Opis fotografije: Na fotografiji je otvoritev stanovanjske skupnosti. Foto: Sonček
Opis fotografije: Na fotografiji je otvoritev stanovanjske skupnosti. Foto: Sonček

Ob pomoči dobrodelnega združenja Koraki za korakce in donatorjev je Zvezi Sonček uspelo dograditi še en del zgornje etaže v stanovanjski skupini na Pragerskem ter tako urediti in polepšati celoten objekt, ki je bil zgrajen leta 2009. Za naložbo je Zveza Sonček porabila skoraj 14.000 evrov donatorskih sredstev. Nove prostore bodo odprli danes.

Omenjena adaptacija je bivanje omogočila dodatnim štirim stanovalcem z invalidnostjo, od leta 2009 pa je v stanovanjski skupnosti prostora za osem odraslih oseb zinvalidnostjo, je zapisano na spletnih straneh Zveze Sonček. Stanovanjska skupina Zveze Sonček je namenjena odraslim osebam s cerebralno paralizo in drugimi oblikamiinvalidnostmi, ki zaradi svoje telesne in duševne prizadetosti potrebujejo strokovno pomoč, vodenje in varstvo ter osebno pomoč in nego. S takšno obliko bivanja nadomeščajo funkcijo doma ali lastne družine.

Pravico do izbire lastnega življenjskega sloga

V stanovanjski skupini stanovalci uresničujejopravico do izbire lastnega življenjskega sloga, zasebnosti, odločanja in upravljanja lastnega življenja ter s tem možnosti večanja vpliva na lastno življenje. Program zajema fizično nego in pomoč ter osebno asistenco, pomoč pri organiziranju prostega časa, usposabljanje za samostojno življenje in voden trening praktičnih življenjskih in socialnih veščin. Zveza Sonček izvaja program bivanja za odrasle osebe s cerebralno paralizo in drugimiinvalidnostmiv stanovanjskih skupinah že vrsto let. Socialnovarstveno storitev institucionalnega varstva za odrasle osebe s statusominvalidapa izvaja od leta 1998, ko so bile podeljene prve koncesije.

O Zvezi Sonček

Zveza Sonček je neprofitna, nevladna in nepolitična nacionalna invalidska organizacija, ki deluje od leta 1983, med drugim izvaja storitve, namenjene tako osebam z invalidnostjo, strokovni javnosti kot tudi staršem otrok s posebnimi potrebami in drugim svojcem. V zvezo se združuje več društev, ki vodijo centre po vsej državi. Njihova osrednja dejavnost je program varstva, usposabljanja in zaposlovanja pod posebnimi pogoji. Centri ponujajotudi programe usposabljanja in zaposlovanja v podjetjih za zaposlovanje invalidov, izobraževalne, kulturne, družabne in druge programe, katerih cilj je druženje različnih uporabnikov ne glede na invalidnost ter odprtost v socialno okolje. K programu centrov spadajo tudi Sončkova svetovalna služba in izposojevalnica knjig, videofilmov terprevozi, so še pojasnili v zvezi. x

V. P./STA