Opis fotografije: Na fotografiji je oko otroka. Foto: Reuters
Opis fotografije: Na fotografiji je oko otroka. Foto: Reuters

Oddajo Posebna ponudba je v novi sezoni mogoče spremljati tudi v slovenskem znakovnem jeziku. Gluhi gledalci edino potrošniško oddajo v Sloveniji tako lahko sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gleda na TVS1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tema sobotne oddaje je boj staršev slepih in slabovidnih otrok. Dvaindvajset jih namreč toži državo, ker jim več let, poleg dodatka za pomoč in postrežbo, ni izplačevala tudi dodatka za nego otroka.

Starši slepih in slabovidnih otrok so upravičeni do dveh dodatkov: za nego otroka, ki je opredeljen v Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih,terza pomoč in postrežbo, ki ga ureja Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Do slednjega so upravičeni od 1. januarja 2003, vendar je še, tik preden je zakon stopil v veljavo, Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije poslala na ZPIZ dopis z vprašanjem, ali ne gre po vsebini vendarle za enaka dodatka in se torej medsebojno izključujeta. Pritrdila sta ji tako Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje kot Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ). In čeprav je ministrstvo že januarja 2003 centrom za socialno delo izdalo navodilo o izključevanju teh dveh dodatkov, so si zakonodajo vseeno razlagali vsak po svoje. Nekateri so staršem pravico do obeh dodatkov priznali, drugi ne. Dogajalo pa se je tudi, da so nekaterim staršem celo odrekli možnost, da bi za dodatek zaprosili s pisno vlogo, ter jih odpravili kar ustno.

Življenje z otrokom s posebnimi potrebami je drago

»Na centru za socialno delo smo bili postavljeni pred dejstvo, naj izberemo enega od dodatkov, češ da se dodatka izključujeta. Da nismo upravičeni do obeh dodatkov, so rekli. In seveda smo izbrali za nas ugodnejšega, tistega, ki ga daje ZPIZ. Dodatek za nego pa so nam ukinili,« je povedala Metka Korže, mama petnajstletnega Nejca, ki je slep od rojstva, in dodala: »Slepi otroci potrebujejo veliko pripomočkov, ki pa so resnično zelo dragi. Navaden list papirja, ki ga sin uporablja v pisalnem stroju, je desetkrat dražji kot zvezek za otroka, ki vidi.« Romana Bošnik, mama desetletne Nastje, pa je pojasnila, da bi družine z otroki s posebnimi potrebami rade živele normalno življenje, kolikor se pač da: »Žal pa imamo dodatne stroške, ki si jih zagotovo nismo želeli.«

Starši iščejo pravico na sodišču

Sredi lanskega leta so se starši, ki so se počutili opeharjene za enega od dodatkov, obrnili na medije in ministrstvo je na koncu pripravilo novo razlago zakonov ter staršem slepih otrok dalo pravico do obeh dodatkov. Državni sekretar Peter Pogačar pa je takrat tudi javno obljubil, da bo ministrstvo preučilo, kako je zadeve mogoče pravno urediti za nazaj. Kljub temu se do danes ni zgodilo nič, zato se je 22 staršev odločilo za tožbo. Denar, za katerega jih je država prikrajšala, namreč krvavo potrebujejo. »Za tožbo smo se odločili, ker naši otroci ves čas kaj potrebujejo. To niso otroci, ki hodijo na fizioterapijo dva ali tri mesece, potem pa lahko normalno živijo. Moja hčerka ves čas sedi, hrbtenica se ji zato krivi in potrebuje gibanje. S tem denarjem smo ji omogočili prav to,« pojasnjuje svojo odločitev, da pravico poišče na sodišču, Jasna Vidovič, mama petnajstletne Mihaele.

Več v oddaji Posebna ponudba

Kdo je glavni krivec v tej zgodbi? Zakaj ministrstvo do danes ni poiskalo pravne rešitve, kako zadeve urediti za nazaj? Bo med ministrstvom in starši prišlo do poravnave ali bodo morali starši pravico iskati na sodišču? O vsem tem v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste v slovenskem znakovnem jeziku lahko spremljali tudi to soboto, 12. marca, ob 17.20 na MMC TV na povezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom. x

V. P.