Gluhi gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.30 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo Koda gleda na TV SLO 1, spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Tokrat bodo v oddaji Koda razkrivali ozadje mednarodne ilegalne trgovine s pasjimi mladiči, ki ima svoje lovke tudi v Sloveniji.
Pomurski policisti so pred kratkim ustavili državljana Italije, ki sta nezakonito prevažala 107 pasjih mladičev, nekaj dni pozneje pa so ustavili še dva tujca, ki sta prevažala devet psov brez ustreznih listin. V prvem primeru je poginilo osem kužkov, v drugem štirje, ostalim so uspeli najti nov dom. Srečen konec, bi lahko rekli. Zaskrbljujoče pa je dejstvo, da so bili ti psički očitno namenjeni znanim kupcem, ki pa jih menda ni ravno zanimalo, od kod prihajajo, v kakšnem stanju je bila samička in kakšno je ozadje te okrutne trgovine. Za mnoge šteje le ugodna cena za nakup psa. In dokler bo obstajalo povpraševanje po takih kužkih, bodo žal cvetele tudi takoimenovane pasje tovarne.
Psički so bili močno dehidrirani, nekateri tudi že vidno bolni
Pomurski policisti so sicer tihotapce odkrili naključno pri redni kontroli prometa, o zasegu pasjih mladičev, ki so bili brez vseh dokumentov, pa takoj obvestili pristojne inšpekcije, v tem primeru upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Nato so mladiče prepeljali v najbližje zavetišče. »Psički so bili močno dehidrirani, nekateri tudi že vidno bolni. Pri nekaterih se je tudi kasneje kaj pokazalo. V prvi fazi so se te osnovne stvari, pri teh, ki so bili dovolj zdravi, tudi opravile. Se pravi, vakcinacije, čipiranje in izdaja potnega lista in po prvem pregledu so bili psi nameščeni v zavetišče. Po zakonu mora biti žival v zavetišču minimalno 10 dni. Veterinaria in Mala hiša sta se držala osnovnega principa, da se živali oddajajo zaupanja vrednim novim lastnikom,« je pojasnil direktor Veterinarie Marjan Ivan Kerčmar.
Za mladiča odšteli 200 evrov
»Iskali smo predvsem stranke, ki jih sami poznamo, veliko psičkov je bilo oddanih na podlagi povpraševanja posameznih veterinarskih ambulant,« je še povedal Kerčmar ter dodal, da je bilo zaradi javnega poziva o oddaji mladičkov povpraševanje zelo veliko, ob prevzemu pa so novi lastniki zanje morali odšteti dobri 200 evrov za stroške oskrbe, cepljenja in označevanja. Primer je sicer dvignil v javnosti kar nekaj prahu. Pojavili so se pomisleki, zakaj so bili vsi kužki prepeljani v eno zavetišče, razburjala je tudi cena zanje in sama oskrba. »Morali bi jih po mojem mnenju zadržat več kot 10 dni, da bi lahko res ocenili, če so zdravi, če imajo kake težave. Idealno bi bilo, da bi ponovili cepljenje proti kužnim boleznim, kar je čez dva do tri tedne in bi jih pred odhodom sterilizirali,« je pojasnila veterinarka Urška Petek iz Šolske veterinarske ambulante. S slednjim pa se Kerčmar ne strinja: »Dvomesečnega psička se sterilizirati in kastrirati ne sme. Mora biti star vsaj šest mesecev. Je pa vsak lastnik lastnoročno podpisal izjavo pred posvojitvijo, da se zavezuje, da bo sporočil vse, kar se z živaljo dogaja. Da se s tem izognemo preprodaji ali pa podarjanju živali.« Sicer v zavetišču mala hiša, ki deluje že desetletje, letno sprejmejo okoli 200 psov in praktično vsem uspejo najti nov dom.
Ozadje dobičkonosne nezakonite trgovine s pasemskimi psi
Zaseženi mladiči prihajajo iz pasjih farm, ki se nahajajo predvsem na Madžarskem, Slovaškem, v Romuniji, po nekaterih virih tudi v Srbiji. V Sloveniji sicer pasjih tovarn, kot jim tudi rečejo, nimamo, naša država naj bi bila za tihotapce zgolj tranzitna, kljub temu pa nemalo mladičev ostane tudi pri kupcih v Sloveniji. Razmere na teh farmah so katastrofalne, opozarjajo poznavalci. Živali živijo v večjih prostorih, higiena je pomanjkljiva, bolezni in paraziti pa se zaradi vsega naštetega hitro razširijo. Rejci stremijo k čim večjemu zaslužku, zato poskrbijo, da so psice čim večkrat breje, mladiče pa jim odvzamejo še preden so stari mesec dni, kar je odločno prezgodaj. Eden večjih trgov za tihotapce pasjih mladičev predstavlja Italija. Po podatkih italijanskega združenja za zaščito živali Lav, je v trgovino s pasjimi ljubljenčki vključenih vsako leto na milijone živali.
Vrh ledene gore
»Samo v Italiji je 2000 psov, ki vstopijo na nezakoniti način. Gre za ogromne posle, kjer se na letni ravni obrne 300 milijonov evrov,« je za oddajo Koda povedala Ilaria Innocenti iz združenja Lav ter dodala: »Raziskava, ki sem jo naredila lansko leto in se nanaša na podatke iz leta 2016, je italijanska policija zasegla 964 psov in 86 mačk, katerim so tržno vrednost ocenili na 670 tisoč evrov za pse in 43 tisoč evrov za mačke. Rada bi poudarila, da gre pri teh številkah samo za vrh ledene gore, saj v to niso zajeti vsi deležniki, ki so prisotni na nezakonitem trgu s psi in mačkami. Veliko število živali namreč policija ne odkrije.« Čeprav je Slovenija tranzitna država, kar nekaj mladičev iz pasjih tovarn ostane v naši državi. Običajno so oglasi zanje objavljeni na spletu, obljubljajo pa čistokrvnega psa za dokaj nizko ceno. Nakup je možno opraviti na katerem od parkirišč ali kar na avtocesti. Svoj del odgovornosti seveda nosijo tudi kupci, saj brez povpraševanja tudi ponudbe ne bi bilo.
Več v oddaji Koda
Več podrobnosti o mednarodni ilegalni trgovini s pasjimi mladiči boste zvedeli v današnji oddaji Koda, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku spremljali tudi danes, 27. novembra ob 17.30 na MMC TV na povezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.
V.P.