Oddajo Posebna ponudba je v novi sezoni mogoče spremljati tudi v slovenskem znakovnem jeziku. Gluhi gledalci edino potrošniško oddajo v Sloveniji tako lahko sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gledana TVS1, gledajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat v oddaji Posebna ponudba o dragih pogrebnih storitvah, ki bodo s sprejetjem novega zakona, najverjetneje še dražje. Tako vsaj trdijo kritikizakona, ki je v pripravi.
Življenje je drago, je stavek, ki ga lahko slišimo tako rekoč vsak dan. Draga pa je tudi smrt, ki je za svojce umrlega boleča izkušnja. Kljub žalovanju jih ob smrti bližnjega čakajo številna birokratska opravila: od same prijave smrti do zapiranja bančnih računov, uničenja osebnih dokumentov, poravnavanja morebitnih stroškov. Še posebej velik finančni zalogaj je pogreb. V naši državi ureja pogrebne in pokopališke dejavnosti zakon iz leta 1984. Kmalu ga bo nadomestil nov zakon, ki prinaša kar nekaj novosti: enotna pravila za vso državo, boljši nadzor nad izvajanjem storitev, prosto izbiro mesta pokopa in izvajalca pogrebnih storitev.
Na prostem trgu pokojni postane tržno blago
Pogrebno-pokopališka dejavnost je bila tudi doslej opredeljena kot gospodarska javna služba, vendar je nadzor računskega sodišča pokazal, da si veljavno zakonodajo marsikdo razlaga po svoje. V 30 slovenskih občinah so to dejavnost namreč že zdaj izvajali tržno. Z novim zakonom naj bi bil velik del pogrebnih storitev v vsej državi prepuščen prostemu trgu, nad pokopališko dejavnostjo pa naj bi še naprej bdele občine. V javnem podjetju Žale, ki je največje slovensko pogrebno podjetje, so do predloga novega zakona zelo kritični. »Tržna dejavnost pomeni, da vsak počenja kar hoče, pri tem domišljija ne pozna meja. Poleg tega prosti trg pomeni tudi, da pokojnik postane tržno blago. Torej se sproži vbistvu lov na pokojnike, če smem temu tako reči,« opozarja direktor družbe Žale Robert Martinčič.
V Parizu so se cene dvignile za tretjino
Zakonodajalci pri pripravi novega zakona verjetno sledijo predvsem prepričanju, da bo liberalizacija trga prinesla znižanje cen pogrebnih storitev. A izkušnje iz tujine kažejo nasprotno. »V Parizu so se cene v dveh letih dvignile za 30 odstotkov,« pravi Martinčič. Kritiki liberalizacije trga tudi opozarjajo, da ta prinese tudi slabšo kakovost storitev. »V zasebnem podjetju dobiček ostane lastniku, ki ga uporabi poljubno. In to je njegova legitimna pravica. Lahko si denimo kupi novo jahto. Mi pa dobiček vlagamo v obnovo pokopališče infrastrukture, v obnovo zidov, poti, postavitev novih fontan in tako naprej,« pojasnil direktor javnega podjetja Žale.
Vse več prošenj za socialne pokope
Do leta 2014 so bili vsi, ki so imeli urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje, ob smrti upravičeni do pogrebnine in posmrtnine, ki je družini pokojnika vsaj nekoliko olajšala plačilo pogreba. Pred nekaj manj kot dvema letoma je država v to pravico zarezala, zdaj lahko za pomoč ob smrti svojca zaprosijo le socialno ogroženi. Tudi če svojci zaprosijo za pogrebnino in posmrtnino, pa ni rečeno, da ju bodo dobili, saj pogoje zanju izpolnjujejo le tisti z najnižjimi dohodki, poleg tega so do pomoči upravičeni le najbližji sorodniki: partnerji ter otroci oziroma starši. Tako centri za socialno delo dobivajo vse več prošenj za socialne pokope.
Upokojenci varčujejo za pogreb
Vera Pečnik iz Zveze društev upokojencev Slovenije pravi, da lahko velikokrat sliši od njihovih članov, da si ne morejo privoščiti ničesar, saj morajo varčevati za pogreb: »Morsikdo, ki mu rečem, naj gre na letovanje v Izolo, odgovori, da si tega ne more privoščiti, saj mora varčevati za pogreb. Pravijo, moji otroci so brez službe, tudi vnuki niso zaposleni, ja, kdo jim bo pa pomagal.« V Zvezi združenj upokojencev so prepričani, da bi morala država, tako kot je bilo nekoč, vsem državljanom izplačati del denarja za stroške pokopa, saj sami tega bremena ne zmorejo. »Žal mi je, da je država Slovenija, ki se proglaša za enakopravno in socialno državo, ukinila tisto pravico, ki jo je poznala celo Marija Terezija in jo imajo nekatere druge države, to je pravico do normalnega, dostojnega pokopa vsakega državljana,« pravi Anka Tominšek iz Zveze združenj upokojencev Slovenije.
O vseh teh vprašanjih se bomo s pristojnimi pogovarjali v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku spremljali tudi to soboto, 31. oktobra, ob 17.20 na MMC TV napovezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.
V.P.