Na fotografiji je trgovski voziček, v ozadju so obložene trgovske police. Foto: Pixabay
Na fotografiji je trgovski voziček, v ozadju so obložene trgovske police. Foto: Pixabay

Gluhi in naglušni gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.28 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo Koda gleda na TV SLO 1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Danes bodo ustvarjalci Kode govorili o predlogu novele zakóna o trgovini, s katero nepovezani poslanec Andrej Čuš predlaga zaprtje trgovin ob nedeljah.

Nepovezani poslanec Andrej Čuš, ki je v parlamentarno proceduro vložil predlog sprememb zakona o trgovini, po katerem bi bile trgovine ob nedeljah zaprte, je doslej zbral okrog 10.000 podpisov podpore s peticijo za zaprtje trgovin. Tudi večina vprašanih potrošnikov podpira zaprtje trgovin ob nedeljah, kaže anketa, ki so jo ustvarjalci Kode posneli v enem večjih nakupovalnih središč v Ljubljani in v Celju. Kaj pa o zaprtju trgovin menijo delavci v trgovini. Prodajalka, ki svoj poklic opravlja že več kot 30 let, se z zaprtjem trgovin ob nedeljah strinja: »Vsi nas sicer primerjajo z zdravniki, medicinskimi sestrami, gasilci, policisti. Pravijo, saj morajo tudi oni dežurati. Ampak je treba vedeti, da gre v njihovem primeru za življenja. Nakup ob nedeljah pa ni življenjskega pomena.« Tudi v preteklosti so bile trgovine ob nedeljah zaprte, pa smo vseeno preživeli, še dodaja sogovornica, ki po treh desetletjih dela dobro pozna navade kupcev. Zato predlaga, da so trgovine odprte le v prihajajočem prazničnem času ter v obdobju zimskih in poletnih popustov. »Če smo realni, ljudje bi hodili v trgovine 24 ur na dan, ampak to so večinoma sprehajalci.« Trgovci pa se morajo odpovedati prostemu dnevu in času z družino in to za boren zaslužek: »Za štiri ure dela v nedeljo sem dobila šest evrov.« Sogovornica, ki na koncu meseca prejme minimalno plačo, je prepričana, da bi bilo interesentov za delo ob nedeljah sicer več, če bi delodajalci plačevali bolje.

100 evrov na nedeljo

V zadnjem času je ob razpravljanju o predlogu novele zakona o trgovini, ki bi omogočila zaprtje trgovin ob nedeljah, večkrat slišati, da pravzaprav ne gre toliko za družine in kvalitetno preživljanje prostega časa, temveč predvsem za denar. Če bi trgovci nedeljsko delo pošteno plačali, razprave o tem ne bi bilo, so si enotni komentatorji. Za boljše plačilo se zavzemajo tudi v Sindikatu delavcev trgovine. Predlagane zakonske rešitve ne podpirajo, z delodajalci želijo doseči dogovor. »Na sindikatu menimo, da ne moremo ukazati podjetjem, kdaj naj bodo trgovine odprte. To je stvar trgovin, ampak mi lahko diktiramo cene dela. In v kolikor se dogovorimo, da bodo prazniki zaprti in da bodo delavci delali 10, 15 nedelj za primerno ceno dela, za nas je to 100 evrov na nedeljo, ne bomo nasprotovali predlogu. Mislim, da smo blizu dogovoru,« je pojasnil sindikalist Ladislav Rožič. Ob takšnem dogovoru tudi nihče ne bi izgubil službe, so prepričani v sindikatu, saj trenutno v Sloveniji manjka med 4500 in 5000 prodajalcev. Dodajajo še, da ima Čušev predlog zakona preveč izjem in bi zajel le okoli 28 od 100 tisoč zaposlenih. »Zakon uzakonja prepoved dela prodajaln ob nedeljah in z zakonom določenih državnih praznikov, potem pa v nadaljevanju navaja toliko izjem in na toliko področjih, da praktično popolnoma izniči namen zakona,« meni Franc Stanonik z Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Zakon slaba rešitev

»Slabo je, če to urejaš z nekim zakonskih aktom, ker smo že tako ali tako preveč regulirana družba. Sicer pa menim, da trgovci ne bi bili toliko na izgubi, saj bi se stroški zmanjšali bolj, kot pa se mejni prihodki zaradi impulzivnih nakupov, ki so izvedeni v nedeljo. Večina ostalih nakupov pa bi se prerazporedila med ponedeljkom in soboto,« ocenjuje ekonomist Matej Lahovnik. Trgovcem so velik trn v peti predvsem bencinski servisi. »Res je, da imamo v Sloveniji posebnost. V tujini na bencinskih servisih nikjer ne moremo kupiti kruha in zelja, v Sloveniji pa lahko. Vendar mislim, da tudi če ima Petrol, Mol ali Istrabenz ostale artikle, se lahko tudi te artikle omeji,« je prepričan Rožič. A bencinski servisi se zaslužku od prodaje živilskih in drugih izdelkov verjetno ne bodo zlahka odpovedali. Zato bo dogovor med trgovci ob srditem boju za delež na tržišču najverjetneje težko doseči.

Več v oddaji Koda

Mnenja o nedeljskem zapiranju trgovin bodo soočili v oddaji Koda, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku spremljali tudi danes, 14. novembra ob 17.28 na MMC TV na povezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.
V. P.