Opis fotografije: Na fotografiji je hodnik zdravstvene ustanove. Foto: Bobo
Opis fotografije: Na fotografiji je hodnik zdravstvene ustanove. Foto: Bobo

Praviceinvalidomso lahko kršene tudi zato, ker izvajalci javnih služb ne poznajo svojih dolžnosti, opozarjajo pri varuhu človekovih pravic in ugotavljajo, da niso vsi denimo seznanjeni s pravico do tolmača v znakovni jezik. Na varuha se je namreč obrnila oseba, ki ne sliši in so jo zaradi bolezni marca napotili na operacijo. Vendar naj bi v okviru zdraviliškega zdravljenja ne mogla uresničevati pravice do spremstva, ki jo potrebuje za sporazumevanje z okolico.

Ko so pri varuhu človekovih pravic primer preverili, so ugotovili, da kaže na nepoznavanje dolžnosti, ki jih zakon predpisuje za postopke pred izvajalci javnih služb. »Posledično pomeni poseg v pobudnikovo pravico do dostojanstva in enake obravnave," so zapisali. Na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije so naslovili mnenje glede pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja, po katerem se med zdraviliškim zdravljenjem izjemoma odobri spremstvo slepi osebi. Po varuhovi oceni pravila neupravičeno postavljajo v neenak položaj osebe, ki so senzorno ali gibalno ovirane, to pa je v nasprotju z zakonom o izenačevanju možnostiinvalidov, ki prepoveduje vsakršno diskriminacijo zaradi invalidnostiv postopkih pred državnimi organi, organi državne in samoupravne lokalne skupnosti, izvajalci javnih pooblastil in izvajalci javne službe.

Zagotoviti pravico do dostojanstva

Pravila bi morali spremenili, tako da bi bila pravica do spremstva pri zdraviliškem zdravljenju dostopna tudi senzorno ali gibalno oviranim. "S tem bi odpravili neupravičeno neenako obravnavanje med temi osebami in jim zagotovili pravico do dostojanstva med zdraviliškim zdravljenjem," navajajo pri varuhu. Kot pojasnjujejo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije, lahko glede na zakon o uporabi slovenskega znakovnega jezika zavarovana oseba pri uveljavljanju vseh pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, uveljavlja tudi pravico do tolmača.

Zahtevati tolmača v znakovni jezik

Varuh je invalidu, ki se je nanj obrnil z vprašanjem predlagal, da pred nastopom rehabilitacije pri izvajalcu javne službe zahteva zagotovitev pravice do tolmača v znakovni jezik. Izvajalcu javne službe pa je poslal dopis z opozorilom, da je dolžan zagotoviti tolmača. Po opravljeni rehabilitaciji mu je oseba, ki je bila na zdravljenju sporočila, da je izvajalec javne službe zagotovil tolmača delno, in sicer ob obisku zdravnika, ob predstavitvi terapij, ultrazvoku in nekaj terapijah. Pri ostalih terapijah, ko tolmač ni bil navzoč, je prevajala njegova mati.

STA/V.P.