Nekaj bolnikov je na križišču Kandijske ceste prikazalo t. i. zamrznitev: za pol minute so obstali na mestu in ustavili promet.
Predsednica društva Cvetka Pavlina Likar je pojasnila, da je zamrznitev ena od težav, ki jih imajo osebe s Parkinsonovo boleznijo. Gre za to, da se bolnik nepričakovano ustavi in se ne more več premakniti. Premakne se šele ob določenem vzvodu, denimo plosku, glasbi ali kakšnem preblisku v glavi. Zamrznitev sama po sebi za bolnika ni nevarna, razen če se zgodi na takem mestu, kjer bi bil bolnik lahko ogrožen. Kot na primer na prehodu za pešce.
Z akcijo so želeli opozoriti voznike na to določeno težavo bolnikov s Parkinsonovo boleznijo. Po oceni predsednice društva Cvetke Pavline Likar je prikaz zamrznitve uspel, pri čemer se ji zdi zanimivo, da nobeden od voznikov, ki je moral čakati, ni hupal. "To pomeni, da so vozniki razumeli, da želimo nekaj sporočiti," je dejala.
Po besedah Likarjeve je Parkinsonova bolezen huda in čedalje bolj razširjena bolezen, ki prizadene tudi vse več mladih. Zato želijo odločevalcem sporočiti, naj "ustavijo konje, ko gre za zastrupljanje okolja". "Taki in drugačni strupi so namreč velik vzrok za tovrstne bolezni," je dejala. Bolnike s Parkinsonovo boleznijo pa je pozvala k aktivnemu in zdravemu življenju.
Z redno telesno vadbo do počasnejšega napredka Parkinsonove bolezni
Redna telesna aktivnost ima velik pomen tudi v življenju bolnikov s Parkinsonovo boleznijo. Zdravila sicer lajšajo simptome bolezni, a nevrologi bolnikom svetujejo, da tudi sami z vsaj dvema urama in pol gibanja tedensko upočasnijo napredovanje bolezni in si tako čim dlje ohranjajo samostojnost. V društvu Trepetlika ponujajo različne oblike vadbe. V ZDA, na Japonskem in Kitajskem, pa tudi v nekaterih evropskih državah, kot so Nemčija, Danska in Švedska, bolniki že nekaj let igrajo namizni tenis kot terapevtsko vadbo za zmanjšanje tremorja ter izboljšanje hoje in motoričnih funkcij.
Vadba namiznega tenisa se je prijela tudi med bolniki s Parkinsonovo boleznijo v Sloveniji.
Nekaj najbolj odločnih se je zbralo pred dvema letoma in začelo z resnimi treningi namiznega tenisa pod vodstvom vodje mariborske enote društva Vinka Kurenta. V tem času je ta šport postal najbolj priljubljena in najhitreje rastoča skupinska vadba med člani društva v štajerski prestolnici. Na državni ravni so letos v Mariboru pripravili prvo državno prvenstvo, najbolj uspešni tekmovalci pa so se začetek septembra udeležili 2. svetovnega prvenstva v namiznem tenisu bolnikov s Parkinsonovo boleznijo v Berlinu. V konkurenci okoli 200 igralcev iz približno 15 držav so Slovenijo ob Kurentu zastopali še Danica Kocbek, Biserka Muršec, Borut Volk, Mirko Kozar in Jože Šprohar.
Reprezentanca pod vodstvom nekdanjega namiznoteniškega igralca Gregorja Komaca se je iz nemške prestolnice vrnila s kar štirimi medaljami, od tega z eno zlato.
Naslov svetovnega prvaka in s tem najžlahtnejše odličje je med posamezniki v razredu 2 osvojil Borut Volk, v istem razredu je bila srebrna Biserka Muršec. V razredu 1 je bronasto odličje osvojil Vinko Kurent, sicer tudi idejni vodja reprezentance bolnikov s Parkinsonovo boleznijo, Danica Kocbek in Borut Volk pa sta se bronaste medalje veselila še med mešanimi dvojicami.
Največja želja namiznoteniških igralcev s parkinsonovo boleznijo po svetu je, da bi že leta 2024 lahko nastopili tudi na paraolimpijskih igrah v Parizu, saj trenutno ne sodijo v nobeno od desetih skupin.