Sedemdesetletni kitajski alpinist Xia Boyu, ki je po neuspelem poskusu vzpona na Mont Everest zaradi ozeblin izgubil obe nogi, bo najvišjo goro na svetu poskusil osvojiti še enkrat. Kot so potrdili na nepalskem turističnem uradu, je že dobil dovoljenje za ponoven vzpon, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Xia Boyu je tako postal prvi dvojni amputiranec, ki je dobil dovoljenje za vzpon na Everest, potem ko je nepalsko vrhovno sodišče minuli mesec zamrznilo nov zakon, ki dvojnim amputirancem in osebam z motnjami vida preprečuje vzpon. Kot je potrdil generalni direktor tamkajšnjega turističnega urada Dinesh Bhattarai, so Xiaju dovoljenje za vzpon odobrili 29. marca.
Peti poskus osvojitve Mont Everesta
Xia je najvišjo goro na svetu prvič poskusil osvojiti leta 1975, ko je morala ekipa alpinistov le nekaj sto metrov pred vrhom opustiti cilj. Zaradi slabega vremena je morala nato dva dni in tri noči preživeti na višini 8660 metrov. Xia je naslednji dan svojo spalno vrečo posodil prezeblemu kolegu, sam pa je takrat dobil ozebline, zaradi katerih so mu morali nato amputirati obe nogi.
Alpinist je sicer s pomočjo protez vrh neuspešno poskušal doseči še trikrat. Nadaljnje poskuse pa mu je nato začasno preprečil nov zakon, ki ga je nepalska vlada sprejela konec minulega leta in je amputirancem in osebam z motnjami vida prepovedal vzpon.
Xia je vsa leta trdo treniral, leta 1996 je premagal tudi krvnega raka. Streho sveta bo tokrat naskakoval z nepalske južne strani.
"Upamo, da mu bo tokrat uspelo," je dejal šerpa Mingma Gyalje, ki ga bo pospremil na najnovejšo odpravo. Mingma Gyalje je še dodal: »Veliko je invalidnih plezalcev, ki so celo bolj sposobni od povsem zdravih.
Gneča na vrhu sveta
Glavna plezalna sezona v Himalaji poteka spomladi in jeseni. Britanski alpinist Tim Mosedale je lansko leto opozoril, da "toksična mešanica" neizkušenih planincev na Everestu povzroča velike težave, saj se na najvišjo goro sveta vzpenja vse več turistov, ki povzročajo "prometne zamaške" na poledenelih poteh.
Skupno se je na najvišjo goro sveta povzpelo že več kot 5.000 ljudi, skoraj 300 jih je pri vzponu umrlo, glavni razlogi za smrt pa so izčrpanost, mraz, padci in višinska bolezen.
Čistilna akcija – 100 ton smeti
Na Mount Everestu je konec marca, pred začetkom nove plezalne sezone, potekala velika čistilna akcija, v kateri so v dolino pripeljali kar okoli sto ton različnih odpadkov, ki so jih na najvišji gori na svetu pustili turisti in alpinisti.
Samo prvi dan zbiranja odpadkov so pobrali 1.200 kilogramov smeti, ki so jih z letališča Lukla prepeljali v prestolnico Katmandu, kjer jih bodo reciklirali, je o akciji poročal BBC. Vsi obiskovalci Mount Everesta morajo po pravilu sicer nazaj v dolino prinesti vse svoje odpadke, ki se jim naberejo med vzponom in sestopom, a številni se tega ne držijo. Vsako leto krajevni vodniki zato za tujci pobirajo na stotine kilogramov smeti.
Letošnja kampanja je usmerjena v odpadke, ki jih je mogoče reciklirati. Gonilna sila čistilne akcije so nepalski vodniki, znani kot šerpe, ki že desetletja čistijo pobočje 8848 metrov visoke gore.
Največji delež smeti na gori predstavljajo prazne pločevinke in steklenice piva, prazne konzerve hrane in odrabljena plezalna oprema, kot so kisikove bombe. Obiskovalci pustijo za seboj tudi veliko bioloških odpadkov - leta 2015 je nepalska alpinistična zveza celo opozorila, da količina človeških iztrebkov predstavlja že tveganje za zdravje vseh na gori. Prav zato so v glavnih gorskih taborih postavili kemična stranišča.
V. R.