Svetovna organizacija gluhih (WFD), ustanovljena leta 1951 v Rimu, je na svojem kongresu leta 1959 sprejela svetovno manifestacijo Mednarodni dan gluhih, ki ga gluhi povsod po svetu proslavljajo tretjo soboto v septembru. Letošnji mednarodni dan gluhih sovpada s 60. obletnico delovanja Društva gluhih in naglušnih Pomurja Murska Sobota.
Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije bo tokratni, že 58. mednarodni dan gluhih praznovala v Murski Soboti. Tokratno praznovanje sovpada s 60-letnico delovanja Društva gluhih in naglušnih Pomurja Murska Sobota, prav tako pa tudi s 65. obletnico ustanovitve Svetovne zveze gluhih v Rimu v Italiji in z 10. obletnico sprejema Konvencije Združenih narodov o pravicah invalidov. V Sloveniji so gluhi in naglušni organizirani že od leta 1931 in veljajo za eno najstarejših invalidskih organizacij v Sloveniji. V ZDGNS je vključenih 13 medobčinskih društev gluhih in naglušnih.
Naredimo gluhoto vidno
Tema mednarodnega tedna gluhih Svetovne zveze gluhih je Z znakovnim jezikom sem enakopraven, tema mednarodnega dneva gluhih v Sloveniji pa je Naredimo gluhoto vidno. Na ta dan oziroma v tem tednu potekajo številne aktivnosti v društvih, s katerimi želijo gluhi opozoriti nase in na svojo nevidno invalidnost ter na težave, ki jih ta prinaša v vsakodnevnem življenju in pri uresničevanju svojih ciljev. »Ob letošnjem letu opozarjamo na nevidno diskriminacijo gluhih na številnih področjih življenja in dela gluhih oseb. Pravica gluhih je, da pridobijo svoj jezik, t. j. znakovni jezik, od samega rojstva. Identiteta gluhih opredeljuje gluhe kot pripadnike kulturne in jezikovne skupnosti, ki uporablja znakovni jezik kot materni ali naravni jezik za sporazumevanje. Gluhi ljudje morajo imeti enak dostop do sodelovanja v osebnem, javnem in političnem prostoru kot vsi drugi. Zmožnost znakovnega jezika za sporazumevanje in zagotavljanje tolmačev pomeni, da imajo gluhe osebe enake možnosti zaposlovanja. Gluhe osebe potrebujejo dostop do javnih informacij in storitev s tolmačenjem v znakovnem jeziku, podnaslavljanjem in drugimi ustreznimi tehničnimi rešitvami. Če se gluhim osebam odvzame osnovna pravica do uporabe lastnega jezika, so te pravice močno okrnjene,« so zapisali v sporočilu za javnost ZDGNS.
Delovanje Društva gluhih in naglušnih Pomurja Murska Sobota
Zaradi okvare sluha imajo gluhe in naglušne osebe največje težave na področju sporazumevanja in komunikacije z okoljem, v katerem živijo, se izobražujejo, delajo ali preživljajo prosti čas. Komunikacijske ovire pri interakciji z okoljem so vzrok različnih oblik socialne izključenosti in osamljenosti. Gluhota je nevidna, ljudje je ne opazijo, dokler ne pridejo v stik z gluho osebo. Društvo gluhih in naglušnih Pomurja Murska Sobota izvaja za osebe z okvaro sluha, to je gluhe, naglušne, gluhoslepe in osebe s polževim vsadkom, dragocene posebne socialne programe, s katerimi se ta kategorija invalidov lažje vključuje v vsakdanje življenje in delo. Posebni socialni programi, ki se izvajajo v društvu, so namenjeni uporabnikom, ki jih soustvarjajo in so odraz njihove oviranosti, saj je temeljni cilj združevanja ustvarjanje razmer za popolno vključitev gluhih in naglušnih v delovno in družbeno življenje. V društvu lahko najdejo vse tisto, kar pogosto pogrešajo v slišečem svetu.
Praznovanje mednarodnega dneva gluhih v Murski Soboti
V soboto, 17. 9. 2016, se bodo v Murski Soboti zbrali člani trinajstih društev iz vse Slovenije. Društvo gluhih in naglušnih Pomurja Murska Sobota bo z bogatim programom predstavilo svoje programe in delovanje. Na slavnostni akademiji, ki se bo začela ob 11. uri, se bodo z gledališkim nastopom pod taktirko režiserja Milivoja Mikija Roša predstavili članice in člani Društva gluhih in naglušnih Pomurja Murska Sobota. x
Vabljeni!
V. R.