Moški, ki z belo palico sledi talnim taktilnim oznakam. Foto: Shutterstock
Moški, ki z belo palico sledi talnim taktilnim oznakam. Foto: Shutterstock

V Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije stremijo k temu, da bi imeli vsi slepi in slabovidni enake možnosti za samostojno in družbeno koristno življenje. Na to opozarja tudi varuh Peter Svetina.

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije se kar 285 milijonov ljudi srečuje s hujšimi okvarami vida, med njimi je 19 milijonov slepih ali slabovidnih otrok.

V medobčinskem društvu slepih in slabovidnih Nova Gorica so ob tem dnevu zapisali: "V Medobčinskem društvu slepih in slabovidnih Nova Gorica si dosledno prizadevamo za samostojnost oseb z okvaro vida, zato v sklopu rehabilitacije slepih in slabovidnih vložimo veliko energije prav v učenje uporabe bele palice, o njej pa ozaveščamo tudi preostalo javnost. V današnji družbi, ki jo zaznamujejo hiter tempo, ogromna količina informacij, avtomatizacija in digitalizacija različnih procesov, pa preprosto ni dovolj, da damo ljudem z okvaro vida v roke belo palico. Tudi drugi moramo prevzeti del odgovornosti in poskrbeti za okolje, dostopnejše zanje, da bodo lahko nastopali kot suveren in enakopraven del družbe. Dostopnost do prostora, storitev, informacij in digitalizacije za vse je ključna za zagotavljanje enakih priložnosti in vključenosti v družbi."

Opozorila varuha človekovih pravic

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je pred mednarodnim dnevom poudaril, da morajo slepi in slabovidni imeti enake možnosti in pogoje za dostojno življenje ter kakovostno in celovito vključitev v družbo. Žal v državi po njegovih besedah še vedno ne moremo biti zadovoljni z dostopnostjo objektov v javni rabi za senzorno ovirane osebe. Nedostopnost grajenih objektov za invalide je v Sloveniji problem, ki se ga po njegovem mnenju rešuje prepočasi.

"Dvanajst let po uveljavitvi zakona o izenačevanju možnosti invalidov in dve leti pred zakonskim rokom slepim in slabovidnim osebam še vedno niso v zadostni meri zagotovljene taktilne oznake na javnih površinah in v večstanovanjskih objektih, ki bi jim omogočale samostojno in neodvisno življenje," je izpostavil Svetina.

Varuh poziva tudi k drugim ustreznim prilagoditvam za slepe in slabovidne. Opozarja na neprilagojenost učnega gradiva in različnih tekmovanj znanja za slepe in slabovidne otroke, kar povzroča neenakopravno obravnavo teh otrok. "Brez prilagoditev so invalidi še bolj ranljivi, saj jih odrivamo na rob družbe in ne upoštevamo njihovih z ustavo zagotovljenih pravic," je poudaril Svetina. Od pristojnih pričakuje, da sprejmejo konkretne rešitve in zagotovijo denar za odpravo diskriminacije slepih in slabovidnih ter drugih invalidov.

Mednarodni dan bele palice

Mednarodni dan bele palice je leta 1970 razglasila Mednarodna zveza slepih. Bela palica je pripomoček, ki simbolizira osebno neodvisnost slep ali slabovidne osebe in je hkrati opozorilo drugim, da njen uporabnik ne vidi in ima zato posebne potrebe in pravice. Po ocenah zveze društev slepih in slabovidnih ima pri nas večje okvare vida kar od 30.000 do 40.000 oseb, hude okvare pa med 8000 in 10.000 oseb.