JANUAR 2020
Prva novica v letu 2020 je bila 30. obletnica oddaje Zgodbe iz školjke. Že takrat so namreč tudi gluhi otroci lahko otroške oddaje gledali v svojem, slovenskem znakovnem jeziku.
Prvič se je znakovni jezik na televizijskih zaslonih pojavil leta 1980, ko se je na TV Koper premierno predvajala oddaja Prisluhnimo tišini, ki že od svojih začetkov nastaja v sodelovanju z Zvezo gluhih in naglušnih Slovenije.
Premierna izvedba Zgodb iz školjke pa je svoje mesto na televizijskem sporedu našla na nedeljsko jutro, 2. januarja 1990, pred natanko tridesetimi leti. Zgodovino oddaje Zgodbe iz školjke in pogovor s tolmačko Ljubico Podgoršek lahko preberete tukaj.
V mesecu januarju 2020 pa smo se spomnili tudi svetovnega dneva brajice in se spraševali, zakaj še vedno ne obstaja register redkih bolezni; predstavljali projekte za boljo vključenost invalidov v družbo in se pogovarjali z zanimivimi sogovorniki, med njimi tudi z Igorjem Plohlom in Camille Latimier, predsednico češkega društva za podporo osebam z motnjami v duševnem razvoju.
FEBRUAR 2020
V mesecu februarju smo na TV Slovenija naredili pomemben korak naprej k zagotavljanju dostopnosti naših vsebin. Prešernovo proslavo ob kulturnem prazniku smo namreč v živo zvočno opisovali za slepe in slabovidne ter tudi tolmačili. Odzivi so bili odlični!
Osrednja tema meseca februarja pa je bila tudi osebna asistenca. Obveščali in spremljali smo spremembe na področju zakonodaje in tudi njihovo uvajanje v praksi.
Konec meseca februarja pa se je na naši spletni strani pojavil prvi članek o novi bolezni, ki ga povzroča koronavirus covid-19. Predstavili smo osnovna dejstva in preventivne ukrepe.
MAREC 2020
V mesecu marcu smo poskušali zagotavljati čim bolj aktualne novice o širjenju koronavirusne bolezni pri nas in v svetu. Na našem portalu smo objavljali osrednje novice našega osrednjega portala MMC RTV SLO.
Marca smo portalu dostopno.si dodali tudi novo rubriko LAHKO BRANJE. V njej so članki napisani v lažje razumljivem jeziku. Pomembno je namreč, da imajo do informacij dostop tudi ljudje, ki težje berejo oziroma razumevajo običajno pisana besedila.
Čeprav je bila osrednja novica v marcu epidemija, pa smo se posvetili tudi drugim temam.
Obeležili smo 3. marec – mednarodni dan skrbi za sluh in dan redkih bolezni
ter tudi svetovni dan Downovega sindroma.
Veliko smo pisali tudi o tem, kako se z epidemijo koronavirusa soočajo ljudje z različnimi oblikami oviranosti: osebe z gluhoslepoto, osebe z motnjami v duševnem razvoju, ljudje z redkimi boleznimi in še številni drugi.
Na našem portalu smo tudi objavljali vse tolmačene tiskovne konference, ki so bile za arhiv tudi opremljene s podnapisi.
Pozornost smo posvetili tudi tolmačem slovenskega znakovnega jezika. Pogovarjali smo se z gospo Jasno Bauman, direktorico Združenja tolmačev za slovenski znakovni jezik.
APRIL 2020
Tudi april je močno zaznamovala epidemija in strogi vladni ukrepi. Šole so bile zaprte, tudi šole za otroke s posebnimi potrebami. Tej problematiki smo posvetili kar nekaj člankov in pogovorov:
https://www.rtvslo.si/dostopno/pouk-na-daljavo-na-zavodu-za-gluhe-in-naglusne-ljubljana/520601
https://www.rtvslo.si/dostopno/za-ucence-s-posebnimi-potrebami-je-pouk-na-daljavo-poseben-izziv/520829
Pogovarjali pa smo se tudi z varuhom človekovih pravic in zagovornikom načela enakosti.
Spomnili pa smo se tudi na športnike invalide in predstavili Trkajevo himno o športnikih invalidih.
MAJ 2020
Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije je v počastitev dneva Evrope, ki se praznuje 9. maja, evropsko himno prvič približala tudi gluhim in njeno besedilo pretolmačila v slovenski znakovni jezik.
Meseca maja je bilo stanje glede epidemije že boljše, ta je bila preklicana sredi meseca.
Kulturne ustanove pa so našle tudi drugačne poti do svojega občinstva. V SNG Drama Ljubljana so igralci brali dela slovenskih pisateljev za ranljive skupine.
Mesec maj pa je bil tudi mesec, ko sta se dva vrhunska športnika invalida odločila, da končata svojo profesionalno športno kariero. Tudi to je bil davek epidemije.
Darko Đurić: https://www.rtvslo.si/dostopno/clanki/duric-koncal-kariero-leto-dni-pred-paraolimpijskimi-igrami-v-tokiu/524024
Dejan Fabčič: https://www.rtvslo.si/dostopno/clanki/parakajakas-dejan-fabcic-koncuje-tekmovalno-sportno-kariero/524743
Konec meseca maja pa so se v šole končno lahko vrnili otroci s posebnimi potrebami:
Obeležili pa smo tudi svetovni dan multiple skleroze. Letošnja osrednja tema tega dne je bilo povezovanje.
JUNIJ 2020
V mesecu juniju ste si lahko prebrali zanimiv intervju z Darjo Smrkolj, ki so ga pripravili v okviru MMC projekta Predsodki!
Z zagovornikom načela enakosti Mihom Lobnikom smo se pogovarjali o lahkem branju in dostopnosti informacij za vse.
Z intervjujem z doc. dr. Blažem Koritnikom, predstojnikom Kliničnega inštituta za klinično nevrofiziologijo v UKC Ljubljana, smo obeležili svetovni dan ALS. Amiotrofična lateralna skleroza (ALS) je ena redkejših nevroloških bolezni, tako v svetu kot pri nas. Ocenjujejo, da je v Sloveniji okrog 200 bolnikov.
Pred vstopom v poletje pa smo predstavili akcijo Gluhi strežejo v planinskih kočah.
in tudi knjižico Dostopna Ljubljana.
Prvo polovico leta smo se vsi privajali na nov način življenja. Epidemija nas je presenetila, spremenila naše navade in tudi naš pogled na stvari. Mi smo ostali zavezani našemu osnovnemu poslanstvu: obveščati v tehnikah dostopnosti.