Zveza društev slepih in slabovidnih ter Čebelarska zveza Slovenije sta letošnji dan obeležili s skupnim projektom, priložnostno brošuro o čebelarstvu v brajici, v zvoku, povečanem tisku in v e-obliki.
S pomočjo Čebelarske zveze in podporo Loterije Slovenije bodo na Zvezi društev slepih in slabovidnih pripravili (ZDSSS) skoraj 400 izvodov priložnostne brošure o čebelarstvu. Te bodo nato poslali slepim in slabovidnim naročnikom brajevih in zvočnih časopisov ZDSSS ter devetim medobčinskim društvom in Knjižnici slepih in slabovidnih Minke Skaberne za izposojo.
Razstava v DZ
Predsednik DZ Dejan Židan je sprejel častno pokroviteljstvo nad izvedbo posebne petdnevne razstave Čebelarske zveze in Zveze društev slepih in slabovidnih, ki bo v času januarskega plenarnega zasedanja v preddverju velike dvorane Državnega zbora. Razstava bo obeležila tudi 100 let organiziranega delovanja slepih in slabovidnih na Slovenskem v letu 2020. Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije je namreč pravna naslednica Podpornega društva slepih, ki je bilo ustanovljeno 7. novembra 1920.
Predsednik DZ Dejan Židan je brajico v poslanici ob teh dveh priložnostih označil kot enega večjih izumov v zgodovini človeštva. Ob tem pa je opozoril, da je v slovenskem prostoru še vedno premalo knjig in druge literature prilagojene za slepe in slabovidne.
"Verjamemo pa, da svetovni dan Braillove pisave, ki ga letos obeležujemo šele drugič, predstavlja pomemben korak v smeri večjega ozaveščanja o pomenu in nujnosti brajice za slepe in slabovidne," je še poudaril.
Maratonsko branje
Na Zvezi društev slepih in slabovidnih bodo v četrtek, 9. januarja izvedli tudi maratonsko branje brajice. Brali bodo mladinsko literaturo Primoža Suhadolčana, ki se bo dogodka tudi udeležil.
Pisava za slepe in slabovidne
Brajica, s pomočjo katere slepi in slabovidni lahko pišejo in berejo, je sistem tipne abecede, pri kateri šest izbočenih pik, razporejenih v brajevi celici v dveh stolpcih s po tremi pikami, predstavlja črke, številke in simbole za skoraj vse jezike tega sveta.
Brajico praviloma uporabljajo slepe osebe, lahko pa tudi osebe, ki zaradi okvare vida ne zmorejo brati črnega tiska. Igra ključno vlogo v življenju milijonov slepih po vsem svetu, saj jim omogoča branje književnih del ali študij skupaj z videčimi vrstniki.
Naučiti se branja in pisanja, prirejenega za slepe, je ena najpomembnejših točk v izobrazbi slepega, je bila prepričana Minka Skaberne (1892 - 1956), ustanoviteljica Knjižnice za slepe in slabovidne, ki deluje pri Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije že sto let. Slepi lahko preverjajo svoje znanje poleg branja knjig tudi na srečanju ljubiteljev brajice, ki ga vsako leto organizira zveza društev.
4. januar - svetovni dan Braillove pisave
Svetovni dan Braillove pisave oz. brajice se obeležuje 4. januarja, saj se je na ta dan leta 1809 rodil njen izumitelj Louis Braille. Braill, ki je sam oslepel v zgodnjem otroštvu, je pisavo izumil leta 1824, ko je bil star 15 let. Braillov sistem temelji na metodi komuniciranja, ki jo je za potrebe Napoleonove vojske razvil Charles Barbier. Napoleon si je namreč želel, da bi si njegovi vojaki ponoči lahko izmenjevali sporočila brez svetlobe. Ta sistem se je za vojake sicer izkazal kot pretežak.