Slovenija je kot prva evropska država pred dnevi dobila Evropsko kartico ugodnosti za invalide, ki s popusti od 5 do celo 100 odstotkov na na področju transporta, kulture, turizma, športa, izobraževanja in prostega časa invalidom zagotavlja lažjo dostopnost, s tem pa njihovo večjo vključenost v družbo. Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so skupaj z Nacionalnim svetom invalidskih organizacij Slovenije za kartico pridobili sredstva evropskega socialnega sklada, upravičenci s statusom invalida, ki jih je v Sloveniji okoli 170 tisoč, pa lahko zahtevek za izdajo kartice vložijo na vseh 58-ih upravnih enotah v Sloveniji. Trenutno popuste že ponuja 200 podjetij, uporabniki kartice pa jih najdejo na spletni strani invalidska-kartica.si ali v mobilni aplikaciji. Ministrica Anja Kopač Mrak je ob predstavitvi kartice, ki bo za vse brezplačna, dejala: »S tem pristopom želimo povečati kakovost življenja invalidov, njihovo vključenost v družbo.” Kaj pa o novi pridobitvi menijo tisti, ki jim je kartica namenjena?
Jakob Škantelj: invalidi bomo pri ponudnikih dobili precej bolj pravične cene
Jakob Škantelj bo kartico uporabljal, saj meni, da gre za dober projekt. Prepričan je, da mu bo kartica omogočila, da bo na koncu meseca ostal kakšen evro več v denarnici, tako da jo bo uporabil, kjerkoli bo možnost za to. Tudi v tujini, pravi predsednik Društva študentov invalidov, kar je po njegovem mnenju še ena izmed prednosti te kartice. “Evropska kartica ugodnosti za invalide bo veljala po podobnem principu kot ISIC in podobne mednarodne kartice za študente, ki so se izkazale za zelo dobre. Tudi evropska kartica ugodnosti bo invalidom iskanje ponudnikov in popustov izjemno olajšala, saj bodo vse informacije in možnosti zbrane na enem mestu. Poleg tega bomo lahko invalidi točno vedeli, kje in kakšne možnosti za popuste imamo, kar je drugače kot sedaj, ko je velikokrat odvisno tudi od posameznikov, na katere v tistem trenutku naletimo.” Škantelj meni, da je najpomembnejša pridobitev, ki jo prinaša kartica ta, da bodo invalidi pri ponudnikih dobili precej bolj pravične cene za storitve ali izdelke: “Velikokrat smo pri uporabi ali izbiri prikrajšani za možnosti, kar se bo zdaj na nek način spremenilo. Mislim, da bo to hkrati tudi vzpodbuda za invalide, da bodo ponujene možnosti pogosteje izkoristili, se oglasili pri ponudnikih, ter s tem obogatili svoje življenje. Področja, na katerih bomo zaenkrat lahko uporabili kartico, imajo vsako svoje prednosti, invalidi pa jih bodo koristili glede na njihove interese. Nekdo, ki ima rad umetnost ali kulturo, z vstopninami recimo, spet drugi, ki nima fizično senzoričnih sposobnosti za vožnjo, pa s cenejšim transportom ali kaj podobnega.”
Prav bi prišli popusti na prilagojeno opremo bivalnega okolja
Škantelj je tudi mnenja, da bi bilo za mlade invalide najpomembneje, da bi jim ponudili popuste na storitve in izdelke na tistih področjih, kjer se lahko maksimalno osebnostno razvijejo. “V trendu naših sovrstnikov, ki veliko potujejo in raziskujejo svet. Letalske karte in prilagojene nastanitve denimo, bi morale biti po čim bolj ugodnih cenah. Predvsem pa izdelki in storitve, ki obsegajo naš osnovni življenjski standard. Bolj ugodne cene bi morale biti za prilagojeno opremo bivalnega okolja ter invalidske in za osebno nego prilagojene pripomočke. Res je, da se kar nekaj tega dobi preko zdravstvenega zavarovanja, a prav tako veliko stvari zavod ne ponuja in za določene pripomočke ne moreš zaprositi, ker jih ne odobrijo. Čeprav bi marsikateremu mlademu invalidu res olajšali življenje in povečali samostojnost ter kvaliteto življenja. Žal ti izdelki dosegajo ponavadi nerazumljivo visoke cene, ki si jih mladi invalidi seveda nikakor ne moremo privoščiti.”
Sandi Lakner: uporabnost kartice bo odvisna od tega, ali bo storitev dostopna gluhim
Sandi Lakner iz Mestnega društva gluhih Ljubljana meni, da bo lažje govoril o uporabnosti Evropske kartico ugodnosti za invalide čez eno leto, ko bo imel nekaj izkušenj z uporabo kartice. »Koristnost kartice je odvisna od uporabnosti popustov. Pomembno je, da bodo storitve dostopne gluhim oziroma naglušnim osebam. Če bodenimo največ popustov za gledališča, kjer ne bo tolmača in podnaslavljanja, to za gluhe nebo uporabno in ne bo pomenilo izboljšanja. Pomembna bo tudi višina popusta, pa seveda informacije, kdo oziroma katera organizacijanudi popuste.” Lakner tudi meni, da bi lahko polno izkoristili vse popuste, ki bodo na voljo z evropsko kartico ugodnosti, bi gluhi potrebovali tudi več vavčerjev za tolmačenje v slovenski znakovni jezik, saj je 30 vavčerjev premalo. “Če bodo popusti za invalide pri izobraževanjih, ki lahko trajajo tudiveč kot90 ur na semester in potekajo v več stopnjah, pa za turistična potovanja, kjer bo prisoten vodič, pa za obisk gledališče, vodene oglede muzejev, galerij, pa še v trgovini za kakšen nakup, ki ga brez popusta ne bi opravili,bo vavčerjev hitro premalo. Dijaki in študentje imajo resda pravico do 100 vavčerjev, a prej omenjene popuste na storitve želimo koristiti, pa jih mnogi trenuto predvsem zaradi omejenih finančnih sredstev ne, tudiosebe srednjih let in starejši.”
Bolj pomembna kot popust, je uporabnost storitve za gluhe osebe
Kako bo uvedba Evropske kartice ugodnosti za invalide vplivala na kvaliteto življenja invalidnih oseb, je po Laknerjevem mnenju težko oceniti. “Vse je odvisno od tega, ali bo mogoče koristiti komercialne popuste na področjih, ki jih uporablja širši krog ljudi in ali bodo storitve tudi prilagojene za invalide. Predstave v gledališču ali pa operi brez tolmača in podnapisov gluhi ne morejo spremljati, pa čeprav dobijo vstopnico s popustom ali brezplačnio. Zato je bolj pomembna uporabnost storitve, kot pa popust.” Za gluhe in naglušne bi bili po sogovornikovem mnenju na področju kulture najbolj koristni popusti v knjižnicah in za storitve kabelskih operaterjev. Na področju turizma pa je izpostavil hotele, kopališča, ponudbo preko platforme airbnb: »Dobro bi bilo, da bi s kartico ugodnosti koristili tudi zakonske popuste in ugodnosti, denimo oprostitev turistične takse. S tem v hotelu ne bi morali pokazati dveh papirjev, enega za turistično takso, drugega pa za komercialni popust.” Lakner je dodal, da bi si želel tudi popustov na železnici, pa v medkrajevnem avtobusnem transportu, na mestnem avtobusi in taksiju. Pa za ogled športnih tekem in seveda v trgovini za nakup živil, tehničnih pripomočkov za gluhe in naglušne ter pribora za njihovo vzdrževanje in zaščito. “Dobrodošel bi bil tudi popust za nakup stacionarnega računalnika, saj omogoča večji monitor in bolj ergonomsko držo pri uporabi, kot prenosni računalnik, ki je na vrednotnico v okviru pravilnika o tehničnih pripomočkih.”
Polona Car: upali smo, da bo kartica omogočala tudi enotnejšo obravnavo invalidov pri različnih organih
Ker se je projekt šele začel, bo potrebno počakati še nekaj časa, da bo mogoče oceniti, kako koristen bo za invalide, meni Polona Car iz Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije in nadaljuje: »Ker je kartica za zdaj na voljo zgolj v nekaterih evropskih državah, si predvsem želimo, da bi se čim prej razširila tudi izven trenutnega območja. Še preden je projekt zaživel v praksi, smo se sicer nadejali, da bo kartica poleg specifičnih ugodnosti, torej komercialnih popustov, omogočala tudi enotnejšo obravnavo invalidov pri različnih organih in v različnih postopkih.« Sogovornica je tudi mnenja, da je zelo pomembno, da bodo popusti oziroma ugodnosti dostopni vsem invalidov in ne zgolj posameznim skupinam. »Za slepe in slabovidne pa je pomembno tudi to, da ponudnik omogoča koriščenje storitve ali obisk prireditve s spremljevalcem, ki ima prost vstop.« Ob tem je poudarila, da je za slepe in slabovidne osebe poleg popustov pomembna tudi dostopnost storitev: »Zato se nadejamo, da bo v prihodnje vse več ponudnikov storitve prilagajalo različnim potrebam invalidov, tudi slepim in slabovidnim, saj je sicer obisk prireditev oziroma koriščenje različnih popustov nesmiselno.«
Barbara Slaček: želimo si širši nabor storitev s popustom
Pri Zvezi paraplegikov Slovenije zelo toplo pozdravljajo projekt Evropske kartice ugodnosti za invalide, pravi Barbara Slaček: »Še posebej pomembno se nam zdi, da smo invalidi končno dobili nekaj, kar velja enakovredno na teritoriju EU. Veliko naših članov je tako ali drugače socialno in materialno ogroženih, zato lahko z gotovostjo povem, da jim bo vsak odstotek popusta pri finančnih izdatkih zelo prav prišel.« Mnenja in pobude članov sicer kažejo, da si želijo več popustov za storitve, ki so povezane z medicinskimi pripomočki: »Naši člani si tudi želijo, da bi kartica omogočala popuste s področja telekomunikacijskih storitev, predvsem cenejši internet in mobilno telefonijo. Mnogi še vedno ne uporabljajo teh storitev, ker si jih ne morejo privoščiti. Člani so omenili tudi frizerske usluge, kjer bi popust še kako prav prišel, dobili pa smo celo pobudo, da bi bile dobrodošle tudi cenejše pogrebne storitve, v primeru smrti svojca.«
Vesna Pfeiffer