
"Slepota in slabovidnost sta pogosto spregledani področji invalidnosti, čeprav močno vplivata na kakovost življenja, saj slepota odvzame kar 85 % informacij, ki jih zaznajo videči," so zapisali v sporočilo za javnost v ZDSSS. Opozarjajo, da so pogosto specifične potrebe slepih in slabovidnih potisnjene v ozadje, kar po mnenju ZDSSS kaže na pomanjkanje strokovnega razumevanja posledic okvare vida za vključevanje teh oseb v družbo. Slepota in slabovidnost v zadnjih 15 letih nista prepoznani kot najtežja oblika invalidnosti, kar se odraža v zakonodaji in vsakodnevnem življenju slepih in slabovidnih.
Prav tako izpostavljajo, da je slepota invalidnost, kjer se ocena stanja upošteva z uporabo pripomočkov (npr. očala), kar po njihovem pomeni strožjo obravnavo v primerjavi z drugimi telesnimi okvarami. Izpostavljajo naslednje težave slepih in slabovidnih: neprilagojenost javnega prevoza; neprilagojenost spletnih strani, pomanjkanje prilagojenih učnih gradiv, neprepoznavanje specifičnih potreb slepih in slabovidnih pri zagotavljanju osebne asistence, omejene možnosti zaposlovanja ter pomanjkanje taktilnih oznak in zvočnih signalizacij, kar otežuje gibanje v urbanih okoljih.
Zato ob dnevu inkluzije opozarjajo, da "slepota in slabovidnost zahtevata celovit pristop, ki vključuje večjo osveščenost družbe, prilagojene storitve in jasna zakonodaja za enakopraven dostop do izobraževanja, zaposlitve, prevoza in digitalnih informacij. Potrebno je, da slepoto in slabovidnost ponovno obravnavamo kot najtežjo telesno okvaro ter zagotovimo potrebne prilagoditve za bolj vključujočo družbo."

Knjižnica Minke Skaberne obeležuje 107. obletnico delovanja prav na 1. marec
Knjižnica slepih in slabovidnih ima ključno vlogo pri zagotavljanju dostopnih gradiv, saj pretvarja knjige v zvočno in elektronsko obliko ter v brajico. Pri ZDSSS pa opozarjajo, da so potrebna dodatna sredstva in prizadevanja, da bi se zagotovila večja dostopnost učne in leposlovne literature.
Dan inkluzije in dan Knjižnice Minke Skaberne bodo pri ZDSS obeležili s posebnim dogodkom, na katerem bodo predstavili nov priročnik za glasbeni zapis za slepe, ki bo predstavljen tako v brajici kot v črnem tisku. Avtorica priročnika je ga. Neva Laščak, profesorica glasbe, tiflopedagoginja in dolgoletna učiteljica slepih in slabovidnih otrok ter prejemnica nagrad v okviru specialne in rehabilitacijske pedagogike za delo na področju glasbe.