Na dogodku so si člani društva, predstavniki mestne občine in predstavnik Policijske postaje Nova Gorica ogledali prilagoditve poti po Novi Gorici. Namen sprehoda po mestu je bil preveriti dostopnost ulic in stavb. Sprehodu po mestu je sledila predstavitev ugotovitev dostopnosti prehojene poti.
Člani Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Nova Gorica s predsednikom Igorjem Miljavcem, podžupanja novogoriške mestne občine Damjana Pavlica, strokovni sodelavec za pripravo in izvajanje projektov na mestni občini Matej Jakin in Samo Beridan s Policijske postaje Nova Gorica so si danes ogledali prilagoditve poti od prostorov MDSS Nova Gorica do Zdravstvenega doma, Centra za socialno delo, SPIZ-a, glavne avtobusne postaje, pošte, občinske stavbe, Turistično informacijskega centra, banke Nova KBM, okrožnega sodišča in Bevkovega trga.
Dostopnost v Novi Gorici
Po sprehodu so na Mestni občini Nova Gorica pripravili predstavitev ugotovitev dostopnosti prehojene poti. Nova Gorica je na splošno prijazna slepim in slabovidnih, je izpostavil strokovni delavec v Medobčinskem društvu slepih in slabovidnih in tiflopedagog Peter Rot. »Osrednji del z vsemi najpomembnejšimi ustanovami je prijazen, dostopen. Obstajajo manjše sive lise, kjer bi lahko bilo boljše, ampak niso na tistem najbolj nevarnem delu poti. Pošta, zdravstveni dom, občina, vse te ustanove, ki so pomembne za samostojno življenje, so dostopne. Težave obstajajo predvsem na postajah javnega prevoza, glavna avtobusna postaja, železniška postaja, kar se je tudi danes izpostavilo. Tam je težje doseči dostopnost zaradi večjega števila peronov oz. postajališč. Druga večja težava so tiste ulice, ki so izven strogega središča mesta, kjer živijo uporabniki – da pride uporabnik od svojega bivališča do tega sistema, ki je nekako kot celota dostopen.«
Kot težave Peter Rot izpostavlja tudi: »Krožišča so sama po sebi neprijazna za slepe, ker ni zvočnih semaforjev. Po sluhu je potrebno ugotavljati, ali se je avto ustavil ali ne. Medtem ko zvočni semaforji jasno povejo, kdaj je pravi čas za prečkanje ceste. Druga težava so breznivojski prehodi za pešce, ki bi morali biti prijazni tudi osebam na vozičkih, kar se zopet izključuje s potrebami slepih in slabovidnih, ki jim je ljubše, če je bankina jasno postavljena, da vedo, kdaj so na pločniku in kdaj na cesti. Te stvari je vedno treba usklajevati med vsemi udeleženci v prometu, od avtomobilov, do kolesarjev, do oseb na invalidskih vozičkih, do gluhih in naglušnih in potem še slepih in slabovidnih. Potrebe vseh teh skupin je treba hkrati zadovoljiti, kar je včasih izjemno kompleksno.«
Predsednik Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Igor Miljavec je po današnjem sprehodu povedal: »Današnjo akcijo ocenjujem zelo pozitivno, kajti s tem smo sklenili eno zgodbo skupaj z novogoriško mestno občino in pokazali Sloveniji, da je mestna občina dejansko usmerjena v pravo smer. Pravilno delamo na področju dostopnosti na vseh področjih. Tudi sami člani so društva so pozitivno ocenili delo v preteklih letih.«
Novogoriška podžupanja Damjana Pavlica je danes predstavila tudi prilagoditve, ki jih je mestna občina na področju dostopnosti za osebe s slepoto in slabovidnostjo že izvedla v preteklem obdobju: »Sprehod s slepimi in slabovidnimi je bila danes zame nova izkušnja. Prehodila sem pot z njimi po Novi Gorici in videla, s katerimi ovirami se srečujejo. Novogoriška mestna občina je že doslej naredila veliko zato, da se približamo gibalno oviranim in tudi slepim in slabovidnim. Zato pri vseh novih investicijah postavljamo taktilne oznake, kar je, kot sem danes opazila, za slepe in slabovidne zelo potrebno. Tudi na podeželju smo se približali slepim in slabovidnim. Na primer v Šempasu, od koder izhajam, smo imeli posluh zanje in smo že uredili določen del vasi, ki je njim prilagojen. Danes smo slišali kar nekaj pripomb oziroma pobud. Pomembno pa je, da za slepe in slabovidne skrbimo tako v mestu kot na podeželju.«
Vodja policijskega okoliša Brda Samo Beridan s Policijske postaje Nova Gorica pa je po današnjem dogodku izpostavil: »Danes sem spoznal težave, ki jih doživljajo ne samo slepi in slabovidni, ampak tudi druge osebe s posebnimi potrebami. Na tem področju bo potrebno še marsikaj postoriti. Največja težava so bili danes pešci med šolskimi odmori, ogromno število dijakov ne upošteva pravil, se ne umaknejo, ni spoštovanja. Tudi kolesarji niso pozorni na to, da nasproti mogoče prihaja nekdo, ki ima posebne potrebe, v današnjem primeru slepi in slabovidni. S strani policije bo najpomembnejša naloga, da skozi preventivne dejavnosti ozaveščamo predvsem šolarje, ostale ljudi, voznike, da imamo med udeleženci cestnega prometa tudi osebe, ki imajo določen hendikep. Mislim, da moramo biti predvsem vozniki pozorni in tem ljudem omogočiti predvsem varno udeležbo v prometu.«
Predstavitve se je udeležila tudi predsednica Odbora za socialno varstvo in zdravstvo na Mestni občini Nova Gorica Vida Škrlj, ki se je ob tej priložnosti podžupanji Damjani Pavlica in Igorju Miljavcu zahvalila za podporo: »Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih nam pomaga razumeti problematiko in nam tudi pomaga pri rešitvah problemov, do katerih prihaja. Nova Gorica je občina po meri invalidov, imamo vse akte, zakonodaja je usklajena in urejena, ampak v praksi prihaja do težav. Pomembno je, da znamo stopiti skupaj in da te probleme skupaj z mestnim svetom, odborom in društvom zgledno rešujemo.«
Na predstavitvi so člani društva predstavili tudi svoje pobude, med drugim so izpostavili potrebo po glasnejših semaforjih v mestu, ureditev izhodov na železniški postaji in izboljšanje dostopnosti na podeželju. Podžupanja se je ob tem zavzela, da bodo poskušali na mestni občini predloge tudi uresničiti.