Športni paraplesalci so med 29. marcem in 1. aprilom nastopili na jubilejnem 30. Hollande Dans Spektakel 2018, ki ga je gostil nizozemski Cuijk. Tekmovanje je bilo namenjeno plesalcem, ki se s plesom ukvarjajo dalj časa in profesionalno, torej pod patronatom Mednarodnega paraolimpijskega komiteja, pripravili pa so tudi tekmovanje v debitantski in amaterski kategoriji.
Barve Slovenije je na letošnjem jubilejnem 30. mednarodnem tekmovanju v para plesih na Nizozemskem zastopala tudi absolventka fotografije na VISTNastija Fijoličter v kategoriji latinskoameriških parov skupaj s Teuto Ismailiosvojila zlato. »Para ples je najbolj inkluzivna oblika parašporta, kjer gibalno ovirani in hodeči tekmujejo skupaj proti konkurenci in tako poskušamo brisati meje invalidnosti,« je povedala Nastija Fijoličin dodala:"Zamaga je bila precej nepričakovana, saj je bila to prva tekma z novo soplesalko in načeloma sva se odpravili na pot brez pričakovanj. Želeli sva le dati od sebe maksimalno. Zasedli sva prvo mesto v latinsko ameriških plesih, world cup 1. V konkurenci je bilo kar nekaj dobrih plesalcev, vendar menim, da sva sodnike najbolj prepričali z energijo in seveda plesnim znanjem. S soplesalko Teuto Imeri sva zelo ponosni, da je po treh letih ponovno igrala slovenska himna. Najboljša mesta sta osvojili tudi Lara Nedeljkovič ter Kaja Cizelj, saj sta v začetni kategoriji dobili dvekratno zmago. Prav tako je Lara prejela zlato s soplesalko Nino Wabra, v kategoriji duo amaterji latin."
Pestro leto za paraplesalce
Slovenijo je na Nizozemskem zastopalo 14 tekmovalcev, celotna odprava je štela 20 oseb, trenerja sta bila Klemen Pirman in Andrej Novotny, ki je bil tudi vodja odprave ter je pred odhodom povedal: »Upamo na finalne uvrstitve v večini kategorij ter tudi na zmagovalne stopničke vsaj pri nekaterih. Lara, Martina in Roman ter Nino in Sara se bodo prvič udeležili IPC Para plesnega tekmovanja, zato od njih pričakujem predvsem dobro plesanje. Za vse plesalce je nujno, da se v tekočem letu udeležijo vsaj enega IPC tekmovanja, kot predpogoj za udeležbo na evropskem prvenstvu 2018, ki bo konec oktobra, kraj in organizator pa še nista znana. Z IPC plesalci se bomo udeležili še tekmovanja v Frankfurtu, to bo med 19. in 20. majem. Takrat se nam bo pridružil še aktualni svetovni podprvak v kategoriji single men freestyle 1 Amir Alibabič, ki je trenutno na študentski izmenjavi na Severnem Irskem. Po Frankfurtu bo na podlagi rezultatov iz Frankfurta in Cuijka padla odločitev o potnikih na Evropsko prvenstvo.“
Kolesa invalidskega vozička niso ovira
Ples na vozičkih se je pred manj kot pol stoletja razvil na Švedskem, prvo mednarodno tekmovanje je potekalo leta 1977, dobrih deset let kasneje pa je postal tekmovalni šport v okviru Paraolimpijskega komiteja. V Sloveniji, kjer je to še mlada panoga, je ledino zaoral Plesni klub Zebra, ki je prva skupina tako imenovanega »wheelchair dancinga« in deluje od leta 2009. V tem času je klub uresničil več uspešnih plesnih projektov, njegovi člani pa se lahko pohvalijo z več odličnimi uvrstitvami na svetovnih tekmovanjih. Plesni klub Zebra se ukvarja z standardnimi in latinsko ameriškimi plesi, izbira zvrsti glasbe in plesnega sloga je povsem svobodna, paraplesalci namreč lahko plešejo v paru ali v skupini. V plesnem paru sta lahko plesalec na invalidskem vozičku in soplesalec, ki hodi, gre za KOMBI par, lahko pa sta oba plesalca na invalidskem vozičku in v takem primeru govorimo o DUO paru. Plesalci Plesnega kluba zebra se na eni strani udeležujejo največjih mednarodnih tekmovanj, na drugi strani pa v osnovnošolskih telovadnicah s poučevanjem šolarjev in predstavitvami javnost osveščajo, da kolesa invalidskega vozička niso ovira ter pomagajo pri destigmatizaciji invalidov in podiranju tabujev pri mladih generacijah.
Vesna Pfeiffer