Utrinek z razstave ZDGNS Vse je v naših rokah. Foto: MMC RTV SLO/Ana Vojnović Zorman
Utrinek z razstave ZDGNS Vse je v naših rokah. Foto: MMC RTV SLO/Ana Vojnović Zorman

Letošnje leto je bilo za gluhe športnike izredno uspešno: osvojili so dve zlati in dve bronasti medalji na letnih olimpijskih igrah gluhih ter eno zlato medaljo na svetovnem prvenstvu gluhih v košarki 3×3.

Tradicija športa med gluhimi in poprava krivic

Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije je reprezentativna invalidska organizacija za gluhe, naglušne, gluhoslepe in osebe s polževim vsadkom, ki ima za sabo častitljivih 91 let delovanja. Obenem Športna zveza gluhih Slovenije letos praznuje 30. obletnico obstoja, obogateno s številnimi športnimi dosežki gluhih športnikov na največjih tekmovanjih.

Na dan slovenskega športa na ZDGNS posvečajo posebno pozornost tudi peti obletnici sprejetja dveh zakonov, in sicer Zakonu o športu in Zakonu o dodatku k pokojnini za delo in izjemne dosežke na področju športa. Ta dva sprejeta zakona sta po več kot 20 letih truda ZDGNS prvič izenačila statusne pravice športnikov invalidov s športniki neinvalidi. ZDGNS v izjavi za javnost pravi: »S tem sta se vsaj delno odpravila krivica in nepriznavanje dosežkov dveh gluhih športnikov, in sicer Sabine Hmelina in Sama Petrač, ki sta marca 1992 kot prva slovenska športnika na evropskem prvenstvu gluhih v alpskem smučanju v Franciji osvojila prve medalje za samostojno Republiko Slovenijo. Samo Petrač je po naših podatkih tudi edini gluhi olimpijec, ki je osvojil olimpijsko medaljo na poletnih olimpijskih igrah gluhih (leta 1993 v kolesarstvu) ter številne olimpijske medalje na zimskih olimpijskih igrah gluhih (v letih 1995, 1999, 2003 v smučanju).«

Sabina Hmelina ob prejemu častnega priznanja ZDGNS in Športne zveze gluhih Slovenije. Foto: arhiv Sabina Hmelina
Sabina Hmelina ob prejemu častnega priznanja ZDGNS in Športne zveze gluhih Slovenije. Foto: arhiv Sabina Hmelina

Izjava Sabine Hmelina, predsednice Športne zveze gluhih Slovenije: »Če se ozremo trideset let v preteklost, odkar deluje Športna zveza gluhih Slovenije, moramo priznati, da smo prehodili trnovo pot in premagali veliko ovir, posebej pri predsodkih do gluhih športnikov in pri razumevanju športa gluhih. Borili smo se z nerazumevanjem športa gluhih pri državi in v javnosti. Vse skupaj se je obrestovalo, dobili smo zakonske ureditve, ki gluhe športnike izenačujejo s športniki neinvalidi. A to ne pomeni, da je vse končano, saj je to šele začetek novega obdobja.« Sabina Hmelina še dodaja: »Danes Športna zveza gluhih Slovenije predstavlja zgodbo o uspehu in nenehni rasti, ob hkrati zahtevni poti priznavanja enakopravnega statusa gluhih in naglušnih v veliki slovenski športni družini in širše družbi.«