Po lanskoletnih zdravstvenih težavah se na sneg uspešno vrača Jernej Slivnik. „Veselim se sezone, da sem po enem letu spet nazaj. Sprva so to treningi, potem pa tudi tekme. V novi sezoni bo poudarek na veleslalomu in superveleslalomu. Dosedaj sem bil vedno najboljši v slalomu, zato bom skušal vse to prenesti na prej omenjeni disciplini. Se veselim tudi tega. Veliko ovir ne bi smelo biti. Najbolj od vsega pa se veselim domačih tekem v Kranjski Gori!“ je pred sezono povedal Jernej Slivnik. Njegove besede je potrdil tudi trener Roman Podlipnik. „Priprave potekajo dobro, konec tedna trenirava na Mölltalu. Obseg treninga bo primeren Jerneju, ki se vrača v svetovni pokal in trenažni proces po zdravstvenih težavah, ki jih je imel. Vesel sem, ker pri njemu čutim jasno željo po smučanju. To je dobra osnova, ostalo bo treba rešiti s trdim in predanim delom.“
Jernej Slivnika bo v novi sezoni treniral veleslalom in superveleslalom, slalom so mu zdravniki odsvetovali.
„Sam menim, da je s tem načinom dela Jernej sposoben vsakič znova biti okoli 10. mesta. Sem pa prepričan, da zmore še več. Tudi s pomočjo njegove zrelosti in predanosti nam to lahko uspe v paralimpijski sezoni 2025/2026,“ je še povedal Podlipnik. V letošnji sezoni ima za Slivnika tri cilje: vrnitev na treninge in tekme, januarja tekmovanje na univerzijadi v Italiji, želi pa si, da bi konec januarja startal tudi na svetovnem prvenstvu. Zagotovo pa bo v marcu tekmoval doma v Kranjski Gori, kjer bosta na sporedu dva veleslaloma. Za kondicijsko pripravo Jerneja vnovič skrbi Igor Justin. Kdaj točno bo Slivnik nastopil na tekmah, še ni povsem jasno. Zagotovo pa bo začel na tekmah evropskega pokala. Zagotovo bo na startu univerzijade (januar 2025) in na svetovnem prvenstvu (konec januarja), ter v domači Kranjski Gori, kjer bosta marca dva veleslaloma.
Svetovno prvenstvo v Trondheimu
„S pripravami na novo sezono sem zadovoljna. Najbolj se veselim univerzijade in tekme v Trondheimu,“ pa pravi smučarska tekačica Tabea Dolžan. „Tudi sam sem zelo zadovoljen s pripravami na novo sezono. Vse je potekalo zelo nemoteno, udeležili smo se nekih mednarodnih priprav z ostalimi parašportniki iz drugih držav. Vstopili smo v jesenski del, treniramo tudi na snegu v tunelu. Za konec sledijo specifični treningi, da se dobro pripravimo za obe ključni tekmi v sezoni,“ pa priprave ocenjuje Tabein trener Erik Raduha. Tabeo najprej čaka svetovni pokal v Voukattiju. Na univerzijadi bo tekmovala med 15. in 17. 1. v Torinu, za tem pa jo čaka še svetovno prvenstvo v Trondheimu, kjer bodo prvič v zgodovini parašportniki nastopili v družbi neinvalidov. V Trondheimu bodo tako invalidi opravili tekmovanja v šprintih, vključno s televizijskimi prenosi, kot jih imajo neinvalidi. Pred tem pa bo v februarju (11. in 12.2.) v Toblachu potekal boj za ostale medalje svetovnega prvenstva v smučarskih tekih za invalide.
Razvoj parasmučanja podpira tudi Smučarska zveza Slovenije
K razvoju parasmučanja bo letos veliko pripomogla tudi Smučarska zveza Slovenije. Vključno z uvodno predstavitvijo reprezentanc. „V panogi za para smučanje smo se skupne predstavitve letos še posebej razveselili, in to iz več razlogov. Prvi je vsekakor, da kljub manjšim omejitvam tekmovalka v para nordijskem smučanju Tabea Dolžan in tekmovalec v para alpskem smučanju Jernej Slivnik znova po zdravstvenih težavah v pretekli sezoni vstopata v sezono s tekmovalnimi ambicijami. Ta bo polna prelomnih dogodkov. Športniki invalidi bodo prvič tekmovali na igrah univerzijade v Torinu 2025, kamor potujeta oba tekmovalca, Tabea pa bo nastopila še na tekmi svetovnega prvenstva v šprintu v norveškem Trondheimu, kjer si bodo para nordijci prvič oder delili s športniki neinvalidi, saj so tekmovanja organizirana v skupnem sklopu. Druga pomembna prelomnica je, da smo po letu premora tudi na organizacijskem področju prišli do prelomnih napredkov z načelnim in kmalu tudi uradnim podpisom sporazuma med Zvezo ŠIS-SPK in Smučarsko zvezo Slovenije, kjer obe zvezi enakovredno prispevata v program za priprave in tekmovanja športnic in športnikov ter se predstavljata pod paleto skupnih sponzorjev. Tretja pa je vsekakor, da je predstavitev reprezentanc Smučarske zveze Slovenije, ki je bila letos predstavljena v novem formatu dogodka ‘Naj Sneži’ vsako leto priložnost, da pod isto streho gostimo vse športnice in športnike ter člane spremljevalnega osebja SZS, preden jih poti odnesejo na različne konce sveta v želji po kar najboljših športnih rezultatih. Hkrati je to od ustanovitve panoge za para smučanje – ki je formalizirala dolgoletno dobro neformalno sodelovanje športnikov invalidov s Smučarsko zvezo Slovenije – tudi priložnost, da SZS drugim panožnim zvezam pokaže model dobre prakse integracije športnikov invalidov v nacionalne panožne zveze. S formalizacijo sodelovanja se bo to sodelovanje samo še poglobilo, ne samo med panogo za para smučanje SZS in Zvezo ŠIS-SPK, temveč tudi drugimi deli SZS, kot je na primer Zveza učiteljev in trenerjev smučanja, ki je po mojem mnenju najbolje strokovno usposobljena in ima od vseh organizacij pri nas najboljše kompetence za to, da para smučanje v vseh svojih pojavnih oblikah tudi v Sloveniji postane množično na enak način, kot je pri populaciji neinvalidov,” pa je pred začetkom nove smučarske sezone povedal Gal Jakič, vodja panoga parasmučanje.
Tekmovanja letošnje sezone
V Sloveniji bomo letos lahko smučarje spremljali na številnih tekmvoanjih. Na tradicionalnem jesenskem srečanju tehničnega odbora Mednarodne svetovne smučarske zveze sta se Roman Jakič in Gal Jakič udeležila sestanka podborov za paranordijsko in paraalpsko smučanje ter bordanje. Formalno je tako potrjen koledar tekem svetovnega pokala in termin tekem svetovnega pokala v para alpskem smučanju v Kranjski Gori, ki bo od 4. – 6. marca 2025, na sporedu pa bodo tri tekme – dva veleslaloma in slalom, planiran je nastop Jerneja Slivnika na obeh veleslalomskih tekmovanjih. Že prej pa bo Slovenija pod krovno organizacijo Mednarodne biatlonske zveze gostila svetovno prvenstvo v parabiatlonu, ki bo na Pokljuki med 4. in 9. februarjem 2025.