Oddajo Posebna ponudba je v novi sezoni mogoče spremljati tudi v slovenskem znakovnem jeziku. Gluhi gledalci edino potrošniško oddajo v Sloveniji tako lahko sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gleda na TVS1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. V Sloveniji in Evropi nasploh v zadnjem času močno naraščata poraba in dostopnost prehranskih dopolnil, ljudje pa se ne zavedajo, da so ta pogosto vir tveganj za zdravje.Zato bomo tej temi v oddaji Posebna ponudba namenili posebno pozornost.
V Sloveniji vsaj eno prehransko dopolnilo uživa 19 odstotkov mladostnikov, starih med 15 in 18 let, v starostni skupini med 19 in 22 let pa je takih kar 56 odstotkov, kaže raziskava ministrstva za zdravje o uporabi prehranskih dopolnil iz leta 2010. V raziskavi tudi ugotavljajo, da kar dve tretjini vprašanih prehranska dopolnila uživa zaradi zmanjšane odpornosti, več kot polovica pa tudi zaradi pomanjkanja določene snovi. Predvsem med moškimi je med najpogostejšimi razlogi povečana športna aktivnost, še kaže raziskava ministrstva za zdravje. Na slovenskem trgu je trenutno 4550 prehranskih dopolnil, nekateri izdelki so na trgu že leta, drugi pa se pojavijo za kratko obdobje in izginejo, pravi Martina Puc iz družbe Res Pons, ki vodi bazo prehranskih dopolnil v Sloveniji. Med prehranskimi dopolnili jih je okoli 28 odstotkov takih iz rastlinskih izvlečkov, pri četrtini gre za vitamine, 18 odstotkov prehranskih dopolnil so minerali.
V izdelkih za hujšanje se skriva marsikaj
Na našem trgu je tudi bogata ponudba prehranskih dopolnil, ki naj bi zniževala telesno težo. Pogosto jih oglašujejo kot 100-odstotno naravne in brez neželenih stranskih učinkov, čeprav vsebujejo snovi, ki niso dokazano učinkovite. Še več: nemalokrat negativno vplivajo na zdravje. Škodljive učinke imajo denimo izdelki za hujšanje s sinefrinom in alkoholni izvlečki iz rastline jam. Najbolj resne neželene učinke so po besedah Pucove zaznali pri prehranskih dopolnilih, ki so vsebovala rdeč kvasni riž. Ta lahko povzroči toksične reakcije na jetrih, ledvicah in skeletnih mišicah. Tudi energijske pijače, na slovenskem trgu jih je okoli 190, lahko povzročijo zdravstvene težave, saj vsebujejo tavrin, kofein ali gvarano, ob dolgotrajni uporabi pa lahko škodljivo vplivajo na kardiovaskularni sistem posameznika.
Med strupenimi snovmi koloidno srebro
Med strupenimi snovmi, ki se kot prehransko dopolnilo prodajajo tudi pri nas, na NIJZ posebej omenjajo koloidno srebro. Kot je opozorila Urška Blaznik z NIJZ, lahko zaradi majhnosti delcev koloidno srebro prodre v različne dele telesa, in dodala, da na nevarnosti koloidnega srebra opozarjajo že več let, a med ljudmi ni videti spremembe v odnosu. Še posebno velik problem je prodaja takšnih izdelkov po spletu, kar bo tudi tema ene izmed njihovih akcij za ozaveščanje potrošnikov v bližnji prihodnosti. »Prehranska dopolnila pogosto vsebujejo kontaminante zdravilne učinkovine, ki so nekoč bile na trgu, a se je izkazalo, da so nevarne, in so jih prepovedali. Ena takšnih učinkovin je denimo subotramin. Pogosto dodajajo tudi diuretike, ki seveda privedejo do izgube telesne teže, dodajajo se tudi ščitnični hormoni, ki pospešujejo presnovo, posledično pa bolniki izgubljajo telesno težo,« opozarja farmakolog Lovro Žiberna in dodaja, da je največja težava pri prehranskih dopolnilih ta, da niso zakonsko regulirana.
Nekatere substance postanejo nevarnev kombinaciji
Borut Štrukelj, predstojnik katedre za farmacevtsko biologijo Fakultete za farmacijo v Ljubljani, veliko nevarnost vidi tudi v tem, da proizvajalci kombinirajo sicer dovoljene substance, ki pa v kombinaciji postanejo nevarne: »Ena najnevarnejših kombinacij, ki smo jo odkrili na trgu, je spojina kofeina in dva-štiri-dinitrofenola. Strokovno ga imenujemo odklopnik oksidativne fosforelacije, povzroči pa, da se pri mitohondrijih vsa energija spremeni v toploto, zaradi česar se telesna temperatura poviša. S tem sicer res izgorevamo energijo, vendar so posledice uživanja takšne spojine poškodbe jeter, ledvic in vsega drugega. Ta snov lahko privede tudi do smrti.« Zato bo NIJZ odslej podrobneje spremljal pojave neželenih stranskih učinkov ob jemanju prehranskih dopolnil med prebivalstvom v Sloveniji. Pripravili so poseben vprašalnik, ki ga bodo lahko ljudje izpolnili tako v elektronski kot v papirni obliki. NIJZ je namreč vključen v evropsko povezavo Nutrivigilanca, v okviru katere se na evropski ravni trudijo za ozaveščanje in opozarjanje na možne škodljive ali neželene dogodke ter tudi poročajo o njih. Evropsko povezavo Nutrivigilanca, ki jo koordinira francoska Agencija za hrano, okolje in zdravje na delovnem mestu (ANSES), je spodbudil povečanje ponudbe in uporabe prehranskih dopolnil v zadnjih letih, prisotnost fiziološko aktivnih snovi ter posamezna poročila o registriranih škodljivih učinkih pri ljudeh.
Več v oddaji Posebna ponudba
Kakšen učinek imajo na telo prehranska dopolnila za hujšanje? So topilci maščob, po katerih radi posegajo predvsem moški, varni za uživanje? Kaj pa energijske pijače, ki so še posebej priljubljene med mladimi? Kdaj govorimo o kontaminiranih prehranskih dopolnilih? Kako je mogoče, da koloidno srebro, ki je kot prehransko dopolnilo ali zdravilo v Evropi prepovedano, v Sloveniji še vedno nemoteno prodajajo? O vsem tem v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste v slovenskem znakovnem jeziku lahko spremljali tudi to soboto, 27. februarja ob 17.20 na MMC TV na povezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom. x
V. P.