Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je pred kratkim podelilo nagrade za dobro prakso na področju zaposlovanja invalidov. V skupini velike družbe je nagrado prejela Pekarna Pečjak, ki poleg invalidov, ki so invalidnost pridobili v času zaposlitve, za nedoločen čas zaposluje tudi nove invalide, ki so se usposabljali v okviru storitev zaposlitvene rehabilitacije. O pomenu nagrade smo se pogovarjali z direktorjem podjetja Silvestrom Pečjakom.
Nagrado ste prejeli za dobro prakso na področju zaposlovanja invalidov za leto 2016. Zakaj si je nagrado po vašem mnenju prislužilo prav vaše podjetje?
V naši družbi štejemo zaposlene za enega od svojih najpomembnejših kapitalov, zato se že ves čas obstoja trudimo vsem zaposlenim zagotoviti pogoje, v katerih bodo radi in kakovostno delali. V tem okviru razumemo tudi zaposlovanje invalidov. Sklepamo, da sta pristen odnos družbe, vodstva in zaposlenih med seboj ter nasploh skrb za kakovostna delovna mesta prepričala tudi ocenjevalce, da se pri nas vsi zaposleni, tudi invalidi, dobro počutijo ter se lahko karierno in osebno razvijajo.
Kako so na ministrstvu utemeljili svoj izbor?
Odbor ministrstva za delo za izvedbo javnega natečaja je pri ocenjevanju kandidatov upošteval številne faktorje, med drugim število in delež zaposlenih invalidov, fizično in psihosocialno dostopnost delovnega mesta, spodbujanje poklicne in zaposlitvene rehabilitacije invalidov ter programov za ohranjanje zaposlitve in vrnitve invalidov na delo. Pa tudi inovativnost pri zagotavljanju enakih možnosti za zaposlovanje in ohranjanje zaposlitve invalidov. Kot so navedli v obrazložitvi, je v skupini velike družbe razpisne pogoje izpolnjevala le naša družba. Naša politika zaposlovanja je osredotočena na dolgotrajne zaposlitve, preprečevanje fluktuacije pri zaposlenih ter zaposlovanja za vse skupine. Poleg invalidov, ki so invalidnost pridobili v času zaposlitve, v družbi zaposlujemo tudi nove invalide za nedoločen čas, ki so se usposabljali v okviru storitev zaposlitvene rehabilitacije. Še prav posebej izpostavljajo pozitivno organizacijsko klimo, korekten in topel odnos vseh zaposlenih do invalidov, da se ti čutijo sprejete ter dejstvo, da jim poslovno okolje nudi možnost, da lahko v celoti izkažejo svoje delovne zmožnosti in sposobnosti.
Koliko je od vseh zaposlenih invalidov?
V naši družbi je zaposlenih 17 invalidov, dva od teh smo letos zaposlili preko zaposlitvene rehabilitacije, preko programa zaposlitvene rehabilitacije pa se usposabljajo še trije invalidi. Ker kljub intenzivnemu sodelovanju in zaposlovanju invalidov še nismo izpolnili kvote, imamo sklenjeno pogodbo o poslovnem sodelovanju z invalidskim podjetjem TIP Zaščita d.o.o in INO grafičnim podjetjem za zaposlovanje invalidov d.o.o. Prizadevamo si, da bi v letu 2017 izpolnili obvezno invalidsko kvoto.
Na katerih delovnih mestih so zaposleni invalidi in ali prilagajate delovna mesta? So invalidi vključeni v celostno poslovanje podjetja?
Glede na širok spekter delovnih mest, ki jih zagotavlja naša družba, smo lahko delavcem, ki so pridobili status invalida med zaposlitvijo, omogočili primerno delo. Struktura dela nam poleg tega omogoča, da zaposlujemo delavce, ki že imajo status invalida in s tem nekatere delovne omejitve. Invalidi zasedajo delovna mesta v proizvodnji, trgovini in na upravi za polni ali skrajšani delovni čas. Vsem omogočamo opravljanje lažjih del, skrbimo, da njihov delovni čas ne presega zakonsko določenega, upoštevamo njihove delovne omejitve in skrbimo, da imajo med delom dovolj odmorov. Vsem, ki za prihod na delo uporabljajo javni prevoz, organiziramo delovni čas v takem časovnem okviru, ki jim omogoča nemoten prihod in odhod z dela. Sistemizacija plač v naši družbi ni ločena na delovna mesta, prilagojena za invalide, in druge zaposlene, merila nagrajevanja so za vse enaka. Vsi zaposleni so tudi v programe izobraževanja vključeni pod enakimi pogoji. Delovna mesta so opremljena s pripomočki in delovnimi sredstvi, ki našim zaposlenim omogočajo lažje opravljanje dela. V proizvodnji imamo v ta namen, recimo, stole, ki delavcem omogočajo izmenično sedenje in stanje ob delu na liniji, stole smo namestili tudi v poslovalnicah, kjer nam dinamika poslovalnice to omogoča, v pisarnah imamo kakovostne pisarniške stole in nekaj prilagodljivih pisalnih miz, ki omogočajo invalidom opravljanje dela sede ali stoje. Dobro počutje naših zaposlenih nam je zelo pomembno, zato se trudimo zaposlenim čim bolj prilagoditi delovna mesta. Večina naših invalidov je pridobila status v času, ko so že bili zaposleni pri nas. Med invalidi in drugimi zaposlenimi ni trenj. Ko povabimo k sodelovanju rehabilitanta iz zaposlitvene rehabilitacije, o njegovih omejitvah obvestimo tudi zaposlene, ki sodelujejo z njim. Po izkušnjah so bili rehabilitanti vedno dobro sprejeti in deležni potrebne pomoči in podpore s strani drugih zaposlenih.
Kako pomembna spodbuda je nagrada za nadaljnje zaposlovanje invalidov v vašem podjetju?
Nagrada je pomembno priznanje, da razmišljamo in delamo prav. Je pa tako, da invalidov ne zaposlujemo zaradi nagrad, ampak zato, ker je dober zaposleni zlata vreden, in če je po naključju invalid, to nič ne spremeni. Saj imamo konec koncev vsi ljudje omejitve, vsak je v nečem poseben, v eni stvari boljši od drugih in v drugi stvari slabši od drugih. Za vsakega človeka, s katerim lahko družba stke tak odnos, da je za oba koristen in pozitiven, se je vredno potruditi.
Delo je za vsakega človeka pomembno. Zakaj menite, da nekateri delodajalci ne vidijo v invalidnih osebah njihovih sposobnosti in imajo predsodek pred zaposlovanjem invalidov?
V naši družbi si želimo zaposlenih, ki delajo kakovostno, so lojalni naši družbi in jih delo pri nas veseli. Menimo, da bi se vsi predvsem morali truditi, da bi se invalidi, ob upoštevanju zdravstvenih omejitev, lahko normalno in aktivno vključevali v trg dela in nasploh v družbo. Ponekod so potrebni majhni ukrepi, kot je odpravljanje arhitekturnih ovir, drugod sistemski ukrepi, ampak vse bi moralo biti usmerjeno k cilju, da se vse dela željne ljudi usmerja v zaposlitve in podjetništvo. S tem ko invalid ni obravnavan kot breme, ampak kot konstruktiven in aktiven član skupnosti, namreč pridobijo vsi: posameznik – invalid, gospodarska družba in družba kot celota.
Je vrsta invalidnosti pomembna, ko zaposlujete?
Ko na novo zaposlujemo, invalide, vedno, ko nam to omogoča delovni proces, povabimo k sodelovanju in jim zagotovimo enake možnosti za zaposlovanje, nagrajevanje in izobraževanje kot drugim kandidatom. Ko se sprosti kako delovno mesto, o tem najprej obvestimo svoje zaposlene. Merila za izbiro kandidata so za vse enaka. Če za prekvalifikacijo kandidira invalid, ki ustreza pogojem novega delovnega mesta in njegove delovne zmožnosti niso ovira za opravljanje izbranega dela, tudi z naše strani ni ovir za ugoditev prošnji za premestitev. Najbolj bistvena je po našem mnenju ocena invalida in njegovih delovnih zmožnosti. Pomembno je, da je kandidat primeren za delovno mesto, ki ga ponujamo in da delo ne vpliva na njegove zdravstvene omejitve. S tem želimo pozitivno vplivati na zadovoljstvo invalida in zmanjšati možnosti bolniških odsotnosti.
Načrtujete v bližnji prihodnosti nove zaposlitve invalidov?
Tačas sodelujemo s tremi zavodi za rehabilitacijo in imamo na usposabljanju tri rehabilitante. Če jim bo delo pri nas všeč in če ga bodo lahko opravljali, jih bomo po končani rehabilitaciji zaposlili.
Vesna Pfeiffer