Na fotografiji so drva. Foto: Pixabay
Na fotografiji so drva. Foto: Pixabay

Gluhi in naglušni gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.28 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo Koda gleda na TV SLO 1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. V Sloveniji je vse več gospodinjstev, po nekaterih ocenah celo okoli 40 odstotkov, ki živijo v energetski revščini. Kljub temu, da ima država za odpravljanje energetske revščine rezerviranih kar 5 milijonov evrov, doslej ni porabila niti centa.

Ljudje, ki živijo v energetski revščini, enostavno ne zmorejo stroškov ogrevanja, zato živijo v mrazu, njihova stanovanja so pogosto plesniva, okna polomljena. Ker nimajo denarja za kurjavo, se hodijo gret v nakupovalne centre in v druge javne prostore. Zato je toliko bolj težko razumeti, da ima naša država že od leta 2014 na voljo pet milijonov evrov evropskih sredstev, namenjenih odpravljanju energetske revščine, pa do danes za to ni porabila niti centa. Denar naj bi začeli razdeljevati šele prihodnje leto. Pred številnimi slovenskimi družinami pa je še ena zima, ki jo bodo morali preživeti v mrazu.

40 odstotkov gospodinjstev živi v energetski revščini

»Ko sem prišla k hiši, smo ogrevali s kurilnim oljem, potem pa sem preračunala in ugotovila, da je kurjenje na drva cenejše. Na koncu pa ni bilo denarja. Zmanjšali smo peč, ampak je hiša tako visoka, ni izolirana, okna so zanič, gnila so in vsepovsod piha,« je povedala sogovornica in dodala, da so zato stroški ogrevanja veliki, v družini, kjer dela samo mož, pa denarja ni. »Nazadnje nam je kupila drva Zveza prijateljev mladine, drugače pa gajbice pobira mož in s tem se grejemo.« Med velikonočnimi prazniki jim je v hiši počila še vodovodna cev, njihov dom je tako že več mesecev gradbišče. »Vlage je ogromno, gre po stenah, bojim se, da se ne bo še na vrh razširila,« pove sogovornica. Podobno zgodbo ima tudi upokojenka na drugem koncu Slovenije: »Radiator je pokvarjen. Klima dolgo ni delala, od včeraj sicer dela, so jo popravili. Vendar je stara in ne bo več dolgo. Vedno imam odejo na sebi, pa še kapo na glavi.« Grelnik vode v kuhinji upokojenka ne prižge nikoli. »Ko pomivam posodo, najprej segrejem vodo v loncu, posodo operem v vroči vodi, potem pa sperem z mrzlo.« Upokojenkina največja želja je, da bi imela centralno ogrevanje.

Dan preživi v knjižnici ali pa kateri od trgovin

Okoli 1000 ljudem na leto s plačilom položnic za ogrevanje, nakupom drv ali kurilnega olja pomaga Slovenska Karitas. Med pomoči potrebnim je ena tretjina starejših, ki pogosto živi v starih neizoliranih in dotrajanih stanovanjih. » Imamo primer neke gospe, ki si ne more privoščiti kurjave, ker ima podrt dimnik. Hiša je tako dotrajana, da vso zimo živi v mrazu. Pravi, da ko pade temperatura pod - 1 stopinjo v hiši, gre v knjižnico ali pa v kakšno trgovino in da preživi dan,« pojasni Saša Eržen iz Karitasa. Velik finančni zalogaj je nakup kurjave tudi za enočlanske družine. »Mamice nam pišejo, da ne zmorejo kupiti drv. Čez leto še nekako shajajo, pozimi pa se zatakne,« še pove Erženova ter doda, da dobrodelne organizacije pomagajo, a vsem ne morejo.

500 gospodinjstev bo še eno zimo zmrzovalo

Ministrstvo za infrastrukturo ima že tri leta rezerviranih 5 milijonov evrov za odpravljanje energetske revščine v 500 najšibkejših gospodinjstvih. A do danes v ta namen ni porabilo niti centa, nova zima pa že kaže svoje zobe. »Vsi se temu čudimo, sploh ker vemo, za koga gre. To so najranljivejše skupine prebivalstva, ki resnično nujno potrebujejo pomoč, ker vsako leto, ko je ne dobijo, to pomeni, da se jim poslabšuje zdravstveno stanje, da ti ljudje dejansko trpijo fizično in psihično,« opozarja novinarka Dnevnika Marjeta Kralj. Do počasnega ukrepanja ministrstva so kritični tudi v Levici, ki je pred časom na to temo zahtevala nujno sejo parlamentarnega odbora za infrastrukturo, okolje in prostor. »Gre za kombinacijo popolne ignorance ali pa nesposobnosti ali pa kar obojega. Na odboru za infrastrukturo smo povprašali odgovorne, kaj počnejo s tem denarjem, da že tri leta niso uspeli 5 milijonov podeliti revnim gospodinjstvom. In odgovor je bil, da ne najdejo teh revnih, čeprav je po podatkih kar 40 odstotkov slovenskih gospodinjstev energetsko revnih,« pove poslanka Levice Violeta Tomič. Prihodnje leto naj bi denar za odpravo energetske revščine vendarle začeli deliti.

Več v oddaji Koda

Zakaj država že tri leta ne razdeli 5 milijonov evrov za odpravljanje energetske revščine v 500 najšibkejših gospodinjstvih? Bo po skoraj polovici pretečenega kohezijskega obdobja še mogoče računati na izvedbo? Kako bi triletno zamudo ministrstvo pojasnilo tistim, ki ta denar krvavo potrebujejo? Kdo in na kakpen način bo izbral gospodinjstva, ki bodo deležna pomoči? Kakšna pomoč je že zdaj na voljo tistim, ki nimajo denarja za ogrevanje svojega doma. Odgovore boste dobili v oddaji Koda, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku spremljali tudi danes, 28. novembra ob 17.28 na MMC TV na povezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.

V. P.