Zveza NVO za avtizem Slovenije v poslanici ob svetovnem dnevu avtizma poziva voditelje in odločevalce, da vzpodbujajo šole, da sprejmejo drugačnost otrok, dijakov in študentov z avtizmom ter jim omogočijo uresničevanje njihove ustavne pravice do vključenosti v izobraževalni sistem in družbo. Javne urade ter velika in majhna podjetja poziva, da si vzamejo čas in se poučijo o avtizmu in začnejo zaposlovati osebe z avtizmom. Obenem poziva k usposabljanju javnih uslužbencev, ponudnikov storitev, skrbnikov, družin in nestrokovnjakov za podporo integracije oseb z avtizmom v družbo, saj lahko le tako spoznajo njihov pravi potencial. In nenazadnje, poziva k integraciji oseb z avtizmom v družbo, ki izhaja iz človekovih pravic do vključevanja vseh otrok.
»Življenje v pravni in socialni državi, kot si ga želimo, naj bi temeljilo na načelih integracije kot sodobne oblike vključevanja otrok s posebnimi potrebami, naj bi sledilo načelu enakih možnosti, načelu pravočasne usmeritve. To so načela, ki so v skladu z mednarodnimi dokumenti in temeljijo na ustavnem načelu, da država varuje vse otroke ter ustvarja zanje potrebne razmere, v katerih jih bo varovala. Konvencija Združenih narodov o otrokovih pravicah zavezuje tudi Republiko Slovenijo, da z aktivnimi ukrepi zagotovi učinkovit dostop do izobraževanja in drugih človekovih svoboščin vsem otrokom, tudi otrokom s posebnimi potrebami, kot so otroci z avtizmom, da enako kot drugi otroci uživajo vse človekove pravice in da iz družbe niso izključeni,« je tudi zapisano v poslanici Zveze NVO za avtizem Slovenije.
Osebe z avtizmom nagovarjajo našo zmožnost za čuječnost
»Osebe z avtizmom družbo spomnijo na temeljne človeške občutke in vrednote, kot so sočutje, požrtvovalnost, otroška igrivost pa tudi humor. V njihovi družbi nam padajo maske samopomebnosti in socialnih okvirov, v katere se moderna družba velikokrat ujame. Zaradi nekonvencionalnih reakcij oseb z avtizmom, so ljudje velikokrat šokirani, se ne znajdejo, kako bi reagirali, a vsakdo, ki se opogumi in se nanje odzove čim bolj spontano in človeško, dobi poseben sijaj v oči. Osebe z avtizmom znajo na nek neizgovorljiv način nagovarjati ljudska srca. Naša družba pa je še vedno vse preveč razumska. Prav to povezavo med razumom in srcem, nas učijo osebe z avtizmom.«
Osebe z avtizmom imajo zelo velik potencial
»Veliko jih ima vizualne, umetniške ali akademske veščine. Za vzpostavitev resnično vključujoče družbe je nujno potrebno prepoznavanje talentov pri osebah z avtizmom, njihove pomanjkljivosti pa odpravljati z zgodnjimi obravnavami ter s sodobnimi uspešnimi terapevtskimi pristopi. Avtizem se v medicinskem smislu obravnava kot kompleksna nevrološka razvojna motnja, pri kateri gre za neobičajen razvoj možganov. Avtizem ni bolezen in ni duševna bolezen. Spekter avtizma je zelo širok. V osnovi gre pri osebah z avtizmom za težave pri verbalnem sporazumevanju, težko predvidijo stvari, izluščijo bistvo in razberejo pomen povedanega med vrsticami. Zato oseba z avtizmom drugače razmišlja, razume in občuti svet okoli sebe, predvsem pa se mora prav vsega naučiti, tudi tistega, česar se drugi naučimo spontano, samoumevno. Otroci ne prerastejo avtizma, ampak postanejo odrasli z avtizmom. Lahko pa se nevrološke motnje v času otrokovega razvoja zmanjšajo zaradi pravilne obravnave.«
V Sloveniji ne poznamo točne številke oseb z avtizmom
V naši državi še vedno sistematično ne spremljamo pojavnosti te motnje, znano pa je, da v svetu strmo narašča. Meritve, ki so jih opravili v ZDA leta 2014, kažejo, da za generacijo rojeno v letu 2002 ugotavljajo spektroavtistično motnjo že pri vsakem 68. otroku. Po podatkih za leto 2015 ima vsak deseti deček in vsaka petdeseta deklica spektroavtistično motnjo. Če se bo tak trend nadaljeval, se v letu 2025 obeta že vsak drugi deček in vsaka deseta deklica v spektru avtističnih motenj. »Avtizem strmo narašča, trendi so alarmantni in več kot nujno potrebno je, da pristojna ministrstva začnejo še bolj sistematično in strokovno urejati to področje,« opozarjajo v Zvezi NVO za avtizem Slovenije, poslanico pa zaključujejo z besedami: »Ključnega pomena za socialno vključenost oseb z avtizmom je urejeno družbeno okolje in razumevanje problematike oseb z avtizmom. Z razumevanjem in znanjem lahko družba pomembno reagira pri aktivnem socialnem vključevanju oseb z avtizmom in pri vzpostavljanju socialne komunikacije ter interakcije med družbo in osebami z avtizmom.«
V.P.