Državni svet se je z žalno sejo poklonil preminulemu dolgoletnemu svetniku Borisu Šuštaršiču. Žalne seje sta se med drugim udeležila predsednika republike in DZ. Predsednik DS Alojz Kovšca je v nagovoru dejal, da si je Šuštaršič »do zadnjega diha prizadeval za kakovostnejše življenjeinvalidovin za njihovo čim večjo socialno vključenost«.
»Odšel je, nam pa pustil rezultate svojega dela. Ko umreš, se ne vrneš. Ostaneš pa,« se je preminulemu državnemu svetniku in predsedniku Nacionalnega svetainvalidskihorganizacij Slovenije poklonil Kovšca. Kot je dejal, je bil Šuštaršič »veličasten dokaz vsem nam, kako zmore posameznik z močjo volje preseči še tako hude ovire«. Dodal je, da so Slovenija,invalidskeorganizacije in državni svetniki izgubili velikega človeka, voditelja in vizionarja. »Boris Šuštaršič si je do zadnjega diha prizadeval za kakovostnejše življenjeinvalidov, za njihovo čim večjo socialno vključenost in izenačevanje možnosti,« je poudaril. Zadnja od njegovih pobud je bila po besedah Kovšce namenjena izboljšanju položaja šolajoče se populacijeinvalidnemladine. V svojem govoru je tudi zagotovil, da bo DS pri svojem delu še naprej zasledoval »plemenite vrednote, za katere je z vsem žarom bilo srce Šuštaršiča«, in nadaljeval njegovo delo.
Šuštaršič je umrl v 74. letu starosti
Žalne seje so se med drugim udeležili tudi predsednik republike Borut Pahor, predsednik DZ Dejan Židan in podpredsednik odhajajoče vlade Boris Koprivnikar. Sejo je DS pripravil v sodelovanju z Društvom distrofikov Slovenije, Nacionalnim svetominvalidskihorganizacij Slovenije, Svetom zainvalideRS, Zavodominvalidskihpodjetij Slovenije in Socialno zbornico Slovenije. Pred sejo pa so se Šuštaršiču v spomin lahko poklonili tudi z vpisom v žalno knjigo. Šuštaršič je umrl v soboto v 74. letu starosti. Svojo poklicno in življenjsko pot je podredil organiziranemu delovanjuinvalidskihorganizaciji. Po navedbah NSIOS-a je stremel k zgraditvi sistema organizacijsko močne in razvejene, ekonomsko uspešne in človeško optimistične politike celostne skrbi zainvalide. Na njegovo pobudo je bilo v Ljubljani ustanovljenoinvalidskopodjetje Birografika Bori, nekaj let pozneje pa v Izoli šeinvalidskopodjetje Dom dva topola. Odločilno je tudi pripomogel k ustanovitvi Zavodainvalidskihpodjetij Slovenije. Vključil se je v politično dogajanje, in sicer kot predstavnik socialnega varstva v državnem svetu, kjer je bil svetnik v petih mandatih.
Ime Borisa Šuštaršiča je neločljivo povezano s slovenskimiinvalidi
Prejel je nagrado ministrstva za delo za izjemne uspehe pri delu na področju socialnega varstva in državno odlikovanje s častnim znakom svobode RS za zasluge in osebni prispevek v dobroinvalidomSlovenije. »Ime Borisa Šuštaršiča je neločljivo povezano s slovenskimiinvalidi, na področju socialne politikeinvalidovpa bi težko našli osebo, ki je v zadnjih štiridesetih letih naredila več zainvalide, kot je to uspelo njemu,« so zapisali v NSIOS-u. Dodali so, da se skupaj s številnimi drugimi slovenskimiinvalidi poklanjajo Šuštaršičevemu spominu ter se zavezujejo, da bodo nadaljevali njegovo delo. Slovo od Borisa Šuštaršiča bo v petek, 31. avgusta, med 7. in 12. uro (Nikolajeva vežica na Plečnikovih Žalah), pogreb pa bo potekal, kot navajajo na spletni strani Društva distrofikov Slovenije, v ožjem družinskem krogu. x
STA/V. P.