Odbor Združenih narodov (ZN) za pravice invalidov priporoča EU sprejetje več ukrepov za hitrejše izvajanje mednarodne konvencije o pravicah invalidov. Slovenija podpira njegove zahteve, prav tako se z njimi strinjata YHD – Društvo za teorijo in kulturo hendikepa in Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije.
Odbor ZN poziva k ratifikaciji opcijskega protokola h konvenciji
Odbor ZN za pravice invalidov, ki je zasedal med 17. avgustom in 4. septembrom, poziva EU k ratifikaciji opcijskega protokola k mednarodni konvenciji o pravicah invalidov. Kot je objavljeno na spletnih straneh ZN, naj Evropska unija tudi sprejme direktivo o enaki obravnavi, ki naj predvidi nesprejemljivost diskriminacije invalidov na vseh področjih. Med priporočili je tudi sprejetje nujnih ukrepov, ki bodo preprečili nadaljnje škodljive učinke varčevalnih ukrepov na položaj invalidov in zagotovili primerno življenjsko raven invalidov. Okrepili naj bi tudi nadzor nad porabo sredstev iz evropskih strukturnih in investicijskih skladov, denar bi namreč morali v lokalnih skupnostih porabiti za razvoj podpornih storitev za invalide, ne pa za ustanove.
Olajšati dostop do informacij
Evropska unija bi morala sprejeti učinkovite ukrepe za zaposlovanje invalidov in povečala stopnjo njihove zaposlenosti na odprtem trgu dela. Dostop do vključujočega izobraževanja za vse študente invalide bi v skladu z mednarodno konvencijo moral biti lažji. V zdravstvu bi morala unija izrecno prepovedati diskriminacijo na podlagi kakršne koli vrste invalidnosti, lažji bi moral biti dostop do informacij, prav tako do primerne namestitve in ustrezno usposobljenih strokovnjakov. Večjo dostopnost do informacij bi zagotovila boljša zakonodaja, ki bi olajšala dostop do informacij z uporabo ustreznega jezika in tehnologije glede na vrsto invalidnosti. Unija pa bi se morala zavzeti tudi za uradno priznanje znakovnega jezika in brajice v vseh državah članicah.
Slovenija podpira zahteve odbora
»Slovenija podpira prizadevanja in zahteve OZN ter njenega Odbora za pravice invalidov, da se določbe Konvencije v celoti in dosledno uresničujejo. Zato bomo na naslednjem srečanju visokih uradnikov predstavnikov držav članic, odgovornih za invalidsko varstvo, sporočili Komisiji, da naj v postavljenih rokih uresniči priporočila, ki posegajo na področja v njeni pristojnosti, kot je na primer predpis, ki bo urejal dostopnost za invalide, oziroma da naj zagotovi finančno in drugo podporo za spodbujanje deinstitucionalizacije. Pričakujemo, da bo na podlagi teh priporočil Komisija sprejela odločitve, s katerimi bo 'vplivala' na države članice, da bodo tudi one preučile priporočila in jih v celoti uresničile,« je povedala generalna direktorica direktorata za invalide, vojne veterane in žrtve vojnega nasilja na MDDSZ Dragica Bac. S priporočilom odbora ZN so zadovoljni tudi vNacionalnem svetu invalidskih organizacij Slovenije, saj večinoma odražajo prednostne naloge slovenskega in evropskega invalidskega gibanja. V Društvu za teorijo in kulturo hendikepa YHD pa menijo, da se konvencija o pravicah invalidov ne izvaja, koncepta deinstitucionalizacije ni, še vedno pa ni zakonsko urejena osebna asistenca.x
V.P./ STA