Oddajo Posebna ponudba je v novi sezoni mogoče spremljati tudi v slovenskem znakovnem jeziku. Gluhi gledalci edino potrošniško oddajo v Sloveniji tako lahko sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gleda na TVS1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat so vzeli pod drobnogled maturantske plese.
Maturantski ples je slavnostni dogodek, s katerim mladi končajo šolanje in s plesnimi koraki vstopijo v svet odraslih. V Sloveniji naj bi letos maturo opravljalo 16.000 dijakov, žal pa je med njimi nemalo takih, ki se bodo maturantskemu plesu primorani odpovedati. Kajti dogodek, ki bi se ga tako dijaki kot njihovi starši morali z veseljem spominjati vse življenje, postaja zaradi vse višjih cen za številne družine nesprejemljiv izdatek. Nekaterih staršev maturantov pa ne motijo le visoke cene vstopnic za maturantski ples, temveč, kot pravijo, tudi to, da velikokrat ne vedo, kaj pravzaprav plačujejo. Mama ene od maturantk Poljanske gimnazije v Ljubljani pravi, da je od plesne šole Urška pro, ki letos organizira maturantski ples na hčerini šoli, januarja prejela položnico za 125 evrov.Šlo je za prvega od dveh obrokov za plačilo štirih vstopnic. »Zmotilo me je, da nisem imela podatka o tem, kaj plačujem. Zmotilo me je tudi, da sem prejela le letak oziroma plakat z opisom ponudb, ki ga plesna šola ponuja pri organizaciji tega dogodka. Nikjer pa ni bilo napisano, kako bo moje predplačilo zavarovano za odpoved dogodka.« Na plesni šoli Urška pro, prav tako pa tudi na Poljanski gimnaziji, pravijo, da so starši seznanjeni z vsemi podrobnostmi. »Zelo natančno poznajo pogoje,kako je sestavljena pogodba, na koliko obrokov je razdeljeno plačilo, kakšen je riziko odpovedi,« je pojasnila Natali Žlajpah z Gimnazije Poljane, kjer so letos izbirali med dvema plesnima šolama. Vsak razred, skupaj jih je osem, je izbral po dva predstavnika razreda, ki sta ponudbo plesnih šol predstavila svojim sošolcem, ti pa so potem glasovali za boljšega ponudnika. Starši, ki so jih dijaki sicer obveščali o dogajanju, pri izbiri ponudnika niso sodelovali. »Cena maturantskega plesa je 50 evrov na dijaka, po navadi pa vsi dijaki obiščejo še tečaj plesnih vaj v Plesni šoli Urška, ki v našem primeru stane 45 evrov,« je še povedala Žlajpahova. 50 evrov plačajo vstopnico tudi družinski člani oziroma spremljevalci maturanta, kar pa je za marsikateri družinski proračun preveč.
Velike šole želijo na Gospodarsko razstavišče
Da so za nekatere plesne šole v Sloveniji maturantski plesi dobičkonosen posel, je splošno znano. Pravzaprav gre pri novačenju strank za pravo vojno med plesnimi šolami. »Izbrali smo drugo plesno šolo, ne Urške, čeprav smo vedeli, da morda ne bomo dobili dvorane na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Vseeno smo se podali v boj, mislili smo, mogoče nam bo pa uspelo. Kmalu pa so nam jasno dali vedeti, tako iz Urške kot tudi z Gospodarskega razstavišča, da nismo zaželeni. Na Gospodarskem razstavišču so nam tudi dali vedeti, da gospod Prokofjev (iz Plesne šole Urška pro, op. p.) ne želi, da bi imeli maturantski ples na Gospodarskem razstavišču, zato si ne bodo rezali veje, na kateri sedijo,« je pojasnila maturantka Gimnazije Jožeta Plečnika iz Ljubljane, ki je sicer želela ostati anonimna. »Nobenega pogoja od gospoda Prokofjeva nismo dobili. Lahko vam pokažem ponudbe, ki smo jih poslali tudi drugim organizatorjem. Zakaj ponudbe niso sprejeli, morate vprašati njih. Je pa res Prokofjev v prednosti, ker ima pač cel niz plesov in lahko za določeno ceno ponudi dijakom več,« je pojasnila Špela Terpin z Gospodarskega razstavišča. Da je pri izboru organizatorja maturantskega plesa odločilnega pomena dovolj velik prostor, je potrdil tudi maturant Poljanske gimnazije. »Odločujoč je bil definitivno prostor, ki je predvsem za našo šolo, ki je ena največjih v Sloveniji, problematičen. Letos bo na maturantskem plesu najmanj 950 gostov in redki lahko zagotovijo tako velik prostor,« pravi Filip Smrekar Apih iz maturantskega odbora Poljanske gimnazije.
V Sloveniji večino maturantskih plesov organizirajo plesne šole
Poleg Urške pro maturantske plese med drugimi organizirajo še plesna šola Pingi, Kazina, podjetje Eventisi, ki sodeluje s plesno šolo Salsero, plesna šola Bolero, Devžej, Promotion events in podjetje Megamaturant – slednje se letos za organizacijo maturantskih plesov ni odločilo, saj menijo, da so ti že od nekdaj eno najbolj sivih področij ekonomije. Cena vstopnice se letos giblje med 25 in 50 evri, večinoma pa so v ta znesek vključeni najem in okrasitev dvorane, hrana, pijača, glasba, vodenje prireditve in tiskovine. Nekateri ponudniki temu dodajo še DVD s posnetkom prireditve in CD s fotografijami, nekateri pa organizirajo celo zabavo po dogodku, tako imenovani »afterparty«. Dodaten strošek so plesne vaje, za katere dijaki odštejejo od 35 do 45 evrov, slavnostna oblačila, obutev, pričeska, za dekleta ličenje. Ko starši potegnejo črto, lahko kaj hitro ugotovijo, da jih bo maturantski ples stal v povprečju več kot 800 evrov, od tega so vstopnice za štiričlansko družino 200 evrov, plesni tečaj 45 evrov, obleka in čevlji 350 evrov, dodatki 100 evrov, pričeska in ličenje pa dodatnih 130 evrov.
Več v oddaji Posebna ponudba So maturantski plesi postali prevelik zalogaj za družinski proračun? So res monopol nekaterih plesnih šol, ki z njimi služijo mastne denarce? Koliko je še razumna cena vstopnice? Kako lahko starši, ki plačajo vse stroške, sploh vplivajo na izbor organizatorja maturantskega plesa in končno ceno?O vsem tem v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste v slovenskem znakovnem jeziku lahko spremljali tudi to soboto, 2. aprilaob 17.20 na MMC TV na povezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.x
V.P.