V slovenskem parlamentu so odprli razstavo Društva gluhoslepih Slovenije Dlan. Predsednik DZ Milan Brglez je v nagovoru ob otvoritvi izrazil upanje, da bo razstava vsem, "ki vidimo in slišimo, odprla oči in ušesa, da ne bomo gluhi in slepi za resnično gluhoslepe". Predstavniki društva Dlan pa so odgovorne pozvali, naj jim prisluhnejo in jih ne enačijo z drugimiinvalidi.
"Težko si predstavljamo, kako je živeti v temi in tišini. Še težje pa, kako je v svetu dotika, kjer je ključni čut otip, sploh mogoče ustvariti umetnine, ki so danes pred nami," je dejal MilanBrglez in dodal, da je zadovoljen, da državni zbor gosti razstavo, s katero ne želijo opozoriti le na to, da soinvalidienakovreden in enakopraven del naše družbe, pač pa želijo posebej izpostaviti gluhoslepoto.Gre za invalidnost, ki se po njegovem mnenju prepogosto napačno enači z gluhostjo. Brglez je še dejal, da upa, da bo razstava vsaj nekoliko prispevala k prepoznanju gluhoslepote kot posebne oblikeinvalidnostiter pripomogla k posluhu za potrebe gluhoslepih, njihovo dostojanstvo, človeka vredno življenje in človekove pravice. Spomnil je tudi, da se je oktobra udeležil prve konference gluhoslepih in ga je pogovor s predstavniki slovenskega društva in mednarodnih organizacij pretresel. Kot je pojasnil, ga je razžalostilo dejstvo, da gluhoslepote slovenska družba še ni prepoznala.
»Združitev v Zvezo gluhih in naglušnih Slovenije ni prava pot«
Predsednik društva Dlan Anton Polutnik je v svojem nagovoru med drugim poudaril, da se je skrb za gluhoslepe v Sloveniji začela z ustanovitvijo društva Dlan pred desetimi leti. Po njegovih besedah so bili gluhoslepi mnogokrat diskriminirani in zapostavljeni ter je bilo treba veliko let dokazovati, da res obstajajo. A danes to ni več vprašanje. Tako je izpostavil potrebo po tem, da imajo gluhoslepi svojo organizacijo, saj združitev v Zvezo gluhih in naglušnih Slovenije ni prava pot. "Da človek ne vidi in ne sliši, je nekaj najhujšega, kar se ti lahko zgodi. Ujet si v lastnem telesu, zato tega stanja ne moremo primerjati z nobeno drugo invalidnostjo," je poudaril in dodal, da veliko gluhoslepih v Sloveniji nima nobenih informacij in niti ne vedo, da so gluhoslepi. Opozoril je, da so šele lani pridobili prvo in doslej edino pravico v zakonodaji, to je do tehničnih pripomočkov. Generalna skupščina ZN je oktobra 1992 za mednarodni daninvalidov razglasila 3. december. Po mnenju predsednika Brgleza je stanje na tem področju po 23 letih nekoliko boljše, a še vedno daleč od zadovoljivega.
V.P./STA