Zimske počitnice se za del Slovenije začenjajo 15. februarja, za drugi del pa teden dni pozneje, 22. februarja. Vsi šolarji, pa naj počitnikujejo prvi ali drugi teden, bodo lahko dopoldneve preživljali v dobri družbi na 2. programu TV Slovenija. Iz počitniškega programa še posebej izpostavljamo premiere dokumentarnih oddaj Infodrom – Moje življenje.
Vsako jutro od ponedeljka do petka bo med zimskimi počitnicami na ogled ena izmed dokumentarnih oddaj iz Infodromove serije Moje življenje. V dokumentarnem filmu z naslovom Urbani športi boste spoznali osem protagonistov, ki svoj prosti čas preživljajo v gibanju, saj se ukvarjajo z urbanimi športi. Življenje mladih, ki se opredeljujejo za Rome, boste lahko spoznavali v dokumentarnem filmu Čhavoro. Pogled na življenje in smrt bodo razkrivali v kratkem filmu Konci in začetki, Infodromova misija pa raziskuje dejavnosti, ki jih je mogoče početi v mestu, in tiste, ki se jim posvečajo na vasi. O odnosu do lastnega telesa pa spregovorijo trije protagonisti v dokumentarnem filmu Moje telo.
Moje telo, sreda, 17. februar, ob 8.35 na TV SLO 2
Kratek dokumentarni film Moje telo predstavi življenja treh vztrajnih in prilagodljivih otrok, ki z različnimi prostočasnimi aktivnostmi pogumno uresničujejo svoje želje. Kaj je moje telo? Kaj nam omogoča, če mu dovolimo, da je to, kar je? Telo je vmesnik med tabo in mano. Pot od želje do doživetja. Instrument, na katerega igramo življenje.
O tem, zakaj in kako je nastal kratki dokumentarni film Moje telo, smo se pogovarjali s scenaristko Jasno Merklin.
»Ideja o filmu se je porodila predvsem iz želje, da človeško telo predstavim drugače, kot se z njim srečujemo običajno. Po navadi ga gledamo na veleplakatih, v revijah, filmih, na televiziji kot estetski ideal. Toda naše telo je veliko več kot to. Z njim pravzaprav doživljamo življenje. Naše telo je dotik, je toplota, mraz, lakota, sitost, vonj, smeh in solze. In še več kot to: telo je pravzaprav vmesna pot med mislijo in dejanjem. Zamislimo si, da bi nekaj rekli – to stori naše grlo in jezik. Zamislimo si, da bi nekaj ustvarili – to storijo naše roke ali noge. Kot bomo videli v kratkem dokumentarnem filmu, je naše telo tudi zelo prilagodljivo, še posebno če je prilagodljiv tudi um.«
Kdo so protagonisti dokumentarnega filma Moje telo?
»V filmu spoznamo tri najstnike, od katerih vsak hodi po poti odraščanja s svojo telesno izkušnjo in sposobnostmi. Arina je najstnica, ki prihaja v obdobje pubertete in začenja čedalje bolj čutiti pritiske okolja na zunanji videz. Sama je sicer trdno na tleh in jo tovrstni dražljaji ne iztirjajo kaj preveč. Energijo črpa iz pisanja v dnevnik, ustvarjanja, predvsem pa iz športa in glasbe. Drugi protagonist je Nik, ki izjemno rad plava in trenira karate, čeprav so njegove sanje v prihodnosti usmerjene v to, da bo postal igralec. Blaga stopnja cerebralne paralize za zdaj zanj ne pomeni nobene ovire, je pa včasih izziv, ko mora prste na dlani stisniti tesno skupaj ali izvesti pravilen gib pri plavanju. Po navadi mu pozitivni odnos in nasmeh preženeta težke trenutke, ko se sprašuje o tem, zakaj ni tak kot drugi. Tretji protagonist pa je Erik, ki se je rodil brez rok in je športnik ter umetnik. Z nogami slika že od majhnega, imel je številne razstave in s sedmimi leti je postal štipendist VDMFK (Vereinigung Mund-und Fussmalender Künstler in aller Welt). Zapiske v šoli dela sam, obleče se sam in počeše tudi. Sošolci mu pomagajo, če česa ne more nesti ali česa ne doseže. Nekatere stvari so zanj nedosegljive, kar ni vedno preprosto, toda osredotoča se na stvari, ki jih lahko počne. Skok v vodo z višine dveh ali več metrov, risanje, pisanje in igranje kart z nogami. Sprašujem se: koliko nas je takih, ki tega ne zmoremo in ne znamo?«
Se protagonisti vašega dokumentarnega filma Moje telo počutijo »drugačne« ali jih kot drugačne opredeljuje okolje, družba?
»Mislim, da smo vsi normalni, da je vsako telo drugačno, vsak človek poseben in vsi imamo različne življenjske izkušnje ter okoliščine, ki nas oblikujejo. Predvsem slednje definirajo, kako se bomo doživljali. Glede na izkušnjo s snemanja težko rečem, kako so ti mladi sprejeti v družbi, ker sem z vsakim izmed njih preživela zgolj en dan. Z Arino in Nikom nisem bila vključena v družbeno okolje, z Erikom, fantkom brez rok, pa. Pri njem lahko povem, da se mi je zdelo, da je lepo sprejet, predvsem pri otrocih. Sicer je sam povedal, da je že imel slabe izkušnje, tako da zagotovo ni zmeraj preprosto. Se mi pa zdi, da se s starostjo predsodki večajo – pri odraslih je večkrat zaznati komentarje, predvsem pomilovalne, tudi odklonilne. Najraje bi pogledali stran. Kot sem že povedala, takšni odzivi potem velikokrat vplivajo na to, da se nekdo zaradi neke (telesne) lastnosti začenja počutiti drugače. Stvar je tudi v tem, da ljudje s telesno ali duševno posebnostjo včasih potrebujejo več pomoči kot drugi. Pomoč pa v današnji družbi ni vrednota. Vsak dela zase in velikokrat je razumljeno, da s tem, ko kdo pomaga drugim, izgublja čas. Nihče na veliko ne govori o ljudeh, ki pomagajo pomoči potrebnim, kot o junakih družbe. Morda so za kratek čas izpostavljeni gasilci ali prostovoljci, če je težava v državi. Sicer pa so junaki 'uspešni' ljudje, navadno tisti, ki imajo veliko pod palcem.«
Kako gledate na kult lepote, ki ga promovira naša družba, in ali menite, da telesno drugačnost omejuje oziroma potiska ob stran?
Zdi se mi, da naša družba promovira nekaj, kar ne obstaja. Predvsem z vidika obdelave fotografij. S tem se oddaljuje sama od sebe in se vede, kot da takšni, kakršni smo, nismo dovolj. Kot odraščajoč otrok sploh nimaš izbire, da bi telo zaznaval drugače kot hiperestetizirano podobo, ki mora biti srečna in močna. Telesna drugačnost pa je sploh nevidna, redki posamezniki pridejo v ospredje – kot je Nik Vujičić ali Victoria Modesta. Če se že govori o telesni drugačnosti, je navadno v povezavi s hibo in kot ločeno od »normalnih« teles.
Ne zamudite kratkega dokumentarnega filma Moje telo scenaristke Jasne Merklin in režiserke Siene Krušič v sredo, 17. februarja, v okviru dopoldanskega počitniškega programa za mlade na 2. programu TV Slovenija. Šolarji, ki boste počitnikovali prihodnji teden, pa si oddajo Moje telo lahko ogledate v sredo, 24. februarja, prav tako ob 8.35 na 2. programu TV Slovenija. Pa lepe počitnicevam želimo!x
Veronika Rot