Opis fotografije: Na fotografiji je letalo. Foto: EPA
Opis fotografije: Na fotografiji je letalo. Foto: EPA

Oddajo Posebna ponudba je v novi sezoni mogoče spremljati tudi v slovenskem znakovnem jeziku. Gluhi gledalci edino potrošniško oddajo v Sloveniji tako lahko sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gleda na TVS1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Turistične destinacije so spet na udaru. Nemški časopis je poročal, da naj bi bile naslednje tarče Islamske države letovišča v Italiji, Španiji in Franciji. Kako varno je torej potovati?

Bliža se čas dopustov, zato je ekipa oddaje Posebna ponudba tokrat vzela pod drobnogled turizem v luči varnostnih groženj zaradi terorizma in begunske krize. Nemški Bild je pred dnevi poročal, da naj bi bile naslednje tarče Islamske države letovišča v Italiji, Španiji in Franciji. V medijih pa se je pojavila tudi informacija o obsežnih ukrepih za zmanjšanje teroristične nevarnosti v Bosni in Hercegovini. Nič kaj optimistična napoved pred poletjem, torej. Še vedno je tudi živ spomin na marčni napad na bruseljskem letališču. Zato je slika evropskih letališč po napadu zelo spremenjena: močno poostreni varnostni ukrepi, do zob oboroženi vojaki, okrepljene policijske vrste, natančen nadzor vsakega potnika. V Sloveniji stopnja ogroženosti tudi po bruseljskem terorističnem napadu sicer ostaja nizka, zato tudi na letališču Jožeta Pučnika Ljubljana ne veljajo posebni varnostni ukrepi. Kljub temu pa je za varnost dobro poskrbljeno.

100-odstotno varnost je težko zagotoviti

»Trudimo se, da sledimo novim tehnologijam, da so sodelavci maksimalno usposobljeni, da imajo dostop do informacij, ki jim pomagajo pri njihovem delu. Sami pa dobro vemo, da je stoodstotno varnost danes zelo težko zagotoviti,« pravijo na našem največjem letališču, kjer varnostniki z več kot 200 kamerami nadzorujejo vsak kotiček, od parkirišča do vzletišča. Policisti so še bolj pozorni na vsem dostopne površine. Kot pravijo, so pri samem delu še posebej pozorni na potnike, ki prihajajo iz tretjih držav: »Torej tiste, ki prihajajo iz zunajschengenskih letov, pri tem pa se temeljito preverjajo pogoji za vstop v Republiko Slovenijo. Lahko poudarim, da je ugotovljeno večje število ponarejenih dokumentov, ki pa jih sicer ni tako veliko, kot jih je bilo v preteklih letih.«

Največ pozornosti posvečajo potnikom in njihovi prtljagi

Tako potnike kot tudi njihovo prtljago večkrat preverijo s čedalje naprednejšo tehnologijo, vendar na sumljive predmete v prtljagi naletijo malokrat. Največkrat gre za predmete, na katere potniki preprosto pozabijo, kot so denimo švicarski nož ali pilica, večkrat pa se zaplete s prenosom hrane in pijače. V zadnjih letih so sicer zakonodajalci malce omilili pravila. Pomemben podatek pa je, da noben kos prtljage ne gre na letalo, če na njem ni njegovega lastnika. Zaradi bombe, skrite med prtljago na letalu, je 21. decembra 1988 umrlo 270 ljudi. Letalo Pan Am let 103, ki je bilo na poti iz Londona v New York, je eksplodiralo nad škotsko vasico Lockerbie in strmoglavilo. Bombo naj bi med prtljago na letalu podstavil libijski agent, a se na letalo ni vkrcal. Med žrtvami je bilo vseh 259 ljudi na krovu letala in še 11 prebivalcev Lockerbieja na tleh. Bombni napad, kot so ga izvedli v Lockerbieju in še vedno velja za enega najodmevnejših terorističnih napadov v zgodovini, se torej danes ne bi mogel več zgoditi. Res pa je, da so teroristi vedno korak pred organi pregona, 100-odstotna varnost pa bolj ko ne iluzija.

Večina Slovencev bo množično romala k južnim sosedom

Ankete so pokazale, da bo letošnje poletje veliko Slovencev dopust preživelo na Hrvaškem. Poleg tradicionalne naklonjenosti Jadranski obali gre vzrok iskati tudi v strahu pred terorističnimi napadi. Hrvaška pa postaja vse bolj zanimiva turistična dežela tudi za druge turiste. Zanimanje za počitnice v Severni Afriki in Turčiji je namreč kljub nižjim cenam precej upadlo, priznajo v turističnih agencijah, ki bodo sicer turiste tja začele spet voziti junija. Drugače je z evropskimi prestolnicami, kjer je vpliv terorističnih napadov kratkotrajen, ugotavljajo v turističnih agencijah. »Svetovna turistična organizacija že vrsto let v raziskavah poudarja, da imajo tako teroristični napadi kot denimo begunci lokalen in kratkoročen pomen. Teden dni po napadih v Parizu so hoteli denimo ugotavljali kar 30-odstotni padec rezervacij, mesec dni pozneje samo še 15-odstotnega. Trenutno je za Pariz že spet toliko zanimanja kot nekoč,« pravijo v turistični agenciji Relax. Tudi v agenciji Palma imajo podobne izkušnje. Za prvomajske počitnice ponujajo tri programe, ki vključujejo tudi obisk Bruslja, vendar ne opažajo, da bi bilo manj rezervacij v primerjavi z lanskim letom. »Če ministrstvo odsvetuje potovanje v neko deželo ali predel države, takrat takoj odpovemo potovanje ali del potovanja,« še pojasnijo v Palmi.

Kakšne so pravice potnikov v primeru izrednih razmer?

Na Zvezi potrošnikov Slovenije pravijo, da mora agencija v morebitnih izrednih razmerah vsem potrošnikom, ki so že na potovanju, ponuditi vso pomoč in zagotoviti varen prihod domov. »Če turistična agencija odpove aranžma, mora strankam vrniti denar. Če pa pride do usklajevanj o tem, ali je destinacija primerna za potovanje ali ne, predloge strank obravnavamo individualno,« pojasnjujejo na Kompasu. Če potnik potovanje iz kakršnih koli razlogov odpove sam, je povračilo stroškov odvisno od tega, ali je bila odpoved pravočasna, roki so navedeni v splošnih pogojih vsake agencije. Agencija lahko potovanje odpove tudi, če je prijavljenih potnikov premalo, vendar mora to storiti najmanj sedem dni pred predvidenim odhodom. Če se agencija za spremembe odloči med samim potovanjem, lahko potrošnik zahteva povračilo stroškov za neizveden program. S pritožbami pa ne gre čakati na vrnitev domov. »Številne agencije kot pogoj za uveljavljanje pravic oziroma pritožbe po vrnitvi domov zahtevajo, da jim je bila dana možnost odpraviti pomanjkljivosti že na kraju samem,« opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Za pisno pritožbo imajo sicer potrošniki časa dva meseca po vrnitvi s potovanja.

Kako varno je torej potovati? Odgovore bodo ponudili v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste v slovenskem znakovnem jeziku lahko spremljali tudi to soboto, 30. aprila ob 17.20 na MMC TV na povezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom. x

V.P.