Medobčinskodruštvo invalidov Žalec je decembra2015 županu Žalca Janku Kosu dalo pobudo, da se občina vključi v projekt Občina po meri invalidov ter sprejme odgovornost za trajno izvajanje projekta. Župan je pobudo sprejel, Občina Žalec, ki je tudi v preteklosti že večkrat dokazala, da se zaveda pomena vključevanja potreb invalidov na najrazličnejših področjih, kar uresničuje v sodelovanju z več kot 45 društvi, javnimi zavoditer drugimi institucijami, pa je postala ena od letošnjih prejemnic listine Občina po meri invalidov, ki jo že od leta 2003 podeljuje Zveza delovnih invalidov Slovenije. Kot pravi župan Žalca Janko Kos, se zavedajo,dajih čaka še veliko dela, a je bilo veliko tudi že narejenega.
Vloga in odgovornost župana v tem projektusta veliki. Kaj lahko storite kot župan, da občina postane bolj po meri invalidom?
Kot župan občine Žalec si prizadevam zagotoviti čim bolj ugodne razmere za vse občane, tudi za invalide. To uresničujemo z ustvarjanjem ustreznih razmer, ob upoštevanju in spoštovanju različnosti svojih občanov, tako da jim omogočamo vključevanje v družbeno in socialno okolje. Veliko delamo za ozaveščanje lokalne skupnosti o invalidih in si prizadevamo, da pobude invalidov upoštevamo v celoti.
Koliko invalidov je v vaši občini?
Po podatkih Medobčinskega društva invalidov je v njihovo društvo včlanjenih 720 invalidov iz občine Žalec, sicer pa v naši občini živi okoli 1500 invalidov.
Katere aktivnosti ste izvedli za pridobitev listine Občina po meri invalidov?
Strokovne službe Občine Žalec so pripravile Akcijski načrt za izboljšanje in uresničevanje enakih možnosti invalidov v Občini Žalec za obdobje 2017–2018, ki ga je občinski svet obravnaval in sprejel na svoji 16. redni seji 22. decembra lani. Že pred sprejetjem akcijskega načrta so bile izvedene številne aktivnosti: ustanovljena je bila delovna skupina za pripravo analize o položaju invalidov, izvedena okrogla miza o položaju invalidov, na kateri so bile podane pobude in predlogi, ki so bili upoštevani in vključeni v akcijski načrt. Dobro sodelujemo tudi z društvi, ki delujejo na tem področju, in sofinanciramo njihove programe na podlagi javnega razpisa za sofinanciranje programov na področju socialno-humanitarnih dejavnosti v občini Žalec.
Kako je z arhitektonskimi ovirami v vaši občini in kako je z zagotavljanjem parkirnih mest?
Odstranjevanje arhitektonskih ovir je ena izmed nalog iz akcijskega načrta. Kot je jasno iz poročila, ki smo ga pripravili, smo za to veliko postorili letos. Predvsem pa imamo ob vsaki novi gradnji ali obnovi v mislih invalide in to, da uredimo arhitekturo tako, da je primerna tudi zanje.
Katere pa so največje težave, s katerimi se srečujejo invalidi v vaši občini?
Kot so različne oblike invalidnosti, so tudi težave invalidnih oseb različne. Skupno vsem pa je, da ima veliko invalidov socialno-finančne težave, saj potrebujejo posebne pripomočke, ki pa zahtevajo veliko finančnih sredstev. Občina Žalec skuša blažiti socialne stiske invalidov z enkratnimi denarnimi socialnimi pomočmi, ki jih vsako leto razdeli na podlagi Odloka o dodeljevanju enkratne denarne socialne pomoči v Občini Žalec.
Kako se je na projekt odzvala lokalna skupnost?
Lokalna skupnost je dobro sprejela projekt in vidimo, da imamo njeno podporo, kar nas še bolj zavezuje k temu, da si prizadevamo ustvarjati dobre razmere za invalide.
Občina, ki je vključena v projekt, prevzame stalno odgovornost za ustvarjanje enakih možnosti, socialnega vključevanja in nediskriminacijo invalidov ter vseh ranljivih skupin.Kako vam bo to uspelo v vaši občini?
Predvsem s tem, da imamo vedno v podzavesti to odgovornost in da pri snovanju novih načrtov občine Žalec vključujemo želje in predloge invalidov, ki jih nato poskušamo izvesti. Zavezali smo se k načelu Ničesar o invalidih brez invalidov, ki ga spoštujemo in tudi uresničujemo. Zavedamo se, da nas čaka še veliko dela, a bilo je veliko tudi že narejenega.
Kaj po vašem mnenju lahko naredi občina za boljšo kakovost življenja invalidov in kaj bi morala narediti država?
Prizadevati si je treba za ozaveščanje, potrebne so stalne spodbude, da se ozavestijo vsi, tudi lokalna skupnost, da morajo delovati v dobro invalidov in vseh občanov. Lokalna skupnost in država morata stremeti k temu, da se načrtno odziva na posebne potrebe invalidov, za njihovo socialno vključevanje in za sožitje. x
Vesna Pfeiffer