Oddajo Posebna ponudba je v novi sezoni mogoče spremljati tudi v slovenskem znakovnem jeziku. Gluhi gledalci edino potrošniško oddajo v Sloveniji tako lahko sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gleda na TVS1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat se bomo v oddaji spraševali, ali se nam v Sloveniji obeta še ena velika goljufija, ki bo številne vlagatelje opeharila za prihranke.
Blejsko podjetje Asista, ki je danes v stečaju, je leta 2007 začelo v Sloveniji tržiti delnice podjetja Empresa Minera z obljubo o visokih donosih, ki naj bi jih prinesle plemenite kovine iz rudnikov v Boliviji. Po skoraj desetih letih so se nekateri vlagatelji že sprijaznili s tem, da velikih zaslužkov ne bo, žal pa je negotova tudi usoda denarja, ki so ga vložili. Nekdanji zaposleni v Asisti, ki je tudi sam vložil denar v ta projekt in želi ostati anonimen, nam je povedal, da je bil minimalen znesek vložka pet tisoč evrov, marsikdo pa je vložil veliko več: »Ker je šlo za švicarsko podjetje, ki je obljubljalo visoke obresti, so vlagatelji dobili občutek, da gre za varno naložbo.« Natančnega podatka o tem, koliko ljudi je vložilo svoj denar v Empreso Minero, ni, a če sklepamo po številnih zaskrbljenih objavah in vprašanjih na spletnih forumih, jih ni bilo malo. Med njimi je bila tudi Primorka, ki jeEmpresi Mineri zaupala 30 tisoč evrov in jih nakazala na bančni račun v neko špansko banko. »Za nastali položaj krivim podjetje Asista in njenega direktorja Skubeta. Imam občutek, da je z Empreso Minero imel dogovor že od začetka.« Štajerec je vložil okoli 35 tisoč evrov: »Ker je bilo podjetje švicarsko, sem verjel, da v Švici ni takih lopovščin kot pri nas, in žal nasedel.«
Leta so minevala, zgodilo pa se ni nič
Vlagatelji so postajali vse bolj sumničavi. Pravijo, da so prvič posumili, da gre za prevaro, ko je Empresa Minera pred nekaj leti prenehala pošiljati dividende v obliki certifikatov. Podjetje se je znašlo tudi na črni listi švicarske agencije za nadzor finančnih trgov FINME, od januarja letos pa je v likvidaciji. »Šli smo celo na sestanek v Švico, a nam odgovorni niso znali pojasniti, koliko je vseh delnic. Ne vem, ali tega niso želeli povedati ali pa niso imeli informacije. Osebno menim, da mora vsaka odgovorna oseba imeti informacijo, koliko je osnovnega kapitala,« pravi eden od nekdanjih zaposlenih v Asisti. Po podatkih, do katerih smo prišli v Posebni ponudbi, naj bi Slovenci v švicarsko podjetje Empresa Minera, ki naj bi v bolivijskih rudnikih iskalo plemenite kovine in minerale, vložili kar od tri do pet milijonov evrov. Matjaž Skube sicer svoje nekdanje stranke, ki so njegovemu podjetju celo plačale za finančno svetovanje, že dve leti prepričuje, da je v sklepni fazi dogovorov z ruskim kupcem, ki naj bi odkupil vse delnice slovenskih vlagateljev. Vse očitke jeznih vlagatelj pa odločno zavrača. Na vprašanje, kje je njihov denar, odgovarja: »Denar je šel verjetno za poslovanje podjetja, deset let so vodene raziskave v Boliviji, tam so bila tudi že poskusna izkopavanja, zgrajene je bilo nekaj infrastrukture, tako da je premoženje v stvarni vrednosti, v naravi.«
Več v oddaji Posebna ponudba
Kakšna bo torej usoda denarja, ki so ga številni Slovenci vložili v bolivijske rudnike? Zakaj Slovenci tako pogosto nasedajo goljufivim obljubam in kaj bi za zaščito potrošnikov morala storiti država? Kakšna je vloga Agencije za trg vrednostnih papirjev? Kakšne so možnosti vlagateljev, da pridejo vsaj do dela svojega denarja? O vsem tem v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste v slovenskem znakovnem jeziku lahko spremljali tudi to soboto, 27. februarja ob 17.20 na MMC TV na povezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.x
V. P.