Obeleževanje mednarodnega muzejskega dne, ki ga je Mednarodni muzejski svet ICOM razglasil že leta 1977, poteka pod krovnim sloganom Muzeji in enakost: raznolikost in inkluzivnost. Kot so zapisali pri ICOM Slovenija, želijo s tem v muzejih »obeležiti raznolikost perspektiv, ki sestavljajo skupnosti in osebje muzejev, in hkrati osvojiti orodja za prepoznavanje ter premagovanje pristranskosti v tem, kar muzeji prikazujejo, in v zgodbah, ki jih pripovedujejo«.
Inkluzivnost ranljivih skupin
V ICOM menijo, da je eno izmed poslanstev muzejev to, da se odzivajo na družbena dogajanja, jih beležijo in javnosti ponujajo dostop do znanja v najširšem pomenu besede. Kot pravi Kaja Širok, direktorica ICOM Slovenija, »slovenski muzeji to poslanstvo na različne inovativne načine tudi uresničujemo in sodelujemo v različnih projektih, ki promovirajo enakost, raznolikost in inkluzivnost ranljivih skupin.«
ICOM Slovenija dosežke slovenskih muzejev predstavlja v posebni virtualni knjižici, ki po besedah ICOM Slovenija »združuje naše napore, da delamo v dobro družbe in skupaj z različnimi organizacijami gradimo boljši jutri.«
V virtualni knjižici si lahko preberete informacije o različnih muzejskih praksah, ki omogočajo lažji dostop do kulturne dediščine tudi ljudem z invalidnostmi. Spodaj vam prikazujemo izbor treh praks, ki omogočajo večjo inkluzivnost in boljšo dostopnost slovenskih muzejev.
Narodna galerija – Alzheimer Cafe
Narodna galerija, kot osrednja slovenska ustanova za starejšo umetnost, se je povezala za Združenjem Spominčica – Alzheimer Slovenija. Skupaj so pripravili program strokovnih predavanj Alzheimer Cafe. Likovna umetnost pripomore osebam z demenco, da lahko izrazijo svoja občutja in čustva, saj umetnost angažira drugo področje možganov od tistega, ki ga uporabljamo za jezik.
Dostopnost Otroškega muzeja Hermanov brlog
Muzej novejše zgodovine Celje si že leta prizadeva za boljšo dostopnost muzejskih vsebin osebam s posebnimi potrebami. V zadnjih letih posebno pozornost namenja senzorno in gibalno oviranim. Zaradi zagotavljanja različnih vrst dostopnosti se muzej uvršča med vključujoče (inkluzivne) muzeje.
Belokranjski muzej
Belokranjski muzej Metlika si s svojimi pedagoškimi in andragoškimi programi prizadeva, da se vanje vključujejo tudi otroci, mladostniki in odrasli s posebnimi potrebami, ki tako z medsebojnim druženjem in skupnim ustvarjanjem rušijo mejo med invalidnostjo in normalnim.
Virtualni ogledi razstav
Mednarodni muzejski dan je kot vsako leto včeraj, v nedeljo, odprl vrata za brezplačni vstop, danes pa muzeji vabijo na virtualne oglede različnih razstav, saj so ob ponedeljkih muzeji zaprti.
Virtualno knjižnico lahko najdete na povezavi:
http://www.icom-slovenia.si/aktivnosti/mednarodni-muzejski-dan/