Zveza nevladnih organizacij za avtizem Slovenije (NVO za avtizem) bo OŠ Litija 7. junija svečano podelila zastavo »avtizmu prijazna šola«. Gre za prvo slovensko šolo, ki bo prejela to zastavo, sicer pa je NVO za avtizem izvedla dodatna izobraževanja o avtizmu za vse učitelje na šoli in za učence. Modra zastava, ki sporoča »otroci z avtizmom, razumemo vas in tukaj ste toplo sprejeti«, bo vihrala pred šolskim poslopjem.Sabina Korošec Zavšek iz NVO za avtizem pravi, da si želijo, da bi bila za oba otroka z avtizmom, ki sta vključena v šolo ter njihove sovrstnike, prihodnja leta skupnega odraščanja prijetna izkušnja.
"Projekt »avtizmu prijazna šola« poteka v okviru projekta Avtizem SAM z drugimi, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje, vse storitve znotraj projekta pa so brezplačne. V okviru projekta imamo sredstva za tri avtizmu prijazne šole. Strokovni svet Zveze je izdela merila in kriterije, ki jih mora šola izpolnjevati, da lahko pridobi ta status. Program smo objavili na FB profilu Zveze, predstavljali smo ga na naših izobraževanjih in tako nas je šola našla sama," je pojasnilaSabina Korošec Zavšek.
Sprejemanje drugačnosti je nekaj dobrega in vsakdanjega
"Zaposleni, vključno s kuharicami in hišnikom, so se udeležili šesturnega izobraževanja o avtizmu, kjer so pridobili znanja o tem, kaj je to avtizem, kakšne so njegove pojavne oblike in se opremili z nekaterimi tehnikami za delo z otroki z avtizmom. Izobraževanje smo pripravili tudi za učenke, ki so imeli razredno uro, kjer so se seznanili z drugačnostjo, in s tem, da je sprejemanje drugačnosti nekaj dobrega in vsakdanjega. Moram reči, da so se zelo lepo odzvali. Predavanje smo imeli v dveh razrednih skupnostih, saj imajo na šoli dva otroka z Aspergerjevim sindromom. V letošnjem letu bodo zastavo »avtizmu prijazna šola« prejela še ena šola, v letu 2019 še tretja. V kolikor pa bi še kakšna šola to želela, pa se bomo z veseljem odzvali," je še dodala Zavškova.
Vesna Pfeiffer