Vsaka mama je prava mama,
dana za srečo in na veselje.
Prava. In ena sama.
Za vse življenje.
Z verzi Toneta Pavčka Zveza Sonček na letošnji materinski dan vabi na odprtjefotografske razstave Nič drugačne mame. Odprtjebo v prostorih Centra Sonček v Ljubljani, na Trgu komandanta Staneta 5, danes ob 17. uri. Odprtje fotografske razstave Nič drugačne mame bo povezovala Nina Wabra Jakič, s klavirsko skladbo bo nastopil Nal Frankovič, deček s cerebralno paralizo, in Vita Mavrič z recitalom.
O tem, kako je nastala zamisel za fotografsko razstavo nič drugačnih mam, smo se pogovarjali s koordinatorko Družinskega centra Sonček in eno od pobudnic projekta, gospo Mojco Vaupotič.
Od kod staprišli zamisel in pobuda za razstavo Nič drugačne mame?
Pobuda in ideja o razstavi temelji na lanskoletnih podelitvi priznanj predsednika republike Boruta Pahorja, saj menimo, da mame otrok s posebnimi potrebami ne potrebujemo nagrad, temveč sprejetost in sistem, ki bo našim otrokom zagotovil boljše življenjske razmere, vključevanje v družbo in sprejetost. Ker pa je projekt del dejavnosti Družinskega centra Sonček pri Zvezi Sonček, smo se odločili, da bomo pripravili odprtjerazstave na materinski dan in s tem počastili tudi ta praznik. Predvsem pa to, da mame otrok s posebnimi potrebami nismo nič drugačne mame od drugih mam.
Kakšen je namen te razstave Nič drugačne mame?
Namen razstave je ozaveščanje družbe o inkluziji, sprejemanju drugačnosti, strpnosti. Ker z drugačnostjo ni nič narobe. Vsak je drugačen. Narobe je, kadar drugačnost dobi negativen prizvok, kadar postane krivec za nerodnost, neugodje, odvračanje pogledov in ne nazadnje hoteno ali nehoteno izključevanje. In opozoriti, da se nestrpnost začne v družini, kar kažejo tudi ne tako davni dogodki z begunci.
Kdo so mame, ki pri tem projektu sodelujejo?
Mame, ki sodelujejo pri projektu, so mame otrok s posebnimi potrebami, mame, ki se vsaka po svoje zavzemajo za ozaveščanje družbe o sprejemanju drugačnosti in strpnosti.
Kakšne so njihove zgodbe in zgodbe njihovih otrok?
Njihove zgodbe so si zelo podobne. Gre za zgodbo, ki se začne ob rojstvu otroka, ki se rodi z nekaterimiposebnostmi, ko mame začutimo strah, jezo, nemoč. Srečanje z ugotovitvijo, da se otrok razvija drugače od drugih otrok, sproži pri starših vrsto vprašanj, ki zahtevajo odgovore. A nemalokrat teh odgovorov ni; treba je sprejeti stanje takšno, kot je, se spopasti z vsakodnevnimi težavami in ovirami. A starši otrok s posebnimi potrebami vemo, da večino teh težav ne bi bilo, če bi država poiskala sistemske rešitve – zgodnjo obravnavo in s tem podporo celotni družini, pravico do šolanja vseh otrok v svojem šolskem okolišu, v eni šoli za vse z možnostjo prehajanja programov, dolgotrajne oskrbe …
Koliko fotografij obsega fotografska razstava?
Fotografska razstava obsega dvajset fotografij mam otrok s posebnimi potrebami z njihovimi otroki iz različnih društev, vključenih v Zvezo Sonček po vsejSloveniji. Čeprav vsaka fotografija nosi svojo zgodbo, pa ni tako pomembna posamezna zgodba kot celotno sporočilo razstave, ki pa je, da z drugačnostjo ni nič narobe in da od nje ni treba odvračati pogleda.
Pred fotografski aparat so se torej postavile mame in njihovi otroci.Kdo pa je stal za fotoaparatom?
Naš fotograf je Primož Lavre, ki se je že med študijem strojništva začel ljubiteljsko ukvarjati s fotografijo. Nato je začutil, da je to njegovo poslanstvo in se je s fotografijo začel ukvarjati tudi profesionalno. Zaposlen je bil pri Salomonu 2000 in delal za njihove časopise Ekipa, Mag in Frka. Pri Ekipi je bil urednik fotografije. V tistem času je tudi sodeloval z Unicefom in z njim obiskal Albanijo, Burkina Faso in Srednjeafriško republiko. Leta 2006 ga je takratni predsednik republike Slovenije, dr. Janez Drnovšek, povabil kot uradnega fotografa na tri obiske v tujini. V letu 2008 je kot uradni fotograf s sodelavci fotografiral predsedovanje Slovenije EU za potrebe vlade. Od leta 2008 je urednik fotografije pri tedniku Reporter. Leta 2012 je dobil priznanje Boruta Meška za posebne dosežke. Sodeloval je pri različnih razstavah. Fotografije za razstavo Nič drugačne mame pa so nastale v Centru Sonček v Šiški.
Primož Lavre pa je tudi predan mož žene Lucije in oče hčerke Lize, ki ima cerebralno paralizo.
Razstava bo do konca aprila na ogled v prostorih Centra Sonček v Šiški. Zatem pa bo potovala tudi po drugih krajih po Sloveniji, kajne?
Tako je. V Ljubljani bo razstava do konca aprila, potem pa bo potovala po vseh krajih mam s fotografij. Na ogled bo v Kranju, Mariboru, Krškem, Slovenj Gradcu, Celju in na Ptuju. Del razstave pa bo gostoval tudi na dobrodelni prireditvi, ki jo pripravlja gostila MAK v Mariboru, ki bo del izkupička namenila Zvezi Sonček za zgraditevrekreacijskega centra Sonček v Elerjih. x
Vabljeni na fotografsko razstavo Nič drugačne mame!
Veronika Rot