Slepota in slabovidnost posameznika ne omejita zgolj v gibanju in nadziranju okolja ter sebe v odnosu do njega, temveč spreminja tudi odnose z marsikaterim videčim, ki zaradi nepoznavanja značilnosti ne ve, kako bi se vedel ob srečanju z osebo s slepoto ali slabovidnostjo. Zato Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Nova Gorica organizira praktične prikaze slepote in slabovidnosti. O vsebini izkustvene delavnice, ki bo v sodelovanju z občino Miren-Kostanjevica popoldne potekala v večnamenski dvorani na občini v Mirnu, Igor Miljavec iz Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Nova Gorica.
Vaše društvo deluje že 70 let in ni naključje, da delavnico, ki je namenjena ljudem, ki se še nikoli niso srečali s slepoto in slabovidnostjo, začnete prav s predstavitvijo društva. S čim vse se ukvarjate? In kako pomagate svojim članom?
Naša dejavnost se v praksi najbolj potrjuje skozi programe rehabilitacije, v katere s strokovno in posamično obravnavo vključujemo tako slepe kot njihove najožje družinske člane. In rezultati so več kot odlični. Že vrsto let skupaj s policijo pripravljamo delavnice za zagotavljanje varnosti naših članov. Ta program je postal tudi vsedržavni projekt. Slepe in druge ranljive skupine ljudi, med njimi ostale kategorije invalidov, predvsem starejše, poučujemo, kako uporabiti računalnik in pametni telefon, računalniškega opismenjevanja so se pod našim strokovnim vodstvom učili invalidni iskalci zaposlitve. To je edinstven primer v Sloveniji, da je tako zahtevna naloga zaupana društvu slepih in slabovidnih. Rehabilitacija je tudi likovno ustvarjanje naših slikarjev in ljubiteljev umetniškega izražanja.
Zelo uspešen je tudi vaš zeliščarski projekt. Za kaj gre?
Res je, gre za program rehabilitacije, ki smo ga nadgradili z zeliščarstvom: od pridelave, izdelkov do kulinarične obdelave. Veliko zanimanja in pozornosti širše javnosti smo poželi s predstavitvami v Zeliščnem centru Grgarske Ravne, na sejmih in dobrodelnih prireditvah v Idriji, Kobaridu, na Mostu na Soči ter drugod po Primorski in širše. Pokazali smo, kako slepi in slabovidni lahko kartajo. In ob tem pripomogli, da bo Hitov mednarodni turnir v briškoli prerasel celo v svetovno prvenstvo te igre s kartami v Novi Gorici. Potem so tu dejavnostmi športno-rekreativne narave v obliki dobrodelnega teka ali kolesarjenja. Skratka, s svojimi dejavnostmi in sodelovanjem na različnih prireditvah nenehno opozarjamo nase, na pravico, da smo polnopravni člani te družbe.
Udeležencem današnje delavnice boste predstavili tudi, kaj pravzaprav je slepota in slabovidnost.
Pojasnili bomo, da se med slepe in slabovidne uvrščajo tisti, ki se glede na definicijo slepote in slabovidnosti umeščajo v 1., 2., 3., 4. ali 5. skupino. Gre za mednarodno definicijo, ki jo je Slovenija povzela po Svetovni zdravstveni organizaciji. Potem pa bomo s senzornimi očali prikazali, kaj je zoženo vidno polje, degeneracija makule, stranski vid in podobno. Od primera do primera bomo tudi pojasnili, za kakšno poškodbo gre. Praktično bomo pokazali tehniko spremljanja z vodenjem ter uporabo bele palice. Udeleženci delavnice bodo lahko spoznali, kako slepi uporabljajo belo palico in podobno. Predvsem pa bi jim radipovedali, da med nami živijo tudi osebe, ki so slepe in slabovidne, pa tudi take, ki imajo težave z vidom, vendar niso slabovidne po diagnozi. Prepričan sem, da je ogromni starejših ljudi, ki imajo težave z vidom, vendar, ker nimajo 70 odstotkov izgube vida in več, še ne sodijo v naše društvo.
Edi Strosar, ki ima dolgoletne izkušnje z izvajanjem tovrstnih tečajev in delavnic, bo na današnji delavnici predstavil težave, s katerimi se slepi in slabovidni srečujejo, ko dostopajo do spletnih strani.
V glavnem ugotavljamo, da spletne strani večinoma niso dostopne, saj niso strukturirane, slepi in slabovidni pa zaradi tega ne morejo dostopati do informacij. Fotografije niso opisne, velikokrat je navedena zgolj neka številka, opisa vsebine fotografije pa ni in slepa oseba ne ve, kaj prikazuje. Opozoril bi še na eno težavo, spletne strani so nedostopne preko tipkovnice. Slepi in slabovidni pri brskanju po spletu miške ne potrebujejo, temveč lahko to počnejo zgolj s tipkovnico. Vendar spletne strani preko tipkovnice enostavno niso dostopne. In to je zanje zelo velik problem. Na srečo nekaj izjem je, denimo knjižnica slepih in slabovidnih.
Kako se ljudje odzivajo na teh delavnicah?
Po mojih izkušnjah so sprva presenečeni. Jaz se ukvarjam predvsem s predstavljanjem tehnologije in večina videčih pričakuje, da je slepi ne znajo uporabljati. Tudi jim ni jasno, zakaj spletne strani niso dostopne. Predstavimo jim tudi govorce, brajeve vrstice, skratka vse pripomočke, ki jih slepi in slabovidni uporabljajo za dostop do spleta in informacijske tehnologije. Spoznajo pač programske in strojne pripomočke, ki so povezani z informacijsko tehnologijo.
Delavnica bo potekala v okviru projekta Občina po meri invalidov v ponedeljek, 25. februarja 2019, ob 16. uri v večnamenski dvorani na občini v Mirnu.
Vesna Pfeiffer