Na fotografiji je lesena taktilna maketa Plečnikove hiše v merilu 1: 50. Foto: Andrej Peunik, arhiv MGML
Na fotografiji je lesena taktilna maketa Plečnikove hiše v merilu 1: 50. Foto: Andrej Peunik, arhiv MGML

Mestni muzej Ljubljana v sodelovanju z Ustvarjalno pisarno SoDelujem v četrtek, 25. maja 2017 ob 17.30, pripravlja veččutno vodstvo po Plečnikovi hiši. Ogled je dostopen gibalno in senzorno oviranim obiskovalcem, skupina pa lahko šteje največ 7 članov.

Arhitekt Jože Plečnik se je leta 1921 naselil v pritlični trnovski hiši na Karunovi 4, ki ji je v letih 1923–25 na zahodni strani dozidal valjasti prizidek, po dokupu sosednje hiše leta 1928 pa na južni strani še zimski vrt. Tu je mojster do pozne starosti v zasebnosti živel odmaknjeno in samosvoje življenje. Po Plečnikovi smrti leta 1957 se je v hišo naselil njegov nečak Karel Matkovič, ki je začel urejati obsežno mojstrovo zapuščino načrtov in korespondence. Njemu gre zahvala, da se je v hiši skoraj nedotaknjena ohranila vsa dragocena Plečnikova dediščina. Po Matkovičevi smrti leta 1971 so se dediči odločili za prodajo hiše z vso zapuščino mestu Ljubljani, ki je čez leto prav na tej osnovi ustanovilo Arhitekturni muzej Ljubljana.

Plečnikova hiša je bila urejena in odprta za javnost leta 1974, Plečnikova zbirka je bila leta 2009 razglašena za spomenik državnega pomena, leta 2010 pa je prešla pod okrilje današnjega upravljalca Muzeja in galerij mesta Ljubljane. V letih 2013-15 je bila izvedena temeljita prenova in prenovljena Plečnikova hiša je ponovno odprla svoja vrata konec septembra 2015. V novo pridobljenih prostorih je zaživela nova stalna razstava Plečnik, novi so prostori za občasne razstave, študijski center, Plečnikova učilnica za pedagoške in andragoške programe ter muzejska trgovina z izborom oblikovalskih izdelkov in publikacij.

Dostopnost Plečnikove dediščine

Plečnikova hiša je z uporabo prenosne klančine skoraj v celoti dostopna za gibalno ovirane osebe. Za gluhe in naglušne obiskovalce so na voljo nemi predstavitveni filmčki. Ema Marinčič iz Mestnega muzeja je povedala, da načrtujejo tudi pripravo zvočnih opisov teh filmčkov, s čimer bodo do informacij lahko prišli tudi slepi in slabovidni obiskovalci. Že zdaj pa so naredili maketo kompleksa Plečnikove hiše v merilu 1: 50. Posebnost makete je, da je del, ki obsega Plečnikovo hišo tudi razstavljiv: možno je sneti streho, otipati prostore s pohištvo, med njimi dve okrogli sobi, zimski vrt in vhodno vežo. Na razstavi o Plečniku pa je na otip ponujena tudi maketa mesta Ljubljana, replike Plečnikovih stolov in nekaterih manjših njegovih predmetov, kot sta kelih in svečnik. Obiskovalci lahko prisluhnejo tudi avdio posnetkom, na katerih so predstavljene tri zgodbe iz življenja in dela Jožeta Plečnika. V pripravi pa imajo tudi tipne tlorise vseh prostorov.

Veččutna vodstva

V sodelovanju z društvom SoDelujem izvajajo tudi veččutna vodstva, ki so namenjena tudi senzorno oviranim osebam. Do sedaj so izpeljali že več kot deset takih vodstev, ki so bila, zagotavlja Ema Marinčič, med publiko izredno dobro sprejeta. Opis takega vodstva si lahko preberete tudi na spletni povezavi: http://www.so-delujem.com/aktualno/premierno-veccutno-vodstvo-v-plecnikovi-hisi/.

Veččutno vodstvo je omejeno na 7 oseb, saj so prostori zelo majhni. Vključuje pa več senzoričnih aktivnosti in je namenjeno sodelovanju udeležencev. Program vodi ga. Katrin Modic iz Ustvarjalne pisarne SoDelujem, ki usposobljena za delo s slepimi in slabovidnimi. Na ogledu pa je vedno prisotna tudi kustosinja iz muzeja, tokrat vas bo spremljala kustosinja pedagoginja Ema Marinčič,kibo na voljo še za kakšne dodatne informacije. Celoten ogled traja 90 minut.

Bi želeli v Mestni muzej Ljubljana?

Več o dostopnosti Mestnega muzeja Ljubljana in o tem, kako se lahko naročite na oglede, si lahko preberete na povezavi: http://www.mgml.si/mestni-muzej-ljubljana/mestni-muzej-ljubljana-389/dostopnost/

Poleg ogleda v četrtek, 25. maja 2017, se lahko na ogled prijavite tudi za četrtek 8. junija 2017, prav tako ob 17.30.

V. R.