Opis fotografije: Ženska ima v naročju deklico in v znakovnem jeziku pravita
Opis fotografije: Ženska ima v naročju deklico in v znakovnem jeziku pravita "rada te imam". Foto: BoBo

V Sloveniji uporablja znakovni jezik približno 1500 gluhih oseb, tem pa lahko prištejemo še tolmače za slovenski znakovni jezik, otroke gluhih staršev, ki so se naučili znakovnega jezika ter skupino svojcev in sodelavcev, ki bodisi živijo ali delajo z gluhimi osebami in so se želeli naučiti znakovni jezik za lažje sporazumevanje z gluhimi. Zveza društev gluhih in naglušnih prav v teh dneh organizirabrezplačni tečaj znakovnega jezika, o katerem smo se pogovarjali z Aleksandro Rijavec Škerl.

Komu je namenjen tečaj slovenskega znakovnega jezika, tudi slišečim?

Tečaji slovenskega znakovnega jezika so namenjeni tako osebam z okvaro sluha, kakor tudi tistim, ki slišijo, torej vsej zainteresirani javnosti. Prijave na tečaj preko naše spletne strani www.zveza-gns.si, kjer kandidati lahko izpolnijo prijavnico. Tečaj organiziramo v primeru, da je prijavljenih več kot sedem kandidatov, največje jih je lahko dvanajst. Tečaje organiziramo glede na prejete prijave, sicer pa vsako leto razpišemo tudi termine tečajev v septembru in januarju.

Kako poteka učenje znakovnega jezika?

Tečaje slovenskega znakovnega jezika vodijo mentorji oziroma izvajalci, ki imajo opravljeno usposabljanje za vodenje tečajev slovenskega znakovnega jezika. Običajno so to certificirani tolmači slovenskega znakovnega jezika. Tečaje višje stopnje, to je III. in IV. Stopnje, izvajajo tudi gluhe osebe, ki imajo prav tako opravljeno usposabljanje za vodenje tečajev. Posamezne vsebine so razdeljene na lekcije in med drugim zajemajo spoznavanje osnovnih značilnosti gluhih oseb, kratek vpogled v zgodovino znakovnega jezika, v izobraževanje gluhih v svetu in pri nas, prvine slovenskega znakovnega jezika, razvrstitev kretenj, komunikacijo v znakovnem jeziku, simultano komunikacijo (slovenski znakovni jezik in govorjenje), uporabo slovenščine v kretnji. Po končanih štirih stopnjah tečajev slovenskega znakovnega jezika udeleženci pridobijo znanje slovenskega znakovnega jezika, ki jim zadošča za sporazumevanje z gluhimi osebami. Po končanih štirih stopnjah se lahko tečajniki odločijo za obiskovanje Šole za tolmače, ki jim omogoča dostop do pridobitve licence tolmača slovenskega znakovnega jezika.

Kaj so cilji tečaja in do katere mere bodo tečajniki osvojili slovenski znakovni jezik?

Program je namenjen vsem tistim, ki se želijo pobliže seznaniti s jezikom, ki ga uporabljajo gluhe osebe, spoznati življenje gluhih in njihovo kulturo, želijo znatien zanimiv jezik več, spoznati drugačen jezik, se pogovarjali z gluhimi doma in v tujini. Če se nauči jezika še kdo od znancev, se lahko sporazumeva med seboj v hrupnem okolju, na daljavo, iz avta v avto. Cilji programa oziroma tečaj so opazovanje, zaznavanje, posnemanje gibanja rok v prostoru in razlikovanju mimike. Vzpostavitev in ohranjanje očesnega stika, spoznavanje pojmov preko naravnih in dogovorjenih kretenj, razumevanje sporočila, posredovanega v slovenskem znakovnem jeziku in posredovanje sporočila. In ne nazadnje, udeležence tečaja vzpodbudimo, da razvijejo in oblikujejo pozitiven odnos do gluhih in kulture gluhih.

Poleg slovenskega znakovnega jezika boste udeležence učili tudi mednarodnih kretenj. Kakšna je razlika med slovenskimi in mednarodnimi kretnjami?

Mednarodni znakovni jezik ne obstaja, obstajajo dogovorjene mednarodne kretnje, ki so dogovorjene na podlagi večletnega sodelovanja in sporazumevanja gluhih na mednarodni ravni. Pri mednarodni kretnji se še najbolj čuti vpliv ameriškega znakovnega jezika, saj je veliko kretenj povzetih iz tega znakovnega jezika.

Kje lahko uporabljajo mednarodne kretnje, glede na to, da ima vsaka država svoj znakovni jezik, lahko tudi več?

Mednarodne kretnje se uporabljajo kot uradni jezik na večjih mednarodnih dogodkih gluhih. Ne glede na to ali gre za šport, kulturo, izobraževanje ali formalne sestanke, je mednarodna kretnja velikokrat uradni jezik srečanja gluhih.

Obstaja za vsak znakovni jezik standardizirana različica ali pa obstajajo, tako kot pri govorjenih jezikih, tudi različna narečja?

Tudi v slovenskem znakovnem jeziku obstaja uradni knjižni znakovni jezik, kot tudi pogovorni in narečni. Na narečne kretnje vplivajo predvsem sosednje države.

Ali obstaja način kako zapisati znakovni jezik?

V svetu se uveljavlja tehnika zapisovanja kretenj. Tovrstni način se zelo počasi širi v javnosti in med gluhimi. Še vedno je najljubši način zapisa kretnja bodisi fotografija kretnje ali video posnetek kretnje, ki se običajno prikaže na spletnih slovarjih znakovnega jezika.

Vesna Pfeiffer