Vponedeljek, 4. decembra 2017, bodo ob 18. uri v Kinu Šiška gostili švicarski filmski festival look&roll. Sedem kratkih filmov pripoveduje o življenju oseb z različnimi oviranostmi in potrebami. S projekcijo kratkih filmov na temo oviranosti želi Kino Šiška v sodelovanju z društvom Kraken soustvarjati nov pogled na kratki film, dostopno kulturo in družbo prihodnosti, s premislekom o drugačnosti, socialni vključenosti in enakopravnosti. Vsi filmi so opremljeni s podnapisi za gluhe in naglušne ter z zvočnim opisom za slepe in slabovidne osebe.
Program sedmih kratkih filmov vključuje tako dokumentarne pristope kot igrane, animirane in eksperimentalne filme, ki na različne načine raziskujejo in pripovedujejo o življenju in ljudeh z motnjami v duševnem razvoju, slepoto, motnjami avtističnega spektra, gluhoto in duševnimi boleznimi.
Pred začetkom projekcije bomo nekaj besed o festivalu in predvajanih filmih spregovorili s snovalcem in umetniškim vodjo festivala look&rollGerhardom Protschko.Gerhard Protschka je aktiven kot producent, kurator, prevajalec in avtor zvočnih opisov za slepe in slabovidne osebe ter podnapisov za gluhe in naglušne osebe. Pogovor bo potekal v angleščini s sprotnim prevajanjem v slovenščino, spremljal pa ga bo tolmač za slovenski znakovni jezik. Vsi predvajani filmi bodo opremljeni s podnapisi za gluhe in naglušne osebe ter avdiodeskripcijo za slepe in slabovidne osebe.
Izbrani filmi, opremljeni s podnapisi in z zvočnim opisom
Na projekciji, ki bo trajala 77 minut, si boste lahko ogledali naslednje kratke filme:
NAJBOLJŠA POT
DER BESTE WEG, Nemčija, 2014, eksperimentalni, 10 minut
Režija: Angelika Herta
Kaj moti slepe ljudi na tistih, ki vidijo? To vprašanje si zastavlja kratki eksperimentalni film Najboljša pot. Pripoveduje o slepi ženski, ki se na svoji poti v trgovino med drugim srečuje z različnimi neprijetnimi ovirami zaradi človeškega dejavnika. Njeno osebno zgodbo, ki je zapisana kot pritožbeno pismo, pripoveduje računalniški glas Steffi, anekdote in vsakdanje izkušnje slepih pa so pri tem zaznamovane z dobro mero črnega humorja in ostrine. Film svoj vizualni del v celoti gradi na rabi različne in razgibane tipografije.
ZBIRALEC ŽARNIC
THE GLOBE COLLECTOR, Avstralija, 2012, dokumentarni, 7 minut
Režija: Summer DeRoche
Kratek dokumentarec Zbiralec žarnic nas popelje v svet, kjer je strast do elektronike velika in diagnoza Aspergerjevega sindroma samo oznaka. Andrew Pullen zbira žarnice. Njegova zbirka je z več kot 10.000 primerki ena od največjih zasebnih zbirk na svetu. Film je zgodba o veščini in prizadevanju enega samega človeka, da bi dokumentiral in ohranil del naše tehnološke zgodovine, ki bo sicer kmalu pozabljena.
LJUBEZEN IN NEODVISNOST
LOVE AND INDEPENDENCE IN EAST PROVIDENCE, ZDA, 2014, dokumentarni, 11 minut
Režija: Kassie Bracken
Od prvega trenutka, ko sta se spoznala, je Lori Sousa vedela, da je Peter Maxmean njena sorodna duša, s katero se bo poročila. Zdaj želita, da tudi drugi vidijo, kako ljudje z motnjami v duševnem razvoju živijo, hodijo v službo, so aktivni del skupnosti ter sposobni uspeha na odprtem trgu delovne sile.
https://vimeo.com/176741666
ZVOKI ZA MAZINA
GELUIDEN VOOR MAZIN, Nizozemska, 2012, dokumentarni, 19 minut
Režija: Ingrid Kamerling
Mazin je gluh deček pred veliko spremembo. Čaka ga operacija, po kateri bo lahko slišal, česar se veseli, a ga je obenem strah. Kaj če bo prišlo do zapletov, kot se je to zgodilo pri njegovi sošolki in prijateljici Kateline? In kako bodo vsi ti novi zvoki spremenili njegovo življenje?
JOČE IN MOTI OSTALE
GRÅTER OCH STÖR DE ANDRA, Švedska, 2006, dokumentarni, 11 minut
Režija: Johanna Bernhardson
Leta 1932 je Linnea Carlsson izginila z družinske kmetije. Ko se je trideset let pozneje vrnila iz psihiatrične bolnišnice, je bila druga oseba. Kaj se ji je zgodilo? V filmu njena nečakinja Johanna Bernhardson v arhivih išče sledi tetinega življenja. Film Joče in moti ostale je kratek dokumentarni film o normalnosti, bolečih spominih in ”norosti”.
MARIJINO POTOVANJE
EL VIAJE DE MARIA, Španija, 2010, animirani, 6 minut
Režija: Miguel Gallardo
Film Marijino potovanje je delo umetnika Miguela Gallarda, očeta avtistične hčerke. Marijino potovanje je majhen izlet v notranji svet najstnice z avtizmom, je potovanje, polno barve, topline, ljubezni in ustvarjalnosti, ki se začne z razumevanjem in opažanjem staršev, da se njihova hčerka obnaša nekoliko drugače. Film je producirala organizacija Orange Foundation z namenom boljšega zavedanja o avtizmu v družbi.
INTERVJU
THE INTERVIEWER, Avstralija, 2012, igrani, 13 minut
Režija: Genevieve Clay-Smith, Robin Bryan
Odvetnik Thomas Howell se znajde na razgovoru v prestižni odvetniški pisarni, ki ne poteka tako, kot bi pričakoval. Intervjuva ga James Dexter, mladenič s trisomijo 21, a to je za Thomasa šele prvo presenečenje. Film Intervju pripoveduje o pomembnosti družbene vključenosti. Prejel je več kot 30 mednarodnih nagrad in bil na različnih mednarodnih filmskih festivalih predvajan več kot 40-krat. Posnet je bil leta 2012 v sklopu integrativnih delavnic Bus Stop Film, ki so 12 osebam z motnjami v duševnem razvoju omogočile, da se pobliže spoznajo s filmsko produkcijo in pod mentorstvom pridobijo tudi praktične izkušnje.
https://vimeo.com/103223740
Dostop za gibalno in senzorno ovirane obiskovalce
Projekcija bo potekala v dvorani Katedrala v prvem nadstropju Kina Šiška. Gibalno oviranim je za dostop v prvo nadstropje na voljo dvigalo, vstop v dvorano pa je mogoč po klančini. V dvorani je nameščena slušna zanka za gluhe in naglušne osebe. Slepe in slabovidne osebe do objekta na avtobusnih postajališčih usmerjajo taktilne table v Braillovi pisavi. Taktilne in tlorisne table so nameščene tudi v sami zgradbi.x
Vabljeni v Kino Šiška v ponedeljek, 4. decembra 2017, ob 18. uri!
V. R.