Ob 2. aprilu, svetovnem dnevu avtizma in začetku aprila, ki je mesec zavedanja oavtizmu, Zveza nevladnih organizacij zaavtizemv poslanici poziva k integraciji ljudi zavtizmomv družbo. Kot opozarja predsednica zveze Sandra Bohinec Gorjak, lahko družba z razumevanjem, znanjem in srčnostjo ponudi odgovore in omogoči njihovo aktivno vključevanje in vzpostavljanje socialne komunikacije. Osebe zavtizmomnagovarjajo našo zmožnost za čuječnost, še opozarja Gorjakova.Nekatere stavbe v mestih bodo zaradi svetovnega dneva odete v modro barvo.
»Pozivamo voditelje in odločevalce, da vzpodbujajo šole, da so sprejemajoče za drugačnost otrok, dijakov in študentov z avtizmom, da jim omogočijo uresničevanje njihove ustavne pravice do vključenosti v izobraževalni sistem in družbo. Pozivamo k usposabljanju javnih uslužbencev, ponudnikov storitev, skrbnikov, družin in nestrokovnjakov za podporo integracije oseb z avtizmom v družbo, saj lahko le tako spoznamo njihov pravi potencial. Pozivamo javne urade, velika in majhna podjetja, da si vzamejo čas in se poučijo o avtizmu in začnejo zaposlovati osebe z avtizmom. Pozivamo k integraciji oseb z avtizmom v družbo, ki izhaja iz človekovih pravic do vključevanja vseh otrok,« je poziv Zveze nevladnih organizacij zaavtizem ob svetovnem dnevu avtizma.
Družbo spominjajo na sočutje, požrtvovalnost, otroško igrivost
»Osebe z avtizmom nagovarjajo našo zmožnost za čuječnost. Družbo spomnijo na tiste temeljne človeške občutke in vrednote, kot so sočutje, požrtvovalnost, otroško igrivost pa tudi humor. V njihovi družbi nam padajo maske lastne pomembnosti in socialnih okvirov, v katere se moderna družba velikokrat ujame. Zaradi nekonvencionalnih reakcij oseb z avtizmom, so ljudje velikokrat šokirani, se ne znajdejo, a vsakomur, ki se opogumi in se nanje odzove čim bolj spontano in človeško, se zasvetijo iskrice v očeh. Osebe z avtizmom znajo na nek neizgovorljiv način nagovarjati ljudska srca. Medtem ko je naša družba še vedno vse preveč razumska. Prav to povezavo med razumom in srcem, nas učijo osebe z avtizmom,« je o osebah z avtizmom v poslanici zapisala predsednica zveze Sandra Bohinec Gorjak ter nadaljevala: »Osebe z avtizmom imajo zelo velik potencial. Veliko jih ima vizualne, umetniške ali akademske veščine. Za vzpostavitev resnično vključujoče družbe je nujno potrebno prepoznavanje talentov pri osebah z avtizmom, njihove pomanjkljivosti pa odpravljati z zgodnjimi obravnavami ter s sodobnimi uspešnimi terapevtskimi pristopi.«
Avtizem ni duševna bolezen
Avtizem se v medicinskem smislu obravnava kot kompleksna nevrološka razvojna motnja, pri kateri gre za neobičajen razvoj možganov. Spekter avtizma je zelo širok. V osnovi gre pri osebah z avtizmom za težave pri verbalnem sporazumevanju, težko predvidijo stvari, izluščijo bistvo in razberejo pomen povedanega med vrsticami. Zato oseba z avtizmom drugače razmišlja, razume in občuti svet okoli sebe, predvsem pa se mora prav vsega naučiti, tudi tistega, česar se drugi naučimo spontano, samoumevno. Otroci ne prerastejo avtizma, ampak postanejo odrasli z avtizmom. Lahko pa se nevrološke motnje v času otrokovega razvoja zmanjšajo zaradi pravilne obravnave. V Sloveniji ne poznamo točnega števila oseb z avtizmom, saj še vedno ne spremljamo sistematično pojavnosti te motnje. »Vsi pa se zavedamo, da so številke vsako leto višje, tudi v svetu. Nujno je, da pristojna ministrstva, ki so se že vključila v urejanje tega področja s tem še bolj sistematično in strokovno nadaljujejo, tista pa, ki tega še niso storila, končno začnejo. Gre za izrazito kompleksno in interdisciplinarno problematiko, ki bi jo morali na tak način tudi reševati – s sodelovanjem in koordinacijo dela med področjem zdravstva, izobraževanja in socialne podpore.«
Nacionalna konferenco zavedanja oavtizmu
Zveza bo danes priredila nacionalno konferenco zavedanja oavtizmus sklopi o zdravstvu, izobraževanju ter delu in družini. Udeležence bo nagovoril varuh človekovih pravic Peter Svetina, v sklopu o izobraževanju pa tudi minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo. Pričakujejo več kot 400 udeležencev, med njimi strokovnjake, učitelje, zdravnike, terapevte, odločevalce in osebe zavtizmom, med njimi študente in tudi tiste, ki so že diplomirali in magistrirali.
Vesna Pfeiffer