Gluhi in naglušni gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.25 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gledana TV SLO 1,spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Ekipa oddaje Posebna ponudba bo danes vzela pod drobnogledupravnike stavb. Povod za temo je primer upravnika Atrij Celje, ki že več mesecev ne poravnava računov za elektriko, pa čeprav so etažni lastniki stroške upravniku redno plačevali. Zdaj se je izkazalo, da upravnik različnim dobaviteljem in bankam dolguje več kot 9 milijonov evrov.
V zadnjem času v slovenski javnosti močno odmeva primer štajerskega podjetja Atrij Celje, ki upravlja kar 300 objektov v Celju in okolici. Njegove stranke se, potem ko so jim grozili z odklopom elektrike, sprašujejo, kam je izginil denar za skupne stroške in rezervni sklad, zato so upravnika prijavili policiji, na Celjskem okrožnem državnem tožilstvu pa zoper Atrij Celje že od lani poteka predkazenski postopek zaradi suma poslovne goljufije pri prenosu sredstev iz rezervnega sklada. Stanovalci so januarja prejeli račun za upravljanje od drugega podjetja, in sicer Atrij Fisa. »Ko sem prejel položnico, prejel sem jo kot stanovalec in lastnik, sem se začel spraševati, kdo je sploh ta pravna oseba, saj z njo nimamo sklenjene pogodbe o upravljanju. Ugotovil sem, da gre za novo družbo, ki z Atrijem Celje nima nič,« je povedal predsednik nadzornega odbora na Zoisovi 3 v Celju Rok Trbovec in dodal, da je med drugim ugotovil, da Atrij Celje že od decembra 2015 dobaviteljem ni plačeval računov: »Obstaja celo sum, da sredstev rezervnega sklada ni več. Za naš objekt naj bi imeli zbranih okoli 17.000 evrov, ampak tega denarja ni.« Zato je upravnika prijavil policiji. »V zadnjih dneh smo prejeli več prijav etažnih lastnikov o sumih nepravilnosti pri poslovanju podjetja, ki se ukvarja z upravljanjem stanovanjskih in poslovnih stavb. Preiskava poteka, ko bo končana, bomo pa z ustreznim aktom obvestili tožilstvo,« je potrdila Milena Trbulin s Policijske uprave Celje.
Upravnika so zamenjali, sredstev iz rezervnega sklada pa niso dobili nazaj
Etažnimi lastniki so izbrali novega upravnika, podjetje Suprastan, ki je stanovalcem ponudilo, da bo, če jih izberejo za upravnika, namesto njih poplačalo dolgove za dobavljeno električno energijo. Od Atrija Celje sredstev rezervnega sklada še vedno niso prejeli. »Država je zagotavljala, kako so ta sredstva varno rezervirana. Pojdite na ministrstvo za okolje, pojdite k njihovim inšpektorjem, Združenje upravnikov vprašajte, kje je ta denar,« pravi svetovalec etažnim lastnikom Bojan Bučinel. Stanovanjska inšpekcija je zoper Atrij Celje uvedla šest prekrškovnih postopkov. Kot pravijo, gre predvidoma za kriminalno dejanje, ker naj bi upravnik denar etažnih lastnikov porabil za druge namene. Menijo, da takšnih dejanj ne more preprečiti noben zakon, s čimer se strinja tudi vodja skupine za pripravo novega stanovanjskega zakona dr. Miha Juhart: »Primarni nadzor nad delom upravnika bi morali izvajati etažni lastniki sami. Že po zdaj veljavni zakonodaji imajo možnost zahtevati od upravnika celotno dokumentacijo. Če takšen nadzor izvajajo, potem se možnosti, da pride do takšne zlorabe, absolutno zmanjšajo. Ne bom pa rekel, da jo lahko v celoti preprečijo.« S tem se predsednik nadzornega odbora na Zoisovi 3 v Celju ne strinja popolnoma: »Na vseh skupnih sestankih so nam zagotavljali in tudi prikazali, da so vsi stroški poravnani. O tem smo dobivali tudi poročila. Na vseh računih sta navedena specifikacija vplačil in stanje na rezervnem skladu, torej smo, z mano vred, verjeli, da je res tako.«
Več v oddaji Posebna ponudba
Kakšne so, čeAtrij Celje ne bo poravnal dolgov in predal sredstev rezervnega sklada, sploh možnosti etažnih lastnikov? Se lahko denimo zgodi, da bodo morali še enkrat poravnati že plačane stroške? Atrij Celje je brez soglasja lastnikov prenesel upravniške posle na novo podjetje Atrij Fisa. So etažni lastniki sploh dolžni poslovati spodjetjem, s katerim niso sklenili pogodbe? Ali zakon dovolj dobro ščiti etažne lastnike in njihov denar? So inšpekcijske službe dovolj učinkovite? In kaj prinaša nov stanovanjski zakon, ki je v pripravi? Odgovore na ta in druga vprašanja, povezana zupravniki, bodo ponudili v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku spremljali v torek, 7. marca, ob 17.28 na MMC TV napovezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom. x
V.P.