V Centru slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka imajo 33 okuženih stanovalcev, močno pa jim primanjkuje kadra. Kot je povedala direktorica centra Silva Košnjek, so v petek popoldne začeli iskati potreben material. V soboto zjutraj so začeli s hišniki in nekaterimi drugimi zaposlenimi preseljevati prvo opremo ter s pomočjo zunanjega izvajalca urejati telovadnico bližnje Osnovne šole Jela Janežiča za preselitev stanovalcev centra.
S postavitvijo predelnih sten so športno dvorano preuredili v sobe, in sicer v 10 triposteljnih sob, sedem dvoposteljnih in eno enoposteljno. Tako je v dvorani prostora za 45 stanovalcev.
Vsi imajo tudi ustrezne sanitarije in tuše. V nedeljo popoldne so prostore tudi počistili in razkužili ter vanje namestili prvih pet rezervnih postelj, ki so jih imeli na voljo.
Zjutraj so začeli premeščati okužene stanovalce iz centra v tako vzpostavljeno novo rdečo cono. Pri selitvi jim pomaga dežurna služba iz škofjeloškega zdravstvenega doma, na pomoč pri selitvi postelj pa so jim priskočili tudi gasilci in civilna zaščita. Sodelujoči morajo biti v popolni zaščitni opremi in računajo, da bodo danes izvedli celotno selitev, da bodo potem lahko razkužili vozila.
Kot je izpostavila Košnjekova, je bistveno, da pred morebitnimi okužbami zaščitijo okolico. Tako so denimo poskrbeli tudi za to, da odpadki iz rdeče cone ostajajo za ograjo in da nihče, ki bi se denimo sprehajal v okolici, ne bi bil ogrožen. Zadevo so si v nedeljo ogledali tudi predstavniki ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter bili zadovoljni s pripravo in organizacijo.
Med zaposlenimi trenutno 10 okuženih
Zaradi logistike je ključno, da je dvorana blizu samega centra, od koder bodo stanovalcem vozili tudi hrano. Samo delo v rdeči coni pa bodo večinoma opravljale stalne ekipe. "Ne vem sicer, kako bomo te ekipe vzpostavili. Manjka nam namreč vsaj pet medicinskih sester," je opozorila Košnjekova. Izpostavila je, da je tudi med zaposlenimi trenutno že 10 okuženih.
Pojasnila je, da vsi zaposleni v domu v tej situaciji delajo vse, saj zdravstveno-negovalni kader ni več sam zmogel opraviti vsega svojega dela. Za zdaj pa niso dobili še nobene zunanje kadrovske pomoči.
"Na pomanjkanje kadra smo opozorili ministrstvo. Mogoče bi lahko dobili kaj kadra iz zdravstvenih domov, kjer se bodo določene ambulante verjetno zapirale," razmišlja Košnjekova. Upa, da jim bo kdo priskočil na pomoč in jim pomagal rešiti še kadrovsko stisko.
Pri reševanju prostorske težave se Košnjekova posebej zahvaljuje ravnateljici Osnovne šole Jela Janeža Marjeti Šmid, ki je pokazala velik posluh za reševanje stiske, v kateri so se znašli v centru. S tem so sicer otrokom šole s prilagojenim programom začasno vzeli telovadnico, a se bodo za izvajanje športne vzgoje lahko dogovorili v bližnjih šolah oziroma športnih dvoranah.
Košnjekova upa, da bodo s preselitvijo rdeče cone izven centra lahko zaustavili širjenje okužb z novim koronavirusom, s katerim se spopadajo že od konca septembra. Prepričana je, da bo tudi za okužene stanovalce sicer bivanje v preurejeni športni dvorani bolj prijetno, saj se bodo lahko med seboj družili, kar v centru ni bilo mogoče.
Več tudi v prispevku iz Prvega dnevnika, TV Slovenija, 19. 10. 2020.