Da bi poudarili pomen nadaljnjega razvoja slovenskega znakovnega jezika, ki trenutno obsega le okrog 21 tisoč kretenj, in zagotavljanje dostopnosti v vseh sferah življenja, predvsem pri izobraževanju, je Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije ob dnevu slovenskega znakovnega jezika ustvarila dokumentarni film 62.a, v katerem pretresljive osebne izpovedi odstirajo, kako je prepoved rabe maternega jezika v izobraževanju usodno zaznamovala gluho jezikovno manjšino. Na oder bodo postavili stand-up komedijo Decibel-ga, v kateri nastopajo tudi gluhi igralci ter predvajali glasbeni videospot Verjemi vase, ki je v celoti dostopen ljudem z izgubo sluha. Osrednje sporočilo zveze je, da si želijo vključujoče družbe oziroma dostopnost na vseh področjih življenja. Dokumentarni film in stand-up komedijo bodo zaradi trenutnih zdravstvenih razmer premierno prikazali predvidoma decembra.
Dokumentarni film in prva predstava z gluhimi in slišečimi komiki
V dokumentarnem filmu 62.a avtorja Tina Grošelj in Marko Kumer Murč razkrivata, kakšna je bila usoda znakovnega jezika od prepovedi njegove uporabe leta 1880 do sprejetja Zakona o uporabi slovenskega znakovnega jezika leta 2002 in vse do nedavnega vpisa v Ustavo junija letos. Prav od tod tudi naslov dokumentarnega filma, saj 62.a člen Ustave RS opredeljuje svobodno uporabo in razvoj slovenskega znakovnega jezika. Film odstira pogled na pretresljive usode gluhih, ki so zaradi prepovedi uporabe znakovnega jezika utrpeli hude in nepopravljive posledice. Prepoved so konec devetnajstega stoletja uveljavili slišeči strokovnjaki, prepričani, da je za gluhe bolje, da se učijo govora in poslušanja. Za gluho manjšino pa je to pomenilo dejansko izvajanje jezikovnega genocida, zaradi katerega bi lahko dokončno izumrl jezik, v katerem se pri nas še vedno sporazumeva okoli 1500 ljudi. Vendar so gluhi kljub prepovedi negovali svojo kulturno in jezikovno identiteto in sami razvijali slovenski znakovni jezik. Film 62.a prikazuje verjetno enega najdaljših in najbolj pomembnih prizadevanj gluhih, in sicer prizadevanja za vpis slovenskega znakovnega jezika v slovensko Ustavo, s čimer so si končno izborili in zagotovili pravico do uporabe lastnega maternega jezika in enakih možnosti v širši družbi.
V stand-up komediji Decibel-ga so prvič pri nas na odru združili moči gluhi in slišeči komiki. V predstavi nastopajo Andrej Težak Tešky, Matej Pušnik, Anton Pevc ter gluhi igralci Sašo Letonja, Jelena Bolšedonova, Valerija Škof in Nejc Drekonja. Da bo predstava dostopna vsem, se bo igralcem na odru pridružila tudi tolmačka Karin Brumen. Komedija, ki je namenjena gluhim in slišečim gledalcem, prikazuje predvsem situacije, s katerimi se soočajo gluhi v vsakdanjem življenju, ogledali pa si jo boste lahko decembra.
Glasbeni videospot, dostopen gluhim
Video spot pesmi Verjemi vase slovenskega raperja Ževže je predstavljen tudi v znakovnem jeziku in zato povsem dostopen ljudem z izgubo sluha. Pesem izpričuje avtorjev pozitivni pogled na življenje: »Moraš sebe znati videti, da si lahko drugim za zgled. Preden sebe predstaviš, moraš sebe spoznat.« Matevž Andročec – Ževža je ljubljanski raper, ki se je na glasbeni sceni prvič pojavil leta 2009 s pesmijo Ne me učit. Glasba je njegov motor, ki ga poganja naprej k ustvarjanju novih rim. Repanje je zanj svet, v katerem ne čuti svojih omejitev, ki so posledica prezgodnjega rojstva, saj je pri ustvarjanju pesmi svoboden. Svojo avtorsko pesem Verjemi vase je pred leti premierno predstavil v polfinalni oddaji na bitki talentov, priložnost za video spot pa se je pojavila junija letos, ko je sodeloval pri nastajanju dokumentarnega filma 62.a kot tonski mojster.
»Pri Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije smo želeli proslaviti znakovni in jezik gluhoslepih v slovenski ustavi tudi tako, da svoje uporabnike spodbudimo, naj verjamejo vase in naj jim ta zgodovinska zmaga omogoči uresničitev vseh potencialov. Tako se je rodilo sodelovanje – Ževža je imel fantastičen komad, mi pa željo, da naredimo dostopno tudi glasbo,« je povedala Tina Grošelj, urednica Spletne TV za gluhe in naglušne in producentka videospota Verjemi vase.
Pesem govori o ljudeh, ki ne vidijo ali slišijo, njeno sporočilo, da se moramo ne glede na naše hibe in nesreče, ki jih doživimo, sprejeti take, kot smo, se imeti radi in poskušati najti pozitivo v svojem življenju, pa se povsem ujema s konceptom zgodovinskega dosežka za gluhe, naglušne in gluhoslepe – z vpisom znakovnega jezika v slovensko ustavo. Kot pravi Ževža, je govor ključ do sporazumevanja z ljudmi, medtem ko so oči za to, da z njimi vidimo lepe stvari.