Opis fotografije: Na fotografiji je spletna stran e-knjižnice in e-knjigarne Biblos. Foto: Biblos
Opis fotografije: Na fotografiji je spletna stran e-knjižnice in e-knjigarne Biblos. Foto: Biblos

V sistem Biblos, prvo slovensko e-knjižnico in e-knjigarno, ki omogoča izposojo ali nakup elektronskih knjig kar od doma, je po novem vključena tudi Knjižnica slepih in slabovidnih Minke Skaberne. Vsebine si uporabniki lahko izposojajo s svojimi prenosnimi napravami: e-bralniki, pametnimi telefoni, tablicami in tudi računalniki. Več o tem Matic Razpet iz Beletrine.

Sistem Biblos je zelo uporaben za gibalno ovirane, saj si knjige lahko izposojajo od doma in fizičen obisk knjižnice ni potreben. Po novem pa je dostopen tudi slepim in slabovidnim. Kako lahko Biblos uporabljajo slepi in slabovidni uporabniki?

Način prikaza besedila v e-knjigah omogoča uporabniku prilagajanje velikosti črk, možnost nastavitve kontrasta in osvetlitve zaslona ter samodejnega prilagajanja besedila zaslonu, tako da si slabovidni uporabniki besedilo na zaslonu lahko tako povečajo, da je zanje normalno oz. laže vidno. Slepi uporabniki pa Biblos uporabljajo tako kot drugi uporabniki z namensko aplikacijo za branje e-knjig, le da za dostop do vsebine na zaslonu uporabljajo sintetizatorje govora ali Braillovo vrstico.

Biblos je nastal pred tremi leti. Komu je pravzaprav namenjen?

Beletrina, zavod za založniško dejavnost, takrat še Študentska založba, je leta 2013 v tesnem sodelovanju z mrežo slovenskih splošnih knjižnic in institutom IZUM, skrbnikom sistema Cobiss, zagnal prvo slovensko e-knjižnico in e-knjigarno Biblos. Zamisel se je porodila predvsem ob spoprijemanju s pomanjkljivostmi distribucije e-knjig po tujih prodajnih kanalih in ostrimi prodajnimi pogoji ter mankom slovenske platforme za izposojo e-knjig. Zasnovan je bil kot distribucijska platforma, ki omogoča tako oddaljeno izposojo, ki je brezplačna za vse člane splošnih knjižnic, kot nakup e-knjig, primarno pa je namenjen slovenskim založnikom in e-knjigam v slovenščini. Po začetnem trimesečnem testnem obdobju je servis polno zaživel 1. julija 2013. V naslednjih treh letih se je za storitve servisa Biblos odločilo vseh 58 slovenskih splošnih knjižnic, svojim uporabnikom pa jih danes ponuja tudi Narodna in univerzitetna knjižnica, Univerzitetna knjižnica Maribor, Knjižnica Pedagoške fakultete UL in Knjižnica slepih in slabovidnih Minke Skaberne. Od začetka delovanje je Biblos pridobil več kot 8000 stalnih uporabnikov, ki dostopajo in si izposojajo e-knjige iz več kot 60 držav, kar dokazuje izjemno zanimanje za branje e-knjig v slovenščini. Z rednim pritokom novega gradiva se to število še povečuje. Število izposoj se je od leta 2013, ko smo ugotavljali skoraj 8000 izposoj, do leta 2015 povečalo na skoraj 50.000 na leto. Portal Biblos je bil pionirski projekt pri oddaljeni izposoji e-knjig, ki je primarno namenjen vsebinam v slovenščini, danes pa gre za osrednji portal za izposojo e-knjig v Sloveniji. V prihodnosti nameravamo k sodelovanju privabiti še več slovenskih založb in s tem še dodatno obogatiti knjižni nabor.

Kako deluje sistem in kako lahko postaneš uporabnik Biblosa?

Delovanje servisa Biblos je v celoti sinhronizirano s sistemom COBISS, zato uporabniki knjižnic za dostop potrebujejo zgolj geslo in člansko številko knjižnice, ki jo sicer uporabljajo za dostop do COBISS-ove storitve Moja knjižnica. Nekatere slovenske knjižnice, denimo Mestna knjižnica Ljubljana in Knjižnica Ivana Tavčarja Škofja Loka, omogočajo tudi oddaljen vpis, kar pomeni, da je dostop do Biblosa mogoč tudi za uporabnike, ki živijo zunaj slovenskih meja. Branje e-knjig je mogoče na številnih napravah – na vseh mobilnih napravah z operacijskim sistemom Android in iOS (iPad, iPhone), na osebnih računalnikih in na večini bralnikov s tehnologijo e-črnila, ki omogočajo vpis ADOBE ID (osebnega uporabniškega imena in gesla, ki si ju uporabnik sam ustvari). Za branje e-knjig je bila razvita tudi namenska bralna aplikacija, ki je brezplačno na voljo za mobilne naprave z operacijskima sistemoma Android in iOS, uporabniki pa lahko po želji branje e-knjig združijo s katero od številnih drugih brezplačnih bralnih aplikacij (Aldiko, Bluefire). Več informacij o delovanju servisa Biblos je na voljo na: http://www.biblos.si/lib/kako-deluje.

Katere so glavne prednosti uporabe sistema Biblos?

E-knjige imajo v primerjavi s tiskanimi knjigami dve veliki prednosti. Na voljo so prek oddaljenega dostopa – kadarkoli in kjerkoli, zato se uporabnikom ni treba odpraviti v knjižnico, da bi si knjigo izposodili, in nato še enkrat, da bi jo vrnili. Tako lahko dostopajo do e-knjig kar iz domačega naslanjača po brezžični spletni povezavi, 24 ur na dan. Zaradi možnosti oddaljenega dostopa je Biblos izjemno priročen za ljudi, ki imajo težave z gibljivostjo ali siceršnjim dostopom do knjižnice. Druga velika prednost pa je ta, da tehnologija e-knjig uporabniku omogoča prilagajanje velikosti črk, možnost nastavitve kontrasta in osvetlitve zaslona ter samodejnega prilagajanja besedila zaslonu, kar se pogosto izkaže kot izjemno dragocena pomoč pri starejših in uporabnikih, ki imajo težave z različnimi vrstami slabovidnosti. Ena glavnih prednosti pa je seveda dejstvo, da je to edina slovenska platforma, ki ponuja izposojo e-knjig. Prav tako Biblos velja za eno najnaprednejših nekomercialnih platform za izposojo e-knjig v Evropi ter tako velja za primer dobre prakse in zgled drugim evropskim državam.

Za konec, koliko knjig je v sistemu, katerih vsebin in žanrov? Koliko knjig si lahko uporabnik izposodi naenkrat in za koliko časa, kakšni so torej pogoji izposoje knjig?

Bralci lahko v tem trenutku izbirajo med več kot 1600 naslovi domačih in tujih avtorjev, klasikov in sodobnih uspešnic, ljubezenskih zgodb, kriminalk in e-knjig za otroke. Čedalje več pa je tudi strokovne literature. Sodelujemo že z več kot 50 slovenskimi založbami, to so Mladinska knjiga, Sanje, DZS, Goga, Didakta, Beletrina, Mladika, če omenimo samo največje, in priljubljenimi slovenskimi avtorji (Primož Suhodolčan, Ivan Sivec, Bojan Ekselenski), zato smo prepričani, da prav vsak lahko najde dobro e-knjigo po svojem okusu. Glede na naraščanje števila e-knjig pa računamo, da bo nabor naslovov do konca leta 2016 presegel število 2000 enot. Kmalu bodo na voljo tudi e-knjige v hrvaškem in nekaterih drugih tujih jezikih. Trenutno si je hkrati mogoče izposoditi največ štiri e-knjige, ki jih ima uporabnik lahko izposojene največ štirinajst dni, nato se datoteka samodejno zaklene in bralec do nje ne more več dostopati. Naslove je možno predčasno vrniti po 24 urah. Zamudnina na Biblosu ne obstaja. x

Vesna Pfeiffer