Pri Grmovškovem domu na Kopah je prvo soboto v avgustu potekal že tradicionalni planinski daninvalidov, ki ga je DruštvoinvalidovSlovenj Gradec letos organiziralo že dvaintridesetič. Srečanja se je udeležilo več kot 2000 ljudi, ki so uživali ob kulturnem, zabavnem in športnem programu, potekala pa je tudi maša, ki jo je daroval mariborski nadškof Alojzij Cvikl.
»Tako kot vsako leto smo tudi letos organizirali kulturni program, nastopile so naše ljudske pevke Lastovke, organizirali smo tudi športne igre, pri tem pa nismo pozabili na najstarejše udeležence planinskega dne in vsakemu podarili spominek, ki so ga izdelali v delavnicah ročnih del našega društva, v katerih naši člani ustvarjajo že 15 let. Potem je sledilo druženje,« je o letošnjem planinskem dnevu povedala Marija Pečolar iz DruštvainvalidovSlovenj Gradec. Letos so se pri Grmovškovem domu na Kopah zbrali člani kar triindvajsetih društev iz vse Slovenije: »Udeležba bi bila lahko še večja, vendar imajo invalidi nizke pokojnine, zato si marsikdo ne more privoščiti izdatka za ta izlet. Naše društvo sicer za naše člane organizira brezplačen prevoz, socialno šibkejšim pa financiramo tudi prehrano,« pojasnjuje Pečolarjeva.
Pomoč sočloveku
Društva invalidov Slovenj Gradec ima dolgo tradicijo, saj deluje že od leta 1969. Trenutno ima nekaj manj kot 1500 članov, od katerih jih ima 351 priznano telesno okvaro, 13 pa jih je na invalidskem vozičku. V društvu izvajajo osem socialnih programov, s katerimi med drugim preprečujejo in blažijo socialne in psihične posledice invalidnosti, invalide usposabljajo za aktivno življenje in delo, informirajo jih, kako ohraniti zdravje, zanje organizirajo rekreacijo in športne dejavnosti, kulturno dejavnost, v okviru društva pa delujejo tudi dnevni centri. Glavna skrb društva ostaja pomoč sočloveku, predvsem pa invalidom, ki so zaradi svoje invalidnosti in bolezni prikrajšani za marsikaj. »Člani, ki kljub invalidnosti samostojno opravljajo svoje življenjske aktivnosti, kot prostovoljci spremljajo socialno stanje najtežjih in starejših invalidov. Obiskujejo jih na domu, pomagajo jim pri hišnih opravilih, po potrebi poskrbijo za prevoz. Zanje naše društvo organizira tudi srečanja, kopalne dneve v zdraviliščih, bivanje v objektih ZDIS in drugih, ki jih imamo v najemu, socialno šibkim invalidom pa te dejavnosti tudi sofinanciramo.«
Najprej odpustijo invalida
V društvu pa po svojih močeh pomagajo tudi zaposlenim invalidom. »Naše društvo ima aktiv v podjetju Johnson Controls Slovenj Gradec, kjer se zaposleni kljub razumevanju vodilnih spoprijemajo s težavami glede primernosti delovnih mest in delovnega časa. Žal na to nimamo vpliva, saj zakonodaja ne ščiti invalidov, kot je bilo to v preteklosti. Invalid je med prvimi, ki ga odpustijo, ker zanj nimajo primernega delovnega mesta. Brezposelni invalidi težko dobijo službo, med našimi invalidi jih je kar 28 odstotkov brezposelnih in težko preživijo. Še teže pa je tistim družinam, kjer sta brezposelna oba partnerja. V preteklem letu smo za takšne družine invalidov poskrbeli za oblačila tudi za njihove otroke in jim tako vsaj nekoliko olajšali življenje,« razlaga Marija Pečolar in dodaja, da socialno šibkim članom pomagajo tudi z enkratno finančno pomočjo za nakup osnovnih življenjskih potrebščin ali kurjave. Žal pa je denarja vse manj. »Financirani smo iz sredstev FIHO, ki pa se zmanjšujejo, financirata nas tudi Mestna občina Slovenj Gradec in Občina Mislinja. V preteklosti so nam z donacijami pomagala tudi podjetja, vendar jih je zaradi krize že veliko šlo v stečaj. Država pa nima posluha za invalide, ortopedski pripomočki niso brezplačni, invalidnosti ne priznavajo, skratka, odločajo o invalidih brez invalidov,« še pravi naša sogovornica. x
Vesna Pfeiffer