Konferenca ob Evropskem dnevu oseb z invalidnostjo, ki je potekala 28. in 29. novembra 2024 v Bruslju, je poudarila zavezanost Evropske unije k spodbujanju pravic in integracije oseb z invalidnostjo. Dogodek, ki sta ga organizirala Evropska komisija in Evropski invalidski forum (EDF), je združil odločevalce, zagovornike in strokovnjake pri določanju strateških ciljev v okviru Evropske strategije za pravice invalidov 2021–2030.
Strateška pomembnost
Letos je bila konferenca časovno usklajena s ključnimi političnimi in strateškimi mejniki: nedavnimi evropskimi volitvami ter začetkom druge faze strategije. Razprave so se osredotočile na inovacije v politikah in dolgoročne cilje za reševanje vprašanj invalidskih pravic v Evropi. Govorniki, med njimi Katarina Ivanković-Knežević (Generalni direktorat Komisije za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje), Janis Vardakastanis (Evropski invalidski forum) in Ádám Kósa (madžarski državni sekretar za invalidsko politiko), so poudarili zavezanost k izvajanju Konvencije ZN o pravicah invalidov.
Glavni poudarki panelov na konferenci so bili različni. Strokovnjaki so razpravljali o učinkovitem izvajanju politik, potrebi po medsektorskem sodelovanju in vključevanju različnih potreb invalidov v oblikovanje politik. Med razpravljalkami sta bila tudi Christophe Lefèvre (Evropski ekonomsko-socialni odbor, EESO) in Catherine Naughton (Evropski invalidski forum).
Razprave so se osredotočile na deinstitucionalizacijo, izboljšane storitve osebne asistence in mehanizme financiranja za podporo samostojnemu življenju. O tem so govorili priznani strokovnjaki, kot sta Alexandra Lopes (Univerza v Portu) in John Patrick Clarke (Evropski invalidski forum).
Dunaj: Vzor dostopnosti
Dunaj je prejel nagrado Access City za leto 2025 zaradi svojih celovitih prizadevanj za dostopnost. Izpostavljene dosežke vključujejo dostopnost javnega prevoza (95 % avtobusnih in tramvajskih postajališč je prilagojenih s sistemi za osebe s slepoto in slabovidnostjo in nizkopodnimi vozili), vključujoče urbanistično načrtovanje (dostopni javni prostori in programi za podporo stanovanjski ter zaposlitveni integraciji invalidov) in sodelovanje (aktivno vključevanje invalidskih skupin v oblikovanje politik).
Drugi nagrajeni mesti sta Nürnberg (za dostopno športno infrastrukturo) in Cartagena (za vključevanje na področju kulture in turizma).
Obnovljen poziv k ukrepanju
Konferenca se je zaključila z obljubo, da se okrepi vključevanje mladih, izboljša zakonodajni okvir in okrepi mednarodno sodelovanje, kar bo ustvarilo temelje za Evropo brez ovir. Helena Dalli, evropska komisarka za enakost, je pohvalila dosežen napredek in dejala: "Primer Dunaja bi moral navdihniti vsa evropska mesta, da v vsak vidik urbanega življenja vključijo dostopnost."