Skupina zdravnikov v zaščitnih oblačilih med operacijo. Foto: EPA
Skupina zdravnikov v zaščitnih oblačilih med operacijo. Foto: EPA

Neki Islandec, ki je pred dvema desetletjema v delovni nesreči izgubil obe roki, je postal prvi človek na svetu, ki so mu uspešno presadili roki in ramo.

48-letni Felix Gretarsson je v začetku meseca v francoskem mestu Lyon prestal operacijo, po kateri dobro okreva. Zdravniki pravijo, da še ne morejo z gotovostjo povedati, v kakšni meri bo lahko oba uda premikal. "A že to, da smo nekomu, ki je ostal brez tako pomembnega dela telesa, pomagali, je veliko. Če bo lahko napredoval do te mere, da bo lahko upognil komolec, mu bo to spremenilo življenje," je dejal glavni kirurg Aram Gazarian.

Gretarrson, po poklicu električar, je leta 1998 doživel delovno nesrečo. Stresel ga je električni tok in mu opekel roke ter ga z lestve vrgel na zaledenela tla, piše Guardian. Utrpel je več zlomov in poškodb notranjih organov, zato so ga zdravniki za tri mesece dali v umetno komo in mu med njo amputirali obe roki. Poleg tega so mu presadili ledvico.

Presaditev rok je bila po besedah njegove žene Sylwie njegova največja želja. A trajalo je več let, da so našli primerne darovalce, v pripravah na operacijo pa je sodelovalo več kot 50 članov zdravstvenega osebja. Da bi kar se da zmanjšali čas med darovalcem in prejemnikom, so sodelovale štiri kirurške ekipe.

Zdravniki po posegu pravijo, da pri desni roki obstaja večja verjetnost, da bo postala popolnoma funkcionalna, saj so pri levi roki morali presaditi tudi ramo. Devet dni po operaciji niso opazili nikakršnih zapletov.

Joe DiMeo med igro s svojim psom na vrtu. V roki drži žogico, pes skače, da bi jo ujel. Foto: AP
Joe DiMeo med igro s svojim psom na vrtu. V roki drži žogico, pes skače, da bi jo ujel. Foto: AP

V New Yorku so prvič uspešno presadili obraz in obe roki. 22-letni Joe DiMeo je operacije prestal avgusta 2020, zdravniki pa so z razglasitvijo dosežka čakali nekaj mesecev, dokler niso bili prepričani, da telo ne bo zavrnilo novih delov.

DiMeo se je hudo poškodoval v prometni nesreči leta 2018. Na 80 odstotkih telesa je dobil opekline tretje stopnje. Štiri mesece so ga zdravili na intenzivnem oddelku za opekline, pri čemer so mu morali odstraniti vrhnje dele prstov, ustnice in veke. Zaradi opeklin in operacij sta bila huda prizadeta njegov vid in zmožnost premikanja.

Sledilo je več kot 20 plastičnih operacij. Šele po desetih mesecih čakanja je DiMeo prišel na vrsto za nov obraz, saj so se zaradi pandemije v prvih mesecih lanskega leta močno upočasnili tudi procesi darovanja organov, poroča Guardian.

Avgusta lani so mu v univerzitetnem centru NYU Langone presadili obraz in obe roki. V 23-urnem posegu je po poročanju BBC-ja sodelovalo več kot 140 zdravstvenih delavcev. Potem je preživel 45 dni na intenzivnem oddelku in še dva meseca v bolnišnici, kjer se je moral med drugim naučiti odpirati oči in uporabljati nove roke.

DiMeo pravi, da mu je presaditev dala drugo priložnost za življenje. Zdaj lahko sam telovadi in si pripravi zajtrk. "To je darilo, ki ga dobiš le enkrat v življenju, in upam, da bo družina darovalca nekoliko pomirjena, ko bo izvedela, da del njega živi naprej z menoj," je poudaril.

"Nismo hoteli le operacije, ki bi mu zagotovila boljši videz, temveč smo želeli, da bi vse dobro delovalo, še posebej roke," pa je pojasnil direktor programa za presaditev obraza v bolnišnici Eduardo Rodriguez. Di Mea, ki do pet ur na dan dela vaje za rehabilitacijo, je označil za najbolj motiviranega bolnika, kar jih je kdaj srečal.

Obraz in obe roki so doslej presadili dvakrat, a sta bila oba posega neuspešna. En bolnik je zaradi zapletov umrl, drugemu pa so morali odstraniti roke, ker niso delovale. x