Novega šolskega leta so se gotovo najbolj veselili zaposleni in učenci ptujske osnovne šole za otroke s posebnimi potrebami Ljudevita Pivka, ki so po dolgih letih čakanja in dela v nemogočih razmerah v starih prostorih 1. septembra zakorakali v povsem novo šolo. Letos jo bo obiskovalo 95 učencev, od tega 17 prvič.
Novi šolski prostori se razprostirajo na skoraj 2900 kvadratnih metrih površin, v njih pa so zdaj končno sodobno opremljeni prostori, primerni za vzgojo in izobraževanje otrok s posebnimi potrebami na širšem ptujskem področju,« je ob otvoritvi povedala ravnateljica Lidija Hameršak Marin.
Novi prostori za kakovostnejše učenje
V novih prostorih imajo na voljo veliko telovadnico z vsemi pripomočki, tehnično učilnico z vso opremo za tehnični pouk, likovno učilnico s kabinetom, kjer je peč za glino, moderno opremljeno računalniško učilnico, knjižnico, šivalnico, učno stanovanje, kjer bomo učence pripravljali na samostojno življenje in delo, senzomotorično sobo oziroma sobo za umirjanje ter velike učilnice s kotički za individualno delo in delo po manjših skupinah.
"Šola je opremljena z dvigalom za gibalno ovirane učence. Na hodnikih imamo klopi, ki jih lahko poljubno zložimo v krog ali kačo, kjer se učenci lahko družijo med odmori. Okolica nove šole nam omogoča tudi veliko gibalnih aktivnosti na igralih, ki so bile posebej izbrane za naše učence. Prav tako bomo lahko ob telovadnici uredili vrt, kot smo že imeli pri stari šoli," je pojasnila ravnateljica.
Dolga pot do novih, primernejših prostorov
Na nezadostnost starih in najetih prostorov so dolga leta opozarjali tako starši otrok kot zaposleni, a čeprav so šolo občasno obiskovali najvišji predstavniki države, se dolgo ni premaknilo veliko. Deloma tudi po krivdi občin soustanoviteljic, ki se niso mogle dogovoriti okoli sofinanciranja projekta, zaradi česar je tudi med gradnjo prihajalo do občasnih prekinitev.
Financiranje nove šole
Končna vrednost naložbe znaša 4,1 milijona evrov, pri čemer je šolsko ministrstvo prispevalo 2,2
milijona evrov, ptujska občina pa skoraj 630.000 evrov, so povedali na Mestni občini Ptuj. Ostalo so ali pa še bodo pokrile druge občine v Spodnjem Podravju, sorazmerno glede na njihovo velikost, čeprav z nekaterimi še niso v celoti razrešena vsa vprašanja. Občina Podlehnik bo tako pogodbene obveznosti realizirala s kompenzacijo, občina Hajdina bo po zagotovilih župana svoje pogodbene obveznosti izpolnila do konca leta, prav tako bosta to storili tudi občini Destrnik in Žetale. Z občino Dornava sta v zaključni fazi uskladitev zneska in podpis pogodbe o sofinanciranju, občina Sv. Andraž pa bo v skladu s pogodbenimi obveznostmi svoj del poravnala v letih 2017 in 2018.
Kljub vsem zapletom pa imajo zdaj otroci s posebnimi potrebami na Ptuju ustrezno in sodobno šolo. Uspešno šolsko leto!
STA / V. R.