JULIJ 2020
Leto 2020 je bilo tudi 100. letnica požiga Narodnega doma v Trstu. Ob tej priložnosti je pri ZKP RTV Slovenija izšla zvočna knjiga Črni obroč tržaškega pisatelja Marija Čuka, ki obuja čas pred stotimi leti, ko je v Trstu gorel Narodni dom.
Pogovarjali smo se z Julijano Kralj, prejemnico državne nagrade za prostovoljstvo, ki je vrsto let nudila pomoč parapleginjam in tetrapleginjam, ki so žrtve nasilja v družini in tudi z Majo Kuzma Ganić, ki je prav tako prejela državno priznanje za prostovoljstvo za leto 2019.
O diskriminaciji žensk z ovirami smo se pogovarjali tudi z dr. Darjo Zaviršek, redno profesorico na Fakulteti za socialno delo. S svojimi študenti sodeluje pri mednarodnem projektu RISEWISE, ki naslavlja težave, potrebe in prakse žensk z ovirami v več državah Evropske unije.
Turistična sezona je odprla tudi temo dostopnega turizma. Predstavili smo
projekt, ki kulturno in naravno dediščino približuje tudi osebam z okvaro vida in sluha ter gibalno oviranim. Ter seveda spremljali akcijo Gluhi strežejo v planinskih kočah.
AVGUST 2020
V mesecu avgustu smo spremljali priprave naših športnikov invalidov za paraolimpijske igre v Tokiu, ki so prestavljene na leto 2021.
Predstavili smo težave pri unovčevanju turističnih bonov.
Pogovarjali smo se z zanimivi sogovorniki, med katerimi gotovo izstopa mladi vizualni umetnik Maks Lenart Černelč, ki je svoja dela razstavil na razstavi z naslovom Čas.
Pred začetkom septembra pa smo seveda preverili, kako je bilo načrtovano vračanje otrok s posebnimi potrebami v šolske klopi za novo šolsko leto.
SEPTEMBER 2020
S 1. septembrom pospremili zvočno knjigo Ciciban Otona Župančiča in se pogovarjali s Klemnom Markovičem, režiserjem radijske nadaljevanke Kot v filmu, ki je dejal: "Poslušanje je nadvse pomembno zato, da znamo slišati najprej sebe in potem tudi sočloveka."
Veselili pa smo se tudi prvih dveh zakonov napisanih v lahkem branju, ki so jih priredili v okviru projekta 4All/ ZAVse.
Posvetili smo se težavam slovenskih bolnikov s Parkinsonovo boleznijo in tudi stiskam ljudi z motnjami v duševnem razvoju v času pandemije ter se spomnili tudi na mednarodni dan znakovnih jezikov.
Z varuhom človekovih pravic Petrom Svetino pa smo izpostavili tudi problem dostopnosti spletišč. S 23. septembrom 2020 bi namreč morala biti vsa spletišča državnih organov, organov samoupravnih lokalnih skupnosti in oseb javnega prava – izjema so vrtci, osnovne in srednje šole ter javna radiotelevizija – prilagojena tako, da so dostopna vsem.
OKTOBER 2020
V mesecu oktobru smo ob svetovnem dnevu duševnega zdravja opozarjali na pomen dostopnosti do storitev s področja duševnega zdravja za vse prebivalce.
Obeležili smo svetovni dan bele palice https://www.rtvslo.si/dostopno/clanki/mednarodni-dan-bele-palice/539179 in ozaveščali o osteoporozi.
28. oktobra pa smo obeležili tudi 92 let obstoja Radia in 62 let obstoja Televizije Slovenija, osredotočili pa smo se predvsem na naša prizadevanja za dostopnost svojih vsebin osebam, ki za to potrebujejo določene prilagoditve.
Ob dnevu RTV Slovenija smo se z gospodom Špilakom, predsednikom Odbora za problematiko vsebin za invalide na RTV Slovenija, pogovarjali o napredku na področju dostopnosti programov in enakovrednem umeščanju vsebin s področja življenja, dela in pravic invalidov v radijske in televizijske oddaje javne RTV.
NOVEMBER 2020
V mesecu novembru smo precej pozornosti posvetili že 100-letnemu delovanju slepih in slabovidnih v Sloveniji:
https://www.rtvslo.si/dostopno/clanki/100-let-organiziranega-delovanja-slepih-in-slabovidnih-v-sloveniji/541513
https://www.rtvslo.si/dostopno/clanki/onstran-svetlobe-razstava-slepih-in-slabovidnih-slikarjev-in-fotografov/541463
Pogovarjali pa smo se tudi s predsednikom Društva DLAN, ki združuje osebe z gluhoslepoto. Gospod Janko Plesec je spregovoril o svoji izkušnji z gluhoslepoto in o svoji pesniški zbirki Veseli vandrovček.
Objavili smo tudi zanimiv intervju s športnikom z Downovim sindromom, ki je opravil zelo težko športno preizkušnjo – triatlon Ironmen.
Seveda pa smo obveščali tudi o stanju glede drugega vala epidemije s covid-19 in tej temi posvetili nekaj intervjujev, med njimi tudi z Natalijo Spark, tolmačko v slovenski znakovni jezik in psihologinjo.
DECEMBER 2020
Decembra smo obeležili mednarodni dan invalidov in se pogovarjali z Borutom Severjem, predsednikom Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS), kako epidmeija vpliva na kvaliteto življenja invalidov.
Predvsem pa smo mesec december posvetili izkušnjam oseb z različnimi oviranostmi ali ljudi, ki se ukvarjajo s tem področjem, v času drugega, precej močnejšega vala epidemije covid-19 v Sloveniji. Pogovarjali smo se s Tjašo M. Kos, Špelo Byrne, psihologinjo v CUDV Draga, Branko Jurišič, Borisom Horvatom in drugimi. Pripravili pa smo tudi tri članke o osamljenosti v času koronavirusa, v okviru katerih smo se pogovarjali s Sanjo Kos, Iztokom Mrakom Iztokom Mrakom in Nevenko Kos.
Tik pred zaključkom leta pa smo predstavili tudi zbirko kratkih zgodb o slepih in zaslepljenih
avtorja Staneta Padežnika – Brez slepomišenja.
S svojim delom bomo nadaljevali tudi v letu 2021.
Želimo vam veselo, predvsem pa zdravo prihajajoče leto 2021.