S svojim hitrim vzponom so nas preplavile t.i. pametne naprave, predvsem pametni telefoni, ki so postali del našega vsakdana. A po večini izkoristimo komaj nekaj odstotkov možnosti, ki nam jih ponujajo. Pametne naprave pa so lahko v veliko pomoč tudi invalidom in starejšim pri vsakdanjem samostojnem bivanju.
Pametne naprave niso namenjene zgolj mladini in zabavi, saj imajo številne funkcionalnosti, ki lahko invalidom in starejšim z zmanjšanimi telesnimi sposobnostmi lajšajo samostojno življenje. Številni ljudje imajo pametne telefone, vendar se jih le malo zaveda, kaj vse njihova naprava lahko počne. Za osebo z zmanjšano fizično aktivnostjo je zelo pomembna tehnološka pridobitev sistem pametni dom.
Kaj je pametni dom?
Pametni dom (ang. Smart home) je skupna beseda za napredne tehnološke rešitve in sisteme, s katerimi upravljamo širok spekter naprav v našem domu. Primarni cilj pametnega doma je energetsko varčevanje, obenem pa daje možnost večje prilagodljivosti, varnosti in udobnosti.
Kaj potrebujemo in kako deluje?
Za vzpostavitev pametnega doma potrebujemo notranjo mrežo, glavni usmerjevalnik oz. centralno napravo, avtomatizacijo hišnih naprav in seveda električno omrežje. Celotno delovanje je podobno brezžičnemu internetnemu omrežju v našem domu, na katerega povežemo osebni računalnik, pametni telefon, tablico, pametni televizor in druge naprave. Ko priključimo glavni usmerjevalnik pametnega doma, moramo nanj, in to najpogosteje brezžično, povezati pametne termostate v prostorih, pametne preklopne vtičnice, pametna stikala, alarmno napravo, hišni telefon, naprave za električno upravljanje žaluzij in še druge naprave. Nato si na svoj pametni telefon namestimo primerno proizvajalčevo aplikacijo, s katero nato določamo želene programe in stopinje ogrevanja v posameznih prostorih, z njim vklapljamo in izklapljamo električne vtičnice ter nanje priklopljene naprave, preverjamo stanje alarmne naprave, dvignemo žaluzije, prižgemo ali ugasnemo luč itd. Za morebitno nujno pomoč je smiselno na glavni usmerjevalnik pametnega doma povezati tudi gumb za klic v sili, saj s pritiskom nanj sprožimo telefonski klic do vnaprej nastavljene osebe.
Pametni dom se navadno priključi tudi na internetni usmerjevalnik, kar nam omogoča, da vse te funkcije upravljamo s pametnim telefonom ali tablico, tudi kadar smo zdoma.
Pametnemu domu lahko z vnaprej prilagojenimi programi določimo, ob katerih urah samodejno opravi izbrano funkcijo, ali pa nas preprosto obvesti, če smo pozabili zapreti okno.
Kaj ponuja trg?
Na trgu je precej različnih ponudnikov, ki ponujajo celovite rešitve pametnega doma. Ves komplet zahteva kar zajetno vsoto denarja, zato je predhodno smiselno dobro premisliti, kaj vse trenutno potrebujemo in kaj bomo morebiti potrebovali v prihodnosti. Večina sistemov med seboj namreč ni kompatibilnih, ne ponujajo pa vsi proizvajalci enako širokega spektra upravljalnih funkcij. Prednost teh nakupov se skriva v tem, da ni treba kupiti vsega naenkrat. Najvišja je prva investicija z glavnim usmerjevalnikom, pametna stikala, pametne vtičnice in druge zgoraj omenjene elemente pa lahko dokupujemo pozneje in po potrebi.
Upravljanje televizorja s pametnim telefonom
Za upravljanje televizorja s pametnim telefonom pa ne potrebujemo niti glavnega usmerjevalnika pametnega doma, saj to že v osnovi omogoča večina pametnih televizorjev. Treba je zgolj poiskati aplikacijo proizvajalca televizorja in jo namestiti na pametni telefon; morata pa biti tako TV kot pametni telefon priključena na isto internetno omrežje. Aplikacije so navadno brezplačne.
Pametne rešitve lajšajo bivanje
Pametni dom tako ni zgolj modna muha, temveč omogoča varčnejše upravljanje električnih porabnikov in energije za ogrevanje. Poleg tega osebam z zmanjšano fizično sposobnostjo omogoča upravljanje naprav, ki jih drugače ne bi mogli samostojno uporabljati. Veliko lažje je prižgati luč s pametnim telefonom kot doseči in pritisniti na stensko stikalo. Prav tako si lahko invalid sam prilagodi želeno temperaturo v prostoru, po potrebi odpre okno in prezrači, si spusti žaluzije ob močnem soncu ali zvečer, utiša ali izklopi hišni zvonec za čas počitka in podobno.
Kar je pred leti zvenelo kot fantazija, je danes realnost. x
Marko Kušar