Razumevanje delodajalcev in poznavanje medicine dela o sposobnostih slepih in slabovidnih namreč ni zadosti promovirano, opozarjajo na zvezi.
Navkljub implementaciji številnih pravno-formalnih vzpodbud, se slepi in slabovidni še vedno srečujejo z mnogimi izzivi tako pri vključevanju na trg dela kot na samem delovnem mestu. Institucionalizirani programi velikokrat predstavljajo zgolj rigidne mehanizme, v okviru katerih so potenciali ter kompetence slepih in slabovidnih pogostokrat spregledani.
Pri vključevanju na trg dela so slepi in slabovidni podvrženi abilističnemu okolju, ki na področju zaposlovanja generira predsodke, stigmo in diskriminatorne vzorce vedenja delodajalcev in drugih.
deležnikov, ki sodelujejo pri zaposlovanju teh ranljivih posameznikov, poudarjajo.
Zato so ob svetovnem dnevu pozvali vse delodajalce, vladne institucije, izobraževalne ustanove, zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, sekcijo zdravnikov medicine dela in športa in druge akterje na področju zaposlovanja, da se osredotočijo na ključne korake: sprejemanje raznolikosti, kreiranje prilagojenih delovnih mest, ozaveščanje javnosti, izobraževanje o invalidnosti in spodbujanje raziskav in socialnih inovacij, ki lahko ključno pripomorejo k integraciji slepih spreminja v percepcijo potencialov in talentov.
"Na mednarodni dan vida se torej spomnimo, kako pomembno je, da imajo tudi slepi in slabovidni enake možnosti pri participaciji na trgu dela ter, da sta preventiva in skrb za vid na delovnem mestu nepogrešljivi komponenti zdravega delovnega okolja," so še zapisali na Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije.
Pri tem poudarjajo, da so socialna aktivacija, samostojnost v skupnosti in družbena aktivnost povezane z relativno ekonomsko neodvisnostjo, ki jo prinaša osebni dohodek. Slepi in slabovidni so namreč pomemben del družbe, saj z enakimi priložnostmi in podporo lahko prispevajo k produktivnosti in raznolikosti na delovnem mestu.
Strokovnjaki pa pred mednarodnim dnevom bele palice, ki ga obeležujemo 15. oktobra, poudarjajo, da smo lahko v Sloveniji "ponosni na sistemsko urejenost podpore osebam s slepoto in slabovidnostjo", posebno na številne strokovnjake, ki delujejo na tem področju.
Oftalmologinja in predstojnica Očesne klinike UKC Ljubljana Mojca Globočnik Petrovič je na torkovi novinarski konferenci pred dnevom poudarila, da je Nacionalni center celovite rehabilitacije slepih in slabovidnih (NC CRSS) na Očesni kliniki eden redkih tovrstnih učnih centrov v Evropi, ki zagotavlja multidisciplinarno, strokovno in specializirano zdravstveno obravnavo. V centru pa danes poteka dan odprtih vrat.