VCentru Sonček Šiška v Ljubljani bo v petek, 1. decembra, svoja vrata odprl že peti Miklavžev bazar, ki ga skupaj pripravljajo štirje ljubljanski varstveno-delovni centri – VDC Tončke Hočevar, VDC Želva, DZC Janeza Levca in VDC Sonček. Tokratni Miklavžev bazar, ki bo potekal med 11. in 16. uro, bodo posvetili predstavitvi skupnega projekta »Skrbovin'ca«. Več o samem projektu Helena Kos iz Zveze Sonček.
NaMiklavžev bazar vabite vse, ki bi radi pravočasno nakupili darila, ki potrebujejo zamisli za praznično okrasitev in tudi tiste, ki bi se radi zgolj družili in pozabavali. Kaj bo vse ponujal letošnji bazar?
Letošnji, že petiMiklavžev bazar štirih ljubljanskih Varstveno-delovnih centrov ali VDC-jev, kot jim rečemo na kratko, z osrednjim sporočilom Okrasimo praznike in podarimo nekaj več, je nastal z namenom predstavitve dejavnosti in izdelkov te socialnovarstvene dejavnosti. Dogodek je namenjen predstavitvi in prodaji izdelkov,predstavitvi kulturnega udejstvovanja, predvsem pa medsebojnemu druženju uporabnikov VDC-jev in zaposlenih iz sorodnih organizacij.Miklavžev bazar je zgled dobrega sodelovanja sorodnih organizacij. Rezultat je boljša prepoznavnost v okolju, možnost širjenja socialne mreže ljudi, ki so pogosto nevidni inizključeni iz družbe.Ne nazadnje so naše dobro sodelovanje opazili na Mestni občini Ljubljana in z njihovo podporo smo tako odprli Skrbovin’co.
O Skrbovin’ci malo pozneje, zdaj pa me zanima, kdo je ustvaril izdelke, ki bodo na prodaj na bazarju in kako boste uporabili izkupiček?
Izdelke s pomočjo inštruktorjev izdelujejo osebe z motnjo v duševnem in telesnem razvoju ter drugimi invalidnostmi, ki se zaradi oviranosti ne morejo zaposlovati v rednih službah. Si pa želijo biti vključeni med vrstnike in biti koristni, zato obiskujejo Varstveno-delovni center. Zaradi oviranosti so sicer upravičeni do socialnovarstvenih prejemkov, ob vključitvi v VDC pa dobivajo tudi nagrado. Izkupiček od prodaje izdelkov je takonamenjen nagradam uporabnikov. Čas pred božično-novoletnimi prazniki je tudi sicer namenjen nakupu prazničnih daril in v tem času VDC-ji prodamo večino izdelkov, ki smo jih izdelovali vse leto.
Skrbovin'coboste predstavili v okviru bazarja. Kaj je posebnost Skrbovin'ce?
Skrbovin’ca je skupno delo Mestne občine Ljubljana in štirih ljubljanskih VDC-jev. To so VDC Tonček Hočevar, VDC Sonček, VDC Želva in DZC Janeza Levca. Skrbovin’ca ni navadna trgovin’ca, ampak prostor za druženje, razstave in promocijo različnih ljubljanskih organizacij, v njej je tudi informacijska točka za starejše in invalide. Pomemben del dejavnostipa je namenjen promociji in prodaji izdelkov, ki so jih v VDC-jih izdelale osebe s posebnimi potrebami. V Skrbovin’ci so tudi kot prodajalci zaposlene osebe s posebnimi potrebami, v prihodnosti pa bo to tudi učni prostor, v katerem se bodo mladi invalidi usposabljali za to delo. Naj povem še to, da je Skrbovin’ca na Mačkovi 1 v središču Ljubljane.
Kako je sploh nastalo to ime oziroma kaj sporoča?
Ime Skrbovin’caje skovanka iz besed »skrb« in »trgovina«. Torej gre za trgovin’co, v kateri prodajajo izdelke, ki so jih v delavnicah izdelaleosebe s posebnimi potrebami, v kateri se za to delo nekateri še usposabljajo; toje prostor,v katerem svetujemo starejšim in invalidom, kamor se v varno točko lahko zatečejo žrtve nasilja. Namenjena je vsem, Ljubljančanom in Ljubljančankam, ki želijo kupiti darilo ali potrebujejo nasvet o storitvah in dostopnosti, turistom iz Slovenije in tujine, ki kupujejo spominke, pa tudi osebam s posebnimi potrebami, ki so kot sodelavci vključeni v lokalno okolje in lahko živijo tako življenje, kot ga živijo vsi drugi.
Na Miklavževem bazarju se bodo uporabniki vseh sodelujočih VDC-jev predstavili s kulturnimi utrinki. Lahko kaj več poveste o kulturnem programu in glasbenem gostu?
Dolgoletni glasbeni urednik Dragan Bulič že vsa leta skrbi za to, da nas obišče glasbeni gost. Letos se je njegovemu vabilu odzval slovenski glasbenik, pevec, pisec pesmi in producent Alex Volasko.Kot vsa leta se bodo tudi letos uporabniki storitev predstavili s pevskimi, plesnimi in glasbenimi točkami.
VDC je kratica za vodenje, varstvo in zaposlitev pod posebnimi pogoji. Kaj konkretno to pomeni in katere osebe so vključene v tak center?
Storitev vodenja, varstva in zaposlovanja pod posebnimi pogoji v VDC je socialnovarstvena storitev, ki je namenjena osebam z motnjo v telesnem in/ali duševnem razvoju, ki bi sicer ostajale doma, v svojih družinah ali pa bi živele v institucijah. S storitvijo VDC skušamo njihovo življenje približati običajnemu življenju ljudi. To pomeni, da jim zagotavljamo delo in zaposlitev, v okviru katere vključeni uporabnikiopravljajo smiselno in koristno delo. Tako se vključujejo v zaposlitvene programe, v katerih v delavnicah s pomočjo inštruktorjev izdelujejo različne izdelke darilnega programa, ročno izdelane voščilnice in druge. Seveda pa v okviru storitve zagotavljamo tudi vodenje in varstvo, kar pomeni podporo pri skrbi za osnovne potrebe in organizacijo spektra prostočasnih in socialnih aktivnosti.
Kako osebe, ki se zaradi oviranosti ne morejo zaposlovati na odprtem trgu dela, zaposlite v VDC-jih?
V Varstveno-delovne centre se vključujejo osebe, katerih delovna zmožnost je nižja od 30 odstotkov. Zato delovni proces prilagajamo njihovim zmožnostim in jih usposabljamo za vključevanje v posamezne delovne faze. To pomeni, da posamezno delovno nalogo razdelimo na faze in korake. Naš cilj je, da se lahko vsak uporabnik vsaj v nekem delu vključi v delovni proces.
V VDC-jihpa poskrbite tudi za športne, socialne in kulturne dejavnosti. Kako konkretno?
VDC-ji izvajamo spekter prostočasnih kulturnih, športnih in socialnih aktivnosti. Uporabniki storitev so pogosto izključeni iz običajnih športnih in kulturnih aktivnosti v socialnem okolju, zato so te pomemben del našega programa. S kulturnimi točkami se udeležujemo različnih prireditev in festivalov. Športniki sodelujejo in tekmujejo na različnih športnih tekmovanjih. Z odprtostjo VDC-jev v okolje imajo korist vsi – tako osebe s posebnimi potrebami, ki so lahko koristen in pomemben del družbe, kot tudi okolje, ki spoznava bogastvo drugačnosti.
Kot ste omenili, Miklavžev bazar letos organizirate VDC Tončke Hočevar, VDC Želva, DZC Janeza Levca in VDC Sonček. Koliko oseb je vključenih v te centre? Se povezujete tudi ob drugih priložnostih? Katerih?
Omenjeni štirje VDC-ji v Ljubljani vključujejo več kot 370 oseb. Menimo, da smo zgled odličnega sodelovanja, tako pri zgoraj omenjenih projektih in dogodkih kot tudi na ravni zastopanja strokovnih stališč. Štiri organizacije smo se združile zato, da smo skupaj glasnejši in prej opaženi pri uresničevanju skupnega poslanstva, ki je ustvarjanje takih razmer v družbi, ki bo strpno do drugačnosti in bo osebe s posebnimi potrebami sprejemalo brez vrednostnih predznakov.x
Vesna Pfeiffer